Exšéf operatívcov NAKA Kaľavský vypovedá cez telemost z Bosny a tvrdí, že ide o pomstu jeho bývalých kolegov

7.3.2023 (SITA.sk) – Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v utorok pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Jánom Kaľavským. Stíhaný je pre pokračovací zločin prijímania úplatku a ďalšie skutky.

Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Súd z tohto dôvodu proti obžalovanému koná ako proti ušlému, keďže sa pobytom v zahraničí vyhýba trestnému konaniu. Zároveň v utorok súd zorganizoval výsluch Jána Kaľavského prostredníctvom telemostu zo súdu v Sarajeve. Obžalovaný na začiatku uviedol, že sa necíti byť vinný.

Mal prezrádzať citlivé informácie

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Jána Kaľavského ešte v januári minulého roka obžalobu pre pokračovací zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Predmetom obžaloby je podľa ÚŠP prezrádzanie citlivých informácií z prostredia Policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia.

Chránil “Tigra” a poskytoval mu informácie

Konkrétne v rokoch 2019 až 2021 poskytoval obžalovaný informácie Petrovi Pertovovi prezývanému Tiger. Išlo o informácie z policajného prostredia o ňom samom a neskôr aj o akciách ako Očistec alebo Judáš. Taktiež Ján Kaľavský podľa prokuratúry zatajil niektoré získané informácie kolegom, aby chránil Tigra.

Ten sa mu odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate. Takisto podľa obžaloby Ján Kaľavský neoprávnene poskytol informácie aj vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi.

Pomsta bývalých kolegov?

Obžalovaný v reakcii na tvrdenia v obžalobe v utorok povedal, že ide o pomstu jeho bývalých kolegov za to, že vypovedal o ich nezákonných postupoch. „Chcem, aby ste počuli pravdu o tom, ako to celé bolo,” povedal pezinskému súdu zo Sarajeva.

Ján Kaľavský priznal, že sa poznal s Petrovom. „Ja som vedel, čo to je za človeka,” povedal s tým, že jeho služby využívali v prospech všetkých vyšetrovateľov. Taktiež poprel, že by odovzdával informácie iným osobám.

Obmedzenia mu neskôr zrušili

Špecializovaný trestný súd na Jána Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine. Miestny súd ho však nevzal do väzby.

Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Jánovi Kaľavskému zrušili.

Viac k témam: Korupcia, Súdy, Úplatky
Zdroj: SITA.sk – Exšéf operatívcov NAKA Kaľavský vypovedá cez telemost z Bosny a tvrdí, že ide o pomstu jeho bývalých kolegov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*