Rybníček bude zarábať 7 387 eur mesačne, o stovky eur sa plat zvýšil aj ďalším primátorom v Trenčianskom kraji

8.3.2023 (SITA.sk) – Mesačný plat trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka po prvý raz v histórii prekročil sedemtisícovú hranicu. V tomto roku bude Rybníček zarábať mesačne 7 387 eur. Dôvodom je zvýšenie priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve, ktorá v roku 2022 dosiahla hodnotu 1 304 eur.

Wolf si polepšil na 6 488 eur

Hoci sa priemerná mzda medziročne zvýšila len o 93 eur, trenčianskemu primátorovi stúpol plat o viac ako 500 eur. Vďačiť sa to môže rozhodnutiu mestského zastupiteľstva, ktoré na prahu jeho štvrtého volebného obdobia rozhodlo o navýšení základného primátorského platu o 60 percent.

Platovo si polepšia aj ostatní primátori v Trenčianskom kraji, najvýraznejšie Peter Wolf v Dubnici nad Váhom, ktorému mestské zastupiteľstvo na začiatku jeho druhého volebného obdobia navýšilo základný plat o 55 percent. Kým doteraz zarábal 6 026 eur, spätne od 1. januára 2023 je jeho plat 6 488 eur.

Janas bude zarábať 6 279 eur

Cez šesťtisícovú hranicu sa prehupol aj plat primátora Považskej Bystrice Karola Janasa, ktorý v trinástom roku primátorovania bude namiesto doterajších 5 832 eur poberať mesačne plat 6 279 eur.

Mzdy predstaviteľov územnej samosprávy na Slovensku upravuje zákon o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Plat je stanovený ako súčin priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok a násobku daného veľkosťou obce, resp. mesta.

Pre tento účel je stanovených deväť platových skupín. Zároveň zákon umožňuje obecnému a mestskému zastupiteľstvu vypočítaný plat starostu, resp. primátora zvýšiť až o 60 percent.

Viac k témam: Platy, Platy primátorov, Primátor Dubnice nad Váhom, primátor Považskej Bystrice, Primátor Trenčína
Zdroj: SITA.sk – Rybníček bude zarábať 7 387 eur mesačne, o stovky eur sa plat zvýšil aj ďalším primátorom v Trenčianskom kraji © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*