Všetko, čo potrebujete vedieť o popôrodnej depresii

Bratislava, Admin – Pravdepodobne ste počuli o “baby blues.” Je to celkom známa vec, no aj napriek tomu si niektoré mamičky nevedia vysvetliť svoj stav popôrodných nálad. V minulosti sa týmto veciam až tak veľký význam neprikladal, no s narastajúcim počtom psychických ochorení, sa začína diskutovať o nutnosti vedieť zvládať a riešiť aj takéto stavy. Ako dlho trvá toto obdobie? Aké sú príznaky blížiacej sa zmeny vnímania okolitého sveta po narodení vášho dieťatka? To všetko si s nami môžete preštudovať a možno sa dopredu na všetko lepšie pripraviť.

Nepodceňujte prvé príznaky

Popôrodná depresia je oveľa silnejšia a trvá dlhšie. Postihuje mamičky, narodené deti a v niektorých prípadoch dokonca aj otcov. Možno ste si dopriali šetrný pôrod. Niekoľko dní po tejto udalosti vás ale môže prekvapiť vážna zmena nálady, vyčerpanie a pocit beznádeje. Intenzita týchto pocitov môže sťažiť starostlivosť o vaše práve narodené dieťatko, preto by ste to nemali brať na ľahkú váhu. Je to vážna porucha, ktorá sa ale dá vyliečiť.

Ako sa prejavuje?

Hoci je normálne cítiť po tomto náročnom procese veľký príval emócií a zmiešaných pocitov spojených s náladami. Popôrodná depresia je na tom oveľa horšie. Príznaky sa menia v závislosti od konkrétnej osobnosti a v priebehu každého jedného dňa. Namiesto toho, aby ste sa radovali z nového člena rodiny a oceňovali krásu nevšedných kvetinových boxov, sprevádza vašu existenciu melanchólia, plač a smútok.

Neviete si vysvetliť vašu bezdôvodnú podráždenosť? Nechutí vám jesť, alebo toho skonzumujete naopak veľmi veľa? Nepociťujete to pravé materské puto medzi vami a dieťaťom, pre ktoré ste ešte  pred nedávnom s radosťou vyberali obliečky do postieľky? To a mnohé iné môže byť dôvodom prichádzajúcej popôrodnej depresie.

Liečba depresie po pôrode

Ak máte príznaky popôrodnej depresie, mali by ste čo najskôr navštíviť svojho lekára, aby ste mohli zahájiť liečbu.

Existujú dve hlavné metódy liečby. Sú to lieky a špeciálna terapia. Môžu sa aplikovať samostatne, no nevylučuje sa ani ich kombinácia. Takže, aby ste predišli neželaným následkom a všetko dopadlo dobre, mali by ste na niekoľko minút svoje dieťa zveriť do starostlivosti otca alebo blízkeho človeka a začať sa venovať aj sebe.

Môže to trvať dlhšie, než sa vám podarí prísť na správny spôsob liečby, ktorý na vás zaberá. Dôležité ale je, že ste niekde začali. Komunikujte so svojím lekárom a samozrejme aj partnerom. Mať oporu v tých najbližších je niekedy tá najväčšia pomoc.

(Zdroj: ML; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*