Česká a slovenská polícia zriadi na hraniciach spoločné hliadky, migračná kríza im vzťahy nenaštrbila (video)

11.11.2022 – Česká a slovenská polícia bude koordinovať svoju činnosť na spoločnej hranici s cieľom efektívnejšej a rýchlejšej kontroly osôb, ktoré sa nachádzajú na území oboch štátov nelegálne. Vytvoria sa spoločné hliadky, a to najmä na železnici. Zhodli sa na tom slovenský premiér Eduard Heger a český predseda vlády Petr Fiala na spoločnom rokovaní.

Zaistenie plynulosti dopravy

Dôležité je spriechodniť hranicu pre občanov Českej republiky (ČR) a Slovenskej republiky (SR). Ide najmä o zaistenie čo najväčšej plynulosti dopravy na hraničnom priechode Lanžhot – Kúty, kde sú najväčšie problémy,“ uviedol po rokovaní Petr Fiala.

Zároveň zdôraznil, že zavedenie kontrol na hranici so Slovenskom je opatrenie, ktoré česká vláda neprijala rada a hľadá cesty, ako čím skôr obnoviť voľný pohyb medzi oboma krajinami. Vzťahy medzi ČR a SR podľa neho nie sú z tohto dôvodu naštrbené.

Aby neprišlo k omylu, my máme mimoriadne priateľské vzťahy na všetkých úrovniach, Česká republika si toho veľmi váži a určite v tom chceme pokračovať. Krok, ktorý sme urobili, v žiadnom prípade nebol namierený proti Slovensku,“ podčiarkol český premiér.

Rastúca nelegálna migrácia

Zavedenie hraničných kontrol bolo podľa jeho slov reakciou na rastúcu nelegálnu migráciu a je presvedčený, že vzťahy so Slovenskou republikou to v žiadnom prípade nenarušilo.

Obe krajiny vidia riešenie súčasnej migračnej krízy hlavne v dôslednejšej ochrane vonkajších hraníc schengenského priestoru. Zhodli sa na tom, že kľúčová je ochrana maďarsko-srbskej hranice, cez ktorú na Slovensko a do Čiech prúdi väčšina nelegálnych migrantov.

Polícia ČR je podľa Fialu na jar budúceho roka pripravená zdvojnásobiť počet policajtov na maďarsko-srbskej hranici zo 40 na 80. Zároveň zdôraznil, že ani Slovensko, ani Česko nie sú vinníkom vzniknutej situácie a budú hľadať spoločné riešenia migračnej krízy.

Zapojenie ďalších krajín

ČR bude v rámci svojho predsedníctva v Rade Európskej únie s podporou Slovenskej republiky požadovať väčšie zapojenie ďalších členských krajín do ochrany vonkajšej hranice.

V súčasnosti robíme kroky k harmonizácii vízovej politiky s krajinami západného Balkánu,“ povedal Fiala a dodal, že Česko a Slovensko veľmi intenzívne pracujú na novej podobe medzinárodnej zmluvy o policajnej spolupráci, ktorá bude umožňovať iné formy spolupráce či rýchlejšiu výmenu informácií.

Cieľom schengenu bolo odstrániť vnútorné hranice a posilniť vonkajšiu hranicu schengenského priestoru. Keď vidíme, že tam je slabé miesto, musíme pomôcť Maďarsku, aby vedelo eliminovať nelegálnu migráciu na maďarsko-srbských hraniciach,“ skonštatoval predseda vlády SR Eduard Heger.

Chce vrátiť obyvateľom komfort

Cieľom je podľa jeho slov vrátiť obyvateľom komfort schengenského priestoru. Problém s nelegálnymi migrantmi sa postupne nabaľoval a je jasné, že Slovensko a Česko ho musia riešiť spoločne.

Začíname ako Česko a Slovensko, ale vidíme, že tú iniciatívu budeme musieť rozšíriť aj na ďalšie krajiny, pretože potrebujeme spájať sily,“ dodal Heger.

Vyzvať chcú preto aj ďalšie krajiny, aby pomohli pri ochrane schengenských hraníc.

Viac k témam: hraničné hliadky, Medzinárodné vzťahy, migračná kríza, Polícia
Zdroj: Webnoviny.sk – Česká a slovenská polícia zriadi na hraniciach spoločné hliadky, migračná kríza im vzťahy nenaštrbila (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*