Zhoršenie kvality života pri CHOCHP
Admin, 15. 11. 2013 - Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je veľmi závažné ochorenie, ktoré celosvetovo postihuje viac ako 210 miliónov ľudí. Každú hodinu naň zomrie asi 250 ľudí. V počiatočných štádiách má CHOCHP pomerne nenápadný priebeh a pacienti si ho zamieňajú s obyčajným prechladnutím
či zápalom priedušiek, a preto lekára vyhľadajú až v pokročilých štádiách ochorenia.
Každý rok si tretiu novembrovú stredu pripomíname Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Tento rok pripadá na 20. novembra a jeho hlavnou témou je posolstvo: „Nie je príliš neskoro.“
Na Slovensku trpí chronickou obštrukčnou chorobou pľúc 8-16 % ľudí starších ako 40 rokov. V drvivej väčšine prípadov je CHOCHP spôsobená fajčením. Preto pri tomto ochorení nikdy „nie je príliš neskoro“ prestať fajčiť. Čím viac totiž človek fajčí, tým vyššie je riziko, že časom u neho CHOCHP prepukne. Spomedzi fajčiarov, ktorí denne vyfajčia 2 krabičky cigariet, ochorie na CHOCHP každý štvrtý z nich. No a v skupine fajčiarov, ktorí denne vyfajčia 20 cigariet, prepukne táto choroba asi u každého šiesteho.
Tabakový dym, ktorý v priebehu niekoľkých rokov fajčenia dráždi dýchacie cesty, ničí elastické vlákna v pľúcach a spôsobuje v nich zápal. Ak poškodenie trvá dlho a je intenzívne, zápal sa nikdy nevyhojí bez následkov, ale vzniká jazva. K takýmto zmenám dochádza v prieduškách a v pľúcach pri ich dlhodobom poškodzovaní vdychovaním škodlivín či pôsobením alergénov. Následne v nich dochádza k nadprodukcii hlienu, zhrubnutiu steny a strate rozťažnosti malých dýchacích ciest, čo môže viesť až ku kolapsu dýchacích ciest.
Pacientov trpiacich CHOCHP zvyčajne trápi chronický kašeľ spojený s vykašliavaním hlienov. Jedným z najhorších príznakov je pre pacientov dýchavičnosť. Tá sa zvyčajne zhoršuje časom a predovšetkým pri námahe. V pokročilých štádiách sa dýchavičnosť objavuje aj v úplnom pokoji, dokonca môže byť prítomná neustále. Býva hlavným zdrojom úzkosti a zhoršenej kvality života pacientov a je to tiež príčina úbytku na váhe a celkovej slabosti.
Mnohí ľudia pociťujú príznaky CHOCHP, no nevenujú im pozornosť, kašeľ pripisujú prechladnutiu, svoje problémy s dýchaním považujú za prirodzenú súčasť starnutia. Zľahčovanie príznakov a podceňovanie ochorenia však môže spôsobiť, že lekára vyhľadajú príliš neskoro, v štádiu závažných, nezvratných zmien na pľúcach. Preto nikdy v prípade CHOCHP „nie je neskoro“ vyhľadať lekára. Čím skôr ho človek navštívi, tým skôr môže byť ochorenie zdiagnostikované a pacient dostane adekvátnu liečbu, ktorá dokáže spomaliť rozvoj ochorenia a pomáha pacientom cítiť sa lepšie.
CHOCHP síce nie je možné úplne vyliečiť, liečba však dokáže zmierniť alebo odstrániť príznaky ochorenia, znížiť frekvenciu a závažnosť vzplanutí choroby, zlepšiť celkový zdravotný stav a zvýšiť toleranciu fyzickej záťaže, čím zároveň zvyšuje kvalitu života pacienta.
Prednášajúci na tlačovej konferencii:
Foto č.1 – MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH – pneumologička, primárka Kliniky pneumológie a ftizeológie, Univerzitná Nemocnica Bratislava
Foto č.3 – MUDr. Helena Leščišinová – pneumologička, primárka Poliklinického oddelenia tuberkulózy a pľúcnych chorôb, NsP Sv. Jakuba Bardejov
Foto č.2 – MUDr. Štefan Laššán, PhD. – pneumológ, Klinika pneumológie a ftizeológie LF SZU a UNB, Bratislava
(Accelerate,VN)
Zanechajte nám Váš dotaz