Extrémista „Slovakbro“, ktorý inšpiroval aj vraha zo Zámockej, už pozná svoj trest

10.11.2022 – Extrémista známy pod prezývkou „Slovakbro” si odpyká trest šesť rokov vo väzenskom ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Ako pre médiá potvrdil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, rozhodol o tom vo štvrtok Špecializovaný trestný súd v Pezinku na zasadnutí s vylúčením verejnosti, keď schválil navrhovanú dohodu o vine a treste.

„Súd uznal obvineného za vinného zo spáchania viacerých trestných činov. Ten najzávažnejší bol zločin niektorých foriem účasti na terorizme,” povedal prokurátor s tým, že obvinený dostal okrem nepodmienečného trestu aj trest prepadnutia vecí.

Sympatizovať mal s neonacistami

Obvinený sa podľa prokurátora ku skutkom priznal, oľutoval ich a napomáhal orgánom činným v trestnom konaní pri ich objasňovaní. Štvrtkové rozhodnutie súdu je právoplatné.

Polícia ešte v máji informovala, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) v spolupráci s medzinárodnými zložkami zadržala a obvinila muža vystupujúceho pod prezývkou Slovakbro z trestného činu niektorých foriem účasti na terorizme a viacerých trestných činov extrémizmu. Obvineného vzal sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku 12. mája do väzby.

Prípad sa podarilo objasniť vďaka úzkej spolupráci s Národnou centrálou proti organizovanému zločinu Polície ČR, s Vojenským spravodajstvom Ministerstva obrany SR, Europolom, Eurojustom. Rovnako aj vďaka informáciám od amerického federálneho úradu pre vyšetrovanie – FBI.

Schvaľoval teroristické činy

Podľa zistení polície mal obvinený sympatizovať s neonacistickou alternatívnou krajnou pravicou presadzujúcou ideológiu militantného akceleracionizmu a kultúry SIEGE.

Slovakbro, občianskym menom Pavol Beňadik, verejne podnecoval na zvrhnutie demokratického politického systému cestou subverzných a sabotážnych činností, ale aj aktov terorizmu. Tiež uverejňoval a zdieľal fotografie glorifikovaných ,bielych’ teroristov, pričom verejne prejavoval svoje sympatie a ich teroristické činy schvaľoval.

Uverejňoval tiež návody a schémy na výrobu improvizovaných chladných zbraní, ale aj na domácu výrobu automatických strelných zbraní vyrobených v kombinácii zo súčastí vytlačiteľných na 3D tlačiarni a podomácky upravených kovových súčastí. Takisto dotyčný zverejňoval aj návody a schémy na výrobu výbušnín a mín, ako aj príspevky s návodmi na sabotážne útoky.

Viac k témam: Extrémisti, Extrémizmus, Neonacizmus, Slovakbro, Väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Extrémista „Slovakbro“, ktorý inšpiroval aj vraha zo Zámockej, už pozná svoj trest © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*