Všetko sa točí okolo slnka, no Eucerin vás ochráni!
Bratislava, Admin – Špičková UV ochrana pre všetky potreby pokožky – po celý rok: práve to sú základy, z ktorých Eucerin®, expert na medicínsku slnečnú ochranu, vychádza pri zaisťovaní pocitu bezpečia pri opaľovaní – i pre citlivú pokožku. Nasledujúci Sprievodca opaľovaním s otázkami a odpoveďami vám odhalí, čo ďalšie je dôležité, aby ste sa cítili bezpečne pred pobytom na slnku i počas neho.
AKÉ SÚ ZDRAVOTNÉ ÚČINKY PRIMERANÉHO POBYTU NA SLNKU A AKO Z NEHO VYŤAŽIŤ TO NAJLEPŠIE?
Slnko predstavuje radosť v tej najčistejšej podobe. Jeho svetlo preniká vašou pokožkou a zmyslovými bunkami vašich očí, a tak vo vašom tele spúšťa kľúčové procesy. V primeranom množstve slnečné lúče aktivujú metabolizmus, podporujú správnu cirkuláciu, povzbudzujú krvný obeh a stimulujú obranné mechanizmy tela. UVB žiarenie stimuluje telo k tvorbe vitamínu D, čo v skutočnosti vôbec nie je vitamín, ale hormón. Tento hormón reguluje hladinu vápnika, pomáha rastu kostí, posilňuje imunitný systém a podporuje pohybovú a nervovú sústavu. Aj naša myseľ potrebuje slnko: štúdie ukazujú, že produkcia nosnej látky serotonínu – ktorý vo funkcii neurotransmitera reguluje našu celkovú pohodu a jednoducho nám poskytuje pocit šťastia – závisí od množstva slnečného svetla, ktorému sme vystavení.
Aby sme pocítili pozitívne účinky slnka, stačí len malá dávka slnečného žiarenia. Na druhej strane, príliš mnoho UV žiarenia môže telo poškodiť. Slnko má tiež svoju temnú stránku a môže spôsobiť spálenie pokožky, fotostarnutie, oslabenie imunitného systém, fotoalergické a fototoxické reakcie a dokonca i rakovinu kože.
AKÉ SÚ RIZIKÁ SLNEČNÉHO ŽIARENIA A NADMERNÉHO VYSTAVOVANIA SA UV LÚČOM?
Pokožka sa negatívnym účinkom UV žiarenia dokáže sama brániť do určitého bodu. Ale tieto prirodzené ochranné mechanizmy proti UV žiareniu fungujú na slnku iba veľmi krátko.
• Pigmentácia: Melanín vytvára v pokožke prirodzenú formu slnečnej ochrany. Pigmenty zmierňujú energiu žiarenia tým, že ju rozvádzajú a vstrebávajú.
• Hyperkeratóza: Okrem toho, že stimuluje tvorbu melanínu, podporuje UV žiarenie tiež výrazné zhrubnutie rohovej vrstvy pokožky. Pri pôsobení menšej intenzity UV žiarenia potrebuje táto endogénna podoba slnečnej ochrany na svoj vznik dva až štyri týždne.
• Mechanizmy obnovy DNA: niektoré enzýmy rozpoznajú, odstránia a obnovia poškodené bunky DNA.
• Endogénne UV filtračné látky: pokožka pri potení na slnku vylučuje kyselinu urokanovú. Táto kyselina vie absorbovať UVB lúče a vytvoriť tenký ochranný fi lm, ktorý sa však vo vode okamžite rozpúšťa.
• Endogénne antioxidanty: kožné bunky sa môžu chrániť vďaka špeciálnym enzýmom (ako sú superoxid dismutázy, peroxidázy alebo glutathion) z cytotoxických účinkov voľných radikálov.
Ak zostáva pokožka vystavená slnku bez akejkoľvek ochrany príliš dlho, jej vlastné ochranné mechanizmy sú preťažené. V tom okamihu bunky začínajú buď odumierať v dôsledku silného radiačného poškodenia, alebo degenerujú a odovzdávajú zmenené genetické informácie. Výsledok: chronické fotopoškodenie.
V prípade vysokej intenzity UV je čas prirodzenej ochrany pokožky, ktorá nie je zvyknutá na slnečné žiarenie, medzi 5 a 30 minútami v závislosti od typu pokožky. Podľa najnovších výskumov však dôjde k poškodeniu DNA a oslabeniu imunitného systému už v reakcii na nižšie dávky žiarenia – ešte skôr, než sa objaví spálenie!
ČO SÚ UVA & UVB LÚČE A AKÉ SÚ ICH ÚČINKY NA POKOŽKU?
Slnko vysiela k zemi širokú škálu lúčov. Svetlo, ktoré môžeme vidieť, a infračervené žiarenie tvoria menej než približne polovicu z týchto lúčov. UV žiarenie predstavuje asi 5 percent, je to však žiarenie s najväčším množstvom energie.
UV-poškodenie Melanocyty
UVB (290 – 320 nm)
UVA (320 – 400 nm)
UVA žiarenie (320 nm až 400 nm) preniká všetkými vrstvami pokožky, priamo k bunkám dermis. Oblačnosť, hmla a dokonca i okenné sklo nás chránia iba pred časťou tohto žiarenia. Toto dlhovlnné žiarenie sa považuje za jedného z hlavních vinníkov slnečných alergií a fotostarnutia. Zatiaľ čo intenzita UVB žiarenia závisí do veľkej miery od ročného obdobia a dennej hodiny, nepriaznivé účinky UVA žiarenia zostávajú relatívne konštantné.
Krátkovlnné UVB žiarenie (290 až 320 nm) vedie k hrubnutiu rohovej vrstvy pokožky a tvorbe melanínu. I keď nepreniká tak hlboko do pokožky ako UVA žiarenie, obsahuje viac energie. Jeho prílišné pôsobenie môže spôsobiť spálenie pokožky. UVB žiarenie sa považuje za hlavnú príčinu priameho poškodenia DNA a rakoviny kože. Jeho intenzita je premenlivá – v lete a na poludnie je najsilnejšia.
ČO ZNAMENÁ SKRATKA SPF?
Číslo ochranného slnečného faktora uvedené na obale označuje iba to, akú ochranu výrobok poskytuje pred UVB žiarením, ktoré spôsobuje spálenie. Aby výrobky na opaľovanie chránili vašu pokožku pred dlhodobým poškodením, musia poskytovať tiež ochranu proti UVA žiareniu.
AKO SPOZNÁM, ŽE VÝROBOK OBSAHUJE UVA OCHRANU?
Od roku 2006 dodržuje Európska únia kritériá stanovené COLIPA (odbornou profesijnou organizáciou) pre minimálnu účinnosť výrobkov na opaľovanie proti UVB a UVA žiareniu. Podľa tejto normy musí UVA ochranný faktor zodpovedať približne jednej tretine ochranného slnečného faktora. Zhodu výrobku s normou pre UVA ochranu označuje symbol na obale výrobku vo forme kruhu okolo skratky „UVA“.
MUSÍM POUŽÍVAŤ SLNEČNÚ OCHRANU KAŽDÝ DEŇ?
Ľudia sa často mylne domnievajú, že nemá cenu nanášať slnečnú ochranu len na pár minút na slniečku. Ak svoju pokožku vystavíte slnečným lúčom každý deň v trvaní 30 minút pri nakupovaní, posedení v pouličnej kaviarni, vonkajších športoch alebo cestovaní, znamená to, že sa na UV „účet“ vašej pokožky pripíše 180 hodín bez ochrany každý rok.
MUSÍM ČAKAŤ, KÝM BUDEM MÔCŤ VYJSŤ NA SLNKO?
Po použití výrobkov SLNEČNEJ OCHRANY Eucerin® začína UV ochrana fungovať okamžite – nemusíte čakať. Spotrebitelia však často nepoužívajú dostatočné množstvo prípravkov na opaľovanie, aby dosiahli dostatočnú ochranu. Základné pravidlo, ktoré vedecky potvrdil tiež výskum značky
Eucerin® vo svojich štúdiách, znie: Ak výrobok nanesiete dvakrát, dosiahnete veľmi dobrú ochranu (blížiacu sa uvedenému SPF). Najlepšie je aplikovať bohaté množstvo 30 minút pred pobytom na slnku – a rovnaké množstvo aplikovať, keď ste na slniečku alebo dorazíte na pláž. Potom je ochrana veľmi dobrá.
AKO MÔŽEM ZABRÁNIŤ NAJČASTEJŠÍM CHYBÁM V PRÍPADE SLNEČNEJ OCHRANY?
1. Venujte zvláštnu pozornosť partiám tela, na ktoré sa zabúda! Eucerin® odporúča nezabúdať na časti tela, ktoré sú obzvlášť citlivé na slnko! Medzi často zanedbávané partie patria uši, tvár, vlasová pokožka, krk, hrudník a priehlavky. Práve tieto oblasti sú najľahšími cieľmi pre slnečné žiarenie.
2. Vyhýbajte sa poludňajšiemu slnku!
Asi dve tretiny denného množstva UVB žiarenia, ktoré spôsobuje spálenie, dopadá na zem medzi 11. dopoludnia a 3. popoludní. Ak sa v tomto čase nachádzate vonku, zostaňte v tieni. A pretože majú UVB lúče široký dosah, použite UV ochranu i v prípade, že sedíte pod stromami alebo slnečníkom. UVA žiarenie však zostáva rizikové po celý deň.
3. Buďte opatrní pri fotosenzitivite!
Vyhýbajte sa slnečnému žiareniu po absolvovaní mikrodermabrázie a laserových zákrokov, a ak užívate lieky, ktoré zvyšujú fotosenzitivitu. Tiež niektoré protizápalové lieky alebo lieky proti bolesti, ako je Ibalgin, môžu spôsobovať fotosenzitivitu. Iné bežne užívané fotoaktívne lieky sú antibiotiká, nesteroidné protizápalové lieky, diuretiká, statíny, retinoidy a antimykotiká.
AKO NAJLEPŠIE MÔŽEM OCHRÁNIŤ NA SLNKU SVOJE DETI?
Dbajte na absolútnu bezpečnosť detí! Nevystavujte dojčatá a malé deti priamemu slnečnému žiarenie a za každých okolností zabráňte spáleniu! Starostlivo ich pokožku zakrývajte, vrátane pokrývky hlavy, slnečných okuliarov a trička. Voľné bavlnené oblečenie síce pred UV lúčmi čiastočne ochráni, nie však úplne. Práve preto je nevyhnutné nanášať u detí prípravky na opaľovanie po celom tele, ešte skôr, ako sa oblečú. Vždy používajte najvyššie ochranné slnečné faktory.
1. Tvár, vrátane krku a uší, potrebuje mimoriadne množstvo krému – spolu s ďalšou ochranou, ako je klobúčik alebo čiapka proti slnku.
2. Zvláštnu pozornosť venujte miestam, na ktoré sa často zabúda: kolená, priehlavky a päty.
3. Krém na opaľovanie aplikujte opakovane – a vždy, keď idú deti do vody a po usušení.
AKO DLHO MÔŽEM ZOSTAŤ NA SLNKU?
Vychádzajte zo svojho vlastného individuálneho času prirodzenej ochrany. Vynásobte ju číslom UV ochranného faktora a zistíte, ako dlho môžete zostať na slnku bez rizika spálenia. Ale nezabudnite: nič nezaistí absolútnu ochranu! Aplikujte bohaté množstvo výrobku a optimálne dvakrát tak, aby všetky slnku odhalené časti pokožky boli pokryté. Dokonca ani ten najvyšší UV ochranný faktor vás nemôže úplne ochrániť pred žiarením. UV žiarenie poškodí bunky ešte skôr, ako pokožka začne červenať, preto ju nikdy nenechajte dôjsť až k spáleniu.
Ak sa nemôžete vyhnúť dlhšiemu pobytu na slnku, mali by ste sa chrániť správnym oblečením. Čím hrubšia látka, tým účinnejšie obmedzí UV žiarenie. Aj farba a strih hrajú rolu: voľné a tmavé oblečenie chráni lepšie než tesné oblečenie svetlých farieb. Syntetické vlákna všeobecne odolávajú UV
žiareniu lepšie než prírodné vlákna, ako je bavlna. Existuje povinná norma pre stanovenie ochranného slnečného faktora odevu, ktorá platí pre UV ochranné oblečenie. Odevy s ochranným slnečným faktorom 40+ sú podľa jednotnej normy EÚ označené malým žltým slnkom.
AKÉ MNOŽSTVO PRÍPRAVKU NA OPAĽOVANIE MÁM POUŽIŤ?
Množstvo naneseného prípravku slnečnej ochrany je kľúčové pre skutočnú ochranu, ktorú tým vaša pokožka získa. Pre účely štandardizácie vyžadujú medzinárodné meracie systémy celoplošne rovnaké dávkovanie: 2 mg/cm². Aby sme určili správne množstvo pre aplikáciu, spolupracoval Eucerin® s poprednými vedcami v oblasti slnečnej ochrany a vyvinul nasledujúce pravidlá pre aplikáciu:
• Deti vo veku tri až päť rokov: Naneste dovedna približne 12 hrubých liniek dlhých približne ako polovica ukazováka dospelého plus celý prostredník takto: 2 na tvár/krk, 1 na každú ruku, 2 na hrudník/ brucho,2 na chrbát, 2 na každú nohu (nezabudnite na priehlavky).
• Deti vo veku šesť až desať rokov: naneste približne 11 hrubých liniek dlhých približne ako ukazovák dospelého plus celý prostredník takto: 1 na tvár/krk, 1 na každú ruku, 2 na hrudník/brucho, 2 na chrbát,2 na každú nohu (nezabudnite na priehlavky).
• Dospelí a deti vo veku od 10 rokov potrebujú celkovo 11 liniek v dĺžke od špičky prostredníka ku koreňu dlane: 1 na každú ruku, 1 na tvár/krk, 2 na hrudník/brucho, 2 na chrbát, 2 na každú nohu (nezabudnite na priehlavky). Pre UV ochranu v spreji platí nasledujúce pravidlo: približne 15 streknutí na každú oblasť tela.
AKO ČASTO JE NEVYHNUTNÉ NANÁŠAŤ SLNEČNÚ OCHRANU POČAS DŇA NA SLNKU?
UV ochranu by ste mali často obnovovať. Najmä po kúpaní, spotení alebo utieraní uterákom je dôležité naniesť slnečnú ochranu znovu, aby si zachovala pôvodnú úroveň.
PREČO BY SME MALI POUŽÍVAŤ PRÍPRAVOK PO OPAĽOVANÍ?
Výrobky po opaľovaní obsahujú špeciálne ošetrujúce látky pre slnkom poškodenú pokožku, ako je napríklad výťažok z vilínu, nachádzajúci sa v Eucerin® REGENERAČNOM MLIEKU PO OPAĽOVANÍ. Vilín, ktorý je dlho oceňovaný ako účinný prírodný liek, má na pokožku chladivý a upokojujúci účinok. Môže dokonca pomôcť zmierniť zápal. Účinné sú aj výrobky po opaľovaní s obsahom aktívnej zložky na rastlinnej báze– alfa-glukozyl-rutínu (AGR). Táto aktívna zložka sa používa v prípravkoch na opaľovanie na ochranu proti slnečným alergiám. Ako súčasť výrobkov po opaľovaní (napríklad Eucerin® KRÉMOVÝ GÉL PO OPAĽOVANÍ PROTI SLNEČNÝM ALERGIÁM) je AGR ukladaný v pokožke, ktorej poskytuje ochranu na nasledujúci deň.
(Zdroj: Zuzana Legíňová, Koordinátor Eucerin SK, Pripravila: Valéria Nagyová)
Zanechajte nám Váš dotaz