Užite si jeseň bez kašľa a upchatého nosa

Bratislava, Admin – Nádcha, kašeľ a nachladnutie sa vyskytujú najčastejšie práve v jesennom období. Hoci zvyčajne sú to prejavy bežných dýchacích viróz, ktoré o niekoľko dní odznejú, dokážu nám poriadne skomplikovať život. Naozaj musíme trpieť každý rok na jeseň kašľom či kvapkaním z nosa? Vírusy spôsobujúce prechladnutie sprevádzané kašľom a nádchou sa zvýšene množia v jesennom sychravom počasí. Hoci dýchacie virózy nebývajú pre ľudí so zdravou imunitou nebezpečné, dokážu oslabiť obranyschopnosť tela. Výtok z nosa, bolesti hlavy, pocit upchatých dutín či dusivý kašeľ často zhoršujú spánok a bránia organizmu v zotavovaní sa. Sezónne virózy sa aj preto môžu skomplikovať pridruženými bakteriálnymi infekciami – zápalom priedušiek či pľúc, zápalom dutín, či zápalom stredného ucha. Ak sa prejavy virózy nezlepšujú dlhšie než desať dní, prípadne stav komplikuje horúčka, alebo sa objavia ďalšie príznaky, treba absolvovať podrobnejšie vyšetrenie u lekára. Pretrvávajúca nádcha môže mať totiž viacero príčin – napríklad alergiu a dlhodobejší kašeľ môže byť aj sprievodným prejavom nádorových chorôb či ťažkostí so srdcom.

MUDr. Miskovicova

Ak však ide o nekomplikovanú virózu dýchacích ciest, zvyčajne sa liečia iba prejavy infekcie. Aj pri vážnejších diagnózach, pri ktorých sa vyskytuje kašeľ, pocit upchatých dutín, zápal slizníc či výtok z nosa, je však vhodné tieto nepríjemné príznaky odstraňovať, alebo aspoň zmierňovať.
Pri zmierňovaní ťažkostí súvisiacich s kašľom, prechladnutím a nádchou je významným pomocníkom kyselina hyalurónová (HA). Táto telu vlastná látka sa v ľudskom organizme vyskytuje prirodzene – celkovo sa v tele nachádza asi 15 gramov kyseliny hyalurónovej. Kyselina hyaluronová funguje v medzibunkových priestoroch ako špongia. Vzhľadom sa svoje fyzikálno–chemické vlastnosti má výraznú hydratačnú schopnosť. Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou sliznice nosa. V dýchacích cestách udržiava vlhké prostredie, znižuje opuch a mierni zápal.

MUDr. Kucerova
Rozpad kysliny hyalurónovej v ľudskom tele je však pomerne rýchly, pri dýchacích a iných infekciách je preto nutné dodávať ju zvonka- exogénne.
Prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej pomáhajú pri ochoreniach horných i dolných dýchacích ciest.
Aliamare je sprej s 0,2 percentnou kyselinou hyalurónovovu a izotonickou morskou vodou. Ide o zdravotnícku pomôcku, dá sa použiť do nosa i do ucha. Je vhodný pre všetky vekové kategórie od jedného mesiaca veku a dá sa používať dlhodobo. Je prírodný, hypoalergénny a bez konzervantov. Vďaka obsahu kyseliny hyalurónovej zlepšuje aj hojenie po nosovohltanových operáciách, napríklad po vybraní nosných mandlí. Na rozdiel od mnohých prípravkov do nosa, ktoré sú návykové, Aliamare naopak pomáha pri závislosti – prirodzene odstraňuje opuch bez nutnosti zvyšovať dávky prípravku. Používa sa tiež pri chronickej a alergickej nádche.

Yabro P1011322-orezAliamare_Packshot_F WEB
Yabro sú ampulky na inhalovanie pre dolné dýchacie cesty s použitím kompresorového inhalátora. Pomáhajú pri dlhodobom kašli, prípadne aj v medziobdobí liečenia. Kyselina hyauronová obsiahnutá v ampulkách zlepšuje stav medzibunkových priestorov a slizníc dýchacieho ústrojenstva pri chronickom zápale priedušiek, napríklad pri astme či chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP). Yabro je vhodné tiež pri súbežnej podpornej liečbe ochorení horných dýchacích ciest ako sú angíny, zápaly hrdla, zápaly hltana, zápaly nosohltana, zápaly dutín, nádcha, akútne i chronické zápaly priedušnice. Ampulky zlepšujú tiež stav pri zachrípnutí, zápaloch hlasiviek či poruchách hlasu. Sú teda vhodné aj pre ľudí s povolaním namáhajúcim hlasivky – moderátorov, učiteľov, či spevákov. Yabro sa využíva aj pri pooperačnom hojení nosa či hltana. Je vhodné aj na zlepšovanie príznakov dýchacích infekcií u detí, ktoré inhalujú Yabro cez masku.

Text pod foto: 

Foto č. 1 – Pohľad na prednášajúcich na tlačovej konferencii v hoteli Lindner v Bratislave
Foto č. 2 – MUDr. Martina Miškovská – pneumológ, Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb, n.o., Dolný Smokovec
Foto č .3 – MUDr. Renáta Kučerová – otorinolaryngológ, Ušno-nosno-krčná ambulancia pre deti a dospelých, Centrum Kramáre, Bratislava

(Zdroj: Erika Zimanová, Foto: Archív Accelerate)

6 Komentáre Užite si jeseň bez kašľa a upchatého nosa

  1. Illéšová Renáta // 5. februára 2015 at 11:09 // Odpovedať

    Dobrý deň!
    Už 29 rokov každú zimu kašlem. Zo začiatku, keď pred zimou po prvýkrát som ochorela, aj som začala kašlať, potom som sa vyliečila ale kašeľ trval ďalej, mesiac či dva. Predvlani už 5 mesiacov som kašlala v kuse od 11. novembra, vlani len od 29. decembra som začala kašlať,trvá ešte do dnes. Včera mi pľúcna doktorka požičala inhalátor, aby som si kúpila do toho roztok Yabro. Nič ma nebolí, len žalúdok od kašľa. Hlasivky už mám také unavené, že občas ani neviem rozprávať, alebo som zachrípnutá. Mám nádej, že mi od Yabro prejde kašeľ?

  2. helena molnarova // 12. decembra 2015 at 18:03 // Odpovedať

    Dobry den chcem sa opytat moja dr mi vypisala yabro na inhalovanie! Mam kompresorovy inhalator a neviem ze ci spravne inhalujem ked z toho naustka neide dym?co znamena premente na aerosol pomocou prislusneho zariadenia na aerosolovu terapiu? Dakujem

  3. Zakúpil som si YABRO, no po odlomení hrdla ampulky som zistil, že jej obsah sa z nej nedá vyliať. po dlhom namáhavom potriasaní a poklepkávaní som obsah dostal do nádobky inhalátora s tým, že časť obsahu vyfŕkala mimo. Je to drahý liek, tak mi poraďte, akým spôsobom by bolo možné obsah plynule vyliať. Ďakujem.
    Teodor Došek

  4. Dobrý deň, tiež mám problém vyliať obsah ampulky. A niekedy sa mi zdá že po 40 minútach z inhalátora neubudlo.Tiež neviem ako mám YABRO premeniť na aerosólovú terapiu.A tiež, musím to vyinhalovať na jeden krát? Alebo môžem skladovať?

    Ďakujem Čáliková Jana

  5. Obsah ampulky dostanete do inhalátora tak, že ulomíte vrchnú časť ampulky. Zoberiete striekačku s ihlou a obsah vytiahnete do striekačky. To následne strieknete do nádobky inhalátora. Už v lekárni Vás mali upozorniť pri kúpe yabra, že Vám treba jednú striekačku + ihlu. Tak to máte úplne v pohode a bez problémov. Prajem skoré uzdravenie. Ing. ML

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*