Taliansky SAMP/T Mamba na Slovensku nahradí systémy Patriot, inštaláciu dokončujú v Kuchyni

14.3.2023 (SITA.sk) – V Kuchyni v okrese Malacky dokončujú inštaláciu talianskeho taktického systému protivzdušnej obrany SAMP/T Mamba. Tento systém tak nahrádza americký systém Patriot.

Proces rotácie batérií sa uskutoční takým spôsobom, aby nebola nijak narušená kontinuita posilnenia protivzdušnej obrany Slovenska.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kakaščíková.

Porovnateľné operačné výkony

Rezort obrany vysvetlil, že v oboch prípadoch ide o systém protivzdušnej obrany stredného dosahu, majú teda porovnateľné operačné výkony.

Taliansky systém predstavuje viac ako 100 kusov techniky, ktorú bude obsluhovať 150 príslušníkov talianskych ozbrojených síl.

Rotácie personálu a techniky

Ako informoval rezort obrany, v utorok sa počas slávnostného nástupu uskutočnilo oficiálne odovzdanie úlohy medzi batériou Patriot a batériou SAMP/T Mamba.

Toto nasadenie vnímam ako silný a jednoznačný dôkaz pripravenosti a ochoty členských krajín NATO zaistiť našu spoločnú obranu a bezpečnosť. Bez ohľadu na otázky o dĺžke pôsobenia – spojenci jasne deklarujú podporu a posilňovanie našich spôsobilostí tak dlho, ako to bude potrebné,“ uviedol poverený minister obrany SR Jaroslav Naď.

Dodal, že rotácie personálu a techniky sú prirodzenou súčasťou pôsobenia ako v rámci Mnohonárodných bojových skupín NATO, tak aj jednotiek, ktoré pôsobia v medzinárodnom krízovom manažmente, vrátane Slovenských „Dôvody môžu byť rôzne – napríklad údržba, ako je tomu v prípade odsunu americkej batérie so systémom Patriot do miesta svojej stálej dislokácie v Nemecku,” uzavrel Naď.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Minister obrany, Protiraketový systém Patriot, systém protivzdušnej obrany SAMP/T Mamba
Zdroj: SITA.sk – Taliansky SAMP/T Mamba na Slovensku nahradí systémy Patriot, inštaláciu dokončujú v Kuchyni © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*