8 faktov o českých pneumatikách Barum

Otrokovice, Admin – Spoločnosť Barum sa postupne od roku 1948 prepracovala na jedného z najväčších a najúspešnejších výrobcov pneumatík nielen v regióne, ale aj v celej strednej Európe. Na takmer 5,5 hektárovom pozemku v Otrokoviciach vyrábajú úspešné kvalitné pneumatiky.

Dnes už patrí spoločnosť Barum pod nemecký koncern Continental AG, no ako vlastne začali? To a omnoho viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Zaujímavá história
Barum bol pôvodne český výrobca pneumatík. Zakladajúce spoločnosti, vďaka ktorým dnes táto úspešná spoločnosť existuje, sú Baťa, Rubena a Mitas. Ich začiatočné písmená vytvárajú názov značky Barum.

Úspešne vybudovali závod v Zlíne a neskôr v Otrokoviciach, kde sa pneumatiky vyrábajú doteraz. Niekoľko rokov na to, presnejšie v roku 1971, sa prvýkrát konali preteky Barum Czech Rally Zlín. Tie sa taktiež konajú dodnes.

V roku 1992 podpísala spoločnosť Barum zmluvu o spoločnom podniku s nemeckým výrobcom pneumatík, firmou Continental. Odvtedy ju môžete nájsť pod názvom Barum Continental spol. s r. o. Vďaka tomu majú prístup k najmodernejším technológiám výroby pneumatík.

Chcete vedieť o histórii tejto značky viac? Základné informácie, recenzie zákazníkov aj podrobnú históriu značky Barum nájdete na tejto stránke.

Úspechy spoločnosti
Spoločnosti Barum bol ako prvému podniku v Českej republike udelený Certifikát za splnenie enviromentálnych noriem ISO 14 001 a EMAS, čo je dobrovoľný nástroj pre zlepšovanie enviromentálneho správania.

Už v roku 1999 prekročila ročná výroba pneumatík pre osobné autá hranicu 11 miliónov kusov. Tri roky na to začali vyrábať nové, vysokorýchlostné pneumatiky, pričom celková výroba pneumatík následne prekročila hranicu až 15 miliónov kusov.

Minulý rok sa mohla firma pochváliť tým, že vďaka svojim 4 800 zamestnancom sa stala najväčším zamestnávateľom v Zlínskom kraji. Ročná produkcia tak presiahla 21 miliónov osobných a takmer milión nákladných pneumatík.

Spomenúť by sme mali aj známe preteky Barum Czech Rally Zlín, u ktorých nikto nečakal, že budú mať taký úspech, aký mali. A majú ho dodnes. V kalendári motošportu sa stali významnou udalosťou. Odohrávajú sa v okolí Zlína a tešia sa veľkej obľube.

Obdobia, keď sa nedarilo
Žiadna firma sa nezaobíde bez období, kedy prosto nejde všetko podľa plánu. 11 rokov dozadu zasiahli závod katastrofálne povodne, pri ktorých sa škody dali vyčísliť na takmer jednu miliardu českých korún.

Po náprave škôd nenechala spoločnosť Barum Continental nič na náhodu a postupne vybudovala okolo rieky Dřevnice betónové múry, pretože na rozdiel od Moravy sa táto rieka nemá kam vyliať a areál spoločnosti začína práve na jej brehu. Do stavebných úprav sa investovali takmer 30 miliónov českých korún.

Investície do značky Barum
V období, keď západné koncerny s pneumatikami začali investovať do východnej Európy, si firma Continental vybrala práve Českú republiku a spoločnosť Barum. V roku 1992 podpísali dohodu o spolupráci, čo bolo prvým krokom k tomu, aby sa česká spoločnosť stala súčasťou skupiny Continental.

Nielenže to spoločnosti prinieslo organizačnú a finančnú stabilitu. Získali najmä prístup k najnovším technológiám a možnosti vedeckého výskumu. Spoločnosti tak v ceste za úspechom nič nestálo.

V súčasnosti sa v továrni v Otrokoviciach dennodenne vyrobí približne 60 000 kusov pneumatík. Ročne to teda vychádza aj cez 18 miliónov kusov, čo je celkom slušné číslo, čo poviete?

(Zdroj: Lesana Vaneková; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*