Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je dôležitá nielen na Deň matiek

BRATISLAVA/ADMIN – Nikto by si nemal vyberať medzi kariérou a rodinou. A materská dovolenka nemá znamenať, že by sa ženy mali vzdať svojej kariéry. Spoločnosť Mars, ktorá vychádza zo svojho zámeru podporovať inkluzívny a rozmanitý svet, si uvedomuje jedinečné výzvy, ktorým matky čelia pri zlaďovaní profesijných a osobných povinností a chce pri príležitosti Medzinárodného dňa matiek slúžiť ako inšpirácia pre ostatných.

 

Nájsť rovnováhu medzi tým, ako byť skvelou matkou, dosiahnuť hviezdne úspechy v kariére a zároveň si oddýchnuť môže byť náročné. V spoločnosti Mars, ktorá patrí medzi popredných svetových výrobcov čokolády, potravín a krmív pre domáce zvieratá, však veríme, že rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je kľúčom k dosiahnutiu plného potenciálu žien, ktoré môžu obe roly plniť čo najlepšie.

„V Marse sme odhodlaní podporovať otvorene a poctivo pracujúce matky. Veríme, že ponuka flexibilných pracovných podmienok, ako sú home office, flexibilný pracovný čas, čiastočný úväzok, skrátené hodiny a zdieľanie pracovnej náplne, môže skutočne priniesť zmeny. Zaznamenali sme, že mnohé matky, ktoré sa vracajú z materskej dovolenky, sa vďaka našej flexibilite cítia silnejšie a umožňuje im rozvíjať sa, aby mohli byť samy sebou,“ hovorí Daria Maslovskaia, personálna riaditeľka v spoločnosti Mars Stredná Európa. Väčšia flexibilita a podpora na pracovisku môže ženám umožniť, aby si užívali všetky krásy materstva a zároveň sa cítili nezávislé a oceňované.

Ženy však najprv potrebujú, aby ich niekto počúval a aby boli skutočne vypočuté. Tento fakt inšpiroval spoločnosť Mars k realizácii globálnej štúdie s názvom #HereToBeHeard, ktorú spoločnosť začala v roku 2021. V štúdii boli vypočuté priania žien po celom svete o tom, čo treba zmeniť, aby mohli naplno využiť svoj potenciál.

Mnoho žien uviedlo potrebu väčšej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Matky zdôrazňovali, že je náročné skĺbiť osobné a pracovné povinnosti, pretože pracovný čas, miesto a nároky na výkon práce nie sú dostatočne flexibilné. Jedinečné postrehy boli využité na zavedenie ďalších opatrení v rámci spoločnosti Mars a na podnietenie nového spôsobu myslenia.

Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom spočíva v posilnení postavenia

Posilnenie pracovných postavení žien a 100 % rovný prístup v spoločnosti Mars sú výsledkom záväzku spoločnosti k inklúzii a rozmanitosti, ako na pracovisku, tak v komunitách. Jednou z úžasných žien, ktorá hrá aktívnu úlohu v presadzovaní rovnosti, je Daniela Hlaváčková, marketingová riaditeľka v spoločnosti Mars Stredná Európa. Byť matkou dvoch detí s úspešnou kariérou bolo jednou z najväčších výziev jej života a chvíľu jej trvalo, kým sa podarilo nájsť ten správny balans.

Daniela Hlaváčková, riaditeľka portfólia spoločnosti Mars pre strednú Európu.

„Stále si pamätám, keď nám počas prvej vlny COVID-19 zavreli materskú školu. Manžel aj ja sme obaja pracovali. Mala som často manažérske meetingy a po pár dňoch som to už nezvládala. Mala som pocit, že som ako matka zlyhala. Vtedy som vedela, že sa niečo musí zmeniť. V ten večer som si s manželom sadla a naplánovali sme na každý deň rutinu. V priebehu nasledujúcich mesiacov sme obaja pochopili, že obaja máme prácu, obaja sa musíme starať o deti a zároveň obaja musíme robiť domáce práce. To všetko by však pre mňa nebolo možné, keby mi môj zamestnávateľ, teda spoločnosť Mars neponúkala priateľské pracovné podmienky. Možnosť odpracovať z domu 50 % svojho úväzku alebo flexibilný pracovný čas sú pre mňa na nezaplatenie. Môžem si organizovať svoj vlastný čas, čo mi dáva slobodu preplávať každodennými prekážkami, s ktorými sa môže stretávať každý rodič. Som za to viac než vďačná,“ hovorí Daniela Hlaváčková.

Daniela tiež uvádza, že vyššie zmienené podmienky naozaj pomáhajú ženám cítiť sa viac sebavedome. Často sa stretáva so ženami, ktoré si nie sú návratom do práce po materskej dovolenke isté. To, čo tieto ženy potrebujú, je podpora od ostatných žien, ale aj od mužov. Tými Daniela myslí manžela či priateľa, ktorí by mali zakročiť a viac podporiť svoje partnerky pri návrate do zamestnania, ale aj ich spolupracovníkov alebo manažérov v práci, ktorí by sa mali aktívne postaviť systematickým bariéram a stereotypom. Spoločnosť Mars tiež podporuje otcov, ktorí sa rozhodnú vziať si otcovskú dovolenku. Niekoľko mužských spolupracovníkov už túto možnosť využilo.

„Pocit sily pramení z nájdenia rovnováhy medzi prácou a osobným životom. Buďte odvážni a hľadajte zmysluplné kompromisy a dohody vo svojom pracovnom prostredí, pretože aj malé zmeny môžu viesť k veľkému zlepšeniu. Nebojte sa vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, skúšajte nové veci a vytvárajte harmóniu, ktorá podporuje vaše ciele a pohodu,“ uzatvára Daniela Hlaváčková.

Vytváranie prívetivého prostredia, ktoré dáva pracujúcim rodičom flexibilitu a možnosti vyniknúť doma aj v práci je pre spoločnosť Mars absolútnou nevyhnutnosťou. Spoločnosť sa snaží vytvoriť miesto, kde sa môže dariť všetkým, kde ženy môžu naplno využiť svoj potenciál a kde sa matky budú cítiť cenené a rešpektované, čo v konečnom dôsledku podporuje inkluzívnejšiu budúcnosť.

(Zdroj: MT, Seesame; Pripravila: red.)

1 Komentár Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je dôležitá nielen na Deň matiek

  1. Úprimne oceniam, že ste sa zaoberali témou rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom, najmä v kontexte matiek. Je povzbudivé vidieť, ako spoločnosť Mars pristupuje k tejto otázke s takým záväzkom a poskytuje príklad, ktorý by mohli nasledovať aj iné firmy. Flexibilné pracovné podmienky sú kľúčové nielen pre matky, ale pre všetkých zamestnancov, ktorí sa snažia nájsť správnu rovnováhu medzi svojím profesionálnym a osobným životom. Osobne si myslím, že prístup, ktorý propaguje Mars, by mohol výrazne pomôcť zmeniť korporátne kultúry po celom svete a vytvoriť viac inkluzívne pracovné prostredie. Je tiež nesmierne dôležité, že spoločnosť naslúchala potrebám žien a aktívne sa snaží implementovať zmeny, ktoré podporujú ich profesionálny aj osobný rozvoj. Dúfam, že tento trend sa rozšíri aj do ďalších odvetví a že viac firiem začne uznávať, že investícia do pohody zamestnancov sa skutočne oplatí.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*