Ústavný súd riešil Matovičov prorodinný balíček, Čaputová hovorí o jeho protiústavnosti z troch dôvodov

9.11.2022 – Ústavný súd SR v stredu odročil na neurčito rozhodnutie o podaní prezidentky SR Zuzany Čaputovej na posúdenie ústavnosti zákona o financovaní voľného času dieťaťa. Rozhodol tak po verejnom pojednávaní o tzv. prorodinnom balíčku.

Hlava štátu v podaní uviedla, že prijatý balíček je protiústavný z troch dôvodov. Celý zákon bol podľa nej prijatý v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré zjavne nebol splnený žiadny zákonný dôvod. Obsahom zákona sa podľa prezidentky porušili ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti.

Prezidentka Čaputová zároveň upozornila, že zníženie prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na polovicu v čase, keď namiesto rodiča prijíma tieto dávky osobitný príjemca, je v rozpore s Dohovorom o právach dieťaťa. Podľa nej je to diskriminačné a trestá dieťa za to, že si jeho rodič neplní povinnosti.

Viac k témam: Dohovor o právach dieťaťa, Prorodinný balíček
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústavný súd riešil Matovičov prorodinný balíček, Čaputová hovorí o jeho protiústavnosti z troch dôvodov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*