Slovensko pozná svojich kandidátov na ad hoc sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva

15.11.2022 – Kandidátmi Slovenska na ad hoc sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva budú Marián Giba a Katarína Šmigová. Rozhodli o tom dnes členovia Súdnej rady SR, keď oboch kandidátov podporili všetci 17 prítomní členovia. Kandidátov musí ešte odobriť vláda.

Gibu na post kandidáta navrhli členovia súdnej rady Lucia Berdisová a Andrej Majerník. V súčasnosti pôsobí ako docent na Katedre ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Šmigovú zase navrhli navrhli členky rady Marcela Kosová, Ayše Pružinec Eren a Dana Jelinková Dudzíková. Aktuálne pôsobí ako docentka medzinárodného práva a dekanka Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy.

Ad hoc sudca zasadá za sudcu zvoleného za členský štát Rady Európy v prípadoch, ktoré upravuje Európsky dohovor o ľudských právach. Deje sa tak v situáciách, keď sudca za daný štát nie je zvolený alebo nemôže zasadať.

Viac k témam: ad hoc sudca, Ľudské práva, Súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko pozná svojich kandidátov na ad hoc sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*