Slovenská armáda už má nové ľahké guľomety, v najbližších mesiacoch ich pridelia jednotkám

14.11.2022 – Ozbrojené sily SR (OS SR) si prevzali dodávku takmer 1600 ľahkých guľometov FN MINIMI 5,56 mm spolu s príslušenstvom a náhradnými dielmi.

To umožní kompletné prezbrojenie jednotiek OS SR a nahradí používané ľahké guľomety UGL vz.59, najmä vo výzbroji manévrových jednotiek pozemných síl.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.

Prechod na unifikovaný kaliber

Guľomety aj s príslušenstvom zvýšia spôsobilosť palebnej podpory mechanizovaných družstiev. Významným faktorom je aj prechod na unifikovaný NATO kaliber, ktorý zabezpečí zvýšenie interoperability našich jednotiek v prípade nasadenia spolu s aliančnými jednotkami.

„V najbližších mesiacoch budú guľomety po prevzatí pridelené jednotkám, aby bol čo najskôr vykonaný výcvik a zaradenie zbraní do zostáv,” uviedlo MO SR.

Zákazku realizovali v predstihu

Ako priblížil minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO), zákazka v hodnote viac ako 1,7 milióna eur bola realizovaná v predstihu prostredníctvom spojeneckej Agentúry NATO pre podporu a obstarávanie (NATO Support and Procurement Agency – NSPA).

„Nielen, že ide o najtransparentnejšiu formu obstarávania, ale zároveň – ako sa potvrdilo, aj veľmi efektívny spôsob vzhľadom na to, že reálne dodanie zbraní bolo plánované najskôr v roku 2023,“ vyzdvihol s tým, že rezort obrany pokračuje v príprave a realizácii ďalších projektov zameraných na modernizáciu vojenskej techniky a výzbroje.

Viac k témam: guľomety, Zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenská armáda už má nové ľahké guľomety, v najbližších mesiacoch ich pridelia jednotkám © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*