Svetový deň psoriázy na Slovensku
Admin, 22. 10. 2013 - Pri príležitosti Svetového dňa psoriázy, ktorý pripadá na 29. októbra, bude prebiehať v 7 špecializovaných Centrách biologickej liečby Deň otvorených dverí. Svetový deň psoriázy vyhlásila Medzinárodná federácia psoriatických organizácií (International federation of psoriasis association),
ktorá zastupuje približne 125 miliónov psoriatikov. Cieľom Svetového dňa psoriázy je upozorniť na ochorenie, ktoré patrí k najrozšírenejším kožným poruchám na svete a mnohých ľudí často vháňa do izolácie. Zároveň chce upozorniť aj zdravých ľudí na fakt, že ľudia so psoriázou nie sú infekční, teda nemôžu svoje okolie nakaziť. Počas Svetového dňa psoriázy sa na Slovensku uskutoční Deň otvorených dverí v Centrách biologickej liečby. V tento deň v čase od 7.00 do 16.00 hod. sa budú môcť pacienti so psoriázou poradiť s lekármi o svojom ochorení, jeho stave a možnostiach liečby najmodernejšími cestami. Deň otvorených dverí zastrešila Slovenská dermatovenerologická spoločnosť SLS.
Centrá biologickej liečby na Slovensku:
Dermatovenerologická klinika Univerzitnej nemocnice Bratislava-Staré Mesto
Prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD.
Kožná klinika UNB a SZU, Ružinovská 6, Bratislava
MUDr. Mária Žilinková
Dermatovenerologická klinika Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, Košice
MUDr. Tomáš Kampe
Dermatovenerologická klinika Univerzitnej nemocnice, Martin
Prof. MUDr. Juraj Péč, CSc.
Dermatovenerologická klinika Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta, Banská Bystrica
MUDr. Slavomír Urbanček, PhD.
Dermatovenerologické oddelenie Fakultnej nemocnice, Nitra
MUDr. Eva Vrtíková
Fakultná nemocnica s poliklinikou, Prešov, Dermatovenerologické oddelenie
MUDr. Klára Martinásková, PhD.
Keď stratíte nádej, máte ešte šancu
Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré na Slovensku postihuje približne 100 tisíc ľudí. Táto choroba postihuje kožu, nechty a kĺby. Hoci v súčasnosti nejestvuje nádej na jej úplné vyliečenie, šanca na kvalitný život je tu stále.
Ľudská koža, náš najväčší telesný orgán, sa skladá z troch základných vrstiev: pokožka (epidermis), skára (dermis) a podkožné väzivo (subcutis). Tieto tri vrstvy obaľujú naše telo, tvoria bariéru pred vonkajším svetom a regulujú našu teplotu. Zároveň nám sprostredkúvajú zmyslové vnemy a slúžia aj ako miesto, kadiaľ vylučujeme nepotrebné látky. Koža je veľmi pružná a zároveň pevná. Proces obnovy zdravej kože trvá približne 28 dní, toľko je cyklus života bunky kože. Psoriáza tento proces významne urýchľuje a skracuje na 4 dni. Životný cyklus bunky je teda rýchly, bunka nestihne adekvátne dozrieť, tvorí nedokonalý keratín a pokožka tak šupinatie.
Psoriáza – porucha imunity
Popísať, ako vlastne vzniká psoriáza, nie je ľahké a azda aj preto ju stále nevieme vyliečiť. V princípe ide o to, že na určitom mieste sa odrazu koža začne správať, akoby sa cyklus jej obnovy prudko zrýchlil. A bunky, ktoré imunitný systém „považuje za staré“, jednoducho odstraňuje tak, ako sa prirodzene odstraňujú staršie bunky.
„Psoriáza je chronické imunitne podmienené ochorenie, ktoré postihuje kožu, nechty a kĺby,“ hovorí prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., prednostka I. Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave. „Aj keď sa zatiaľ nedá úplne vyliečiť, dá sa veľmi dobre liečiť a pacienti môžu byť dlhodobo bez prejavov.“
Psoriáza je multifaktoriálne ochorenie, teda na jeho vznik je potrebných viacero podnetov. „Psoriáza nie je nákazlivá, ale je dedičná, respektíve genetické predispozície na psoriázu sa prenášajú z rodičov aj na deti. Ak trpí psoriázou aspoň jeden z rodičov, pravdepodobnosť vzniku psoriázy u detí je 14 %, ak majú ochorenie obaja rodičia, pravdepodobnosť sa zvyšuje na 41 %“, upozorňuje prof. MUDr. Juraj Péč, CSc., prednosta Dermatovenerologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Martine. „Na rozvoj ochorenia ďalej vplýva napríklad stres, vplyvy a znečistenie vonkajšieho prostredia, infekcie a zápaly v organizme, bakteriálne zápaly, ale aj niektoré lieky či vplyv životosprávy.“
Podoby psoriázy
Najbežnejšou formou ochorenia je chronická ložisková psoriáza, tvorí asi 80 % prípadov. Oválne až okrúhle ložiská psoriázy sa nachádzajú vo vlasoch, na lakťoch, kolenách, v krížovej a driekovej oblasti. Hoci sú lokálne, postupne môžu splývať do väčších nepravidelných plôch. Sú červenej farby a kryté často suchými striebristými šupinami. Tieto ložiská nesvrbia, alebo svrbia len veľmi mierne. Niekedy sa tieto ložiská objavujú aj na nechtoch a kĺboch, zväčša na kĺboch prstov na rukách, alebo na chrbtici a krížovo-panvovom kĺbe. Typickými znakmi na nechtoch sú olejové škvrny, drobné jamky, zhrubnutie a drobenie nechtov.
Ďalšie formy psoriázy sú menej časté.
Psoriasis pustulosa sa objavuje ako komplikácia ložiskovej psoriázy. V léziách sa objavia zahnisané pupienky, pričom najčastejšie sú postihnuté dlane, chodidlá, prsty a nechty.
Psoriasis guttata je špecifická forma, pri ktorej sa objavujú na koži desiatky drobných červených šupinatých ložísk, ktoré vyzerajú ako kvapky vody rozstreknuté po koži. Vyskytuje sa viac u detí na začiatku puberty, neraz je spúšťačom streptokoková infekcia, niekedy spontánne vymizne a objaví sa po čase ako ložisková psoriáza.
Psoriasis erythrodermica je závažná forma, keď sú začervenané veľké úseky tela prakticky na celom povrchu.
Prognóza liečby
Psoriáza má typický klinický obraz, skúsenému lekárovi často stačí len to, aby videl poškodené miesta. Jasne ohraničené miesta na lakťoch, kolenách, v krížovej oblasti či vo vlasoch signalizujú, že ide práve o toto ochorenie. Pod odlupujúcimi sa šupinami sa nachádza hladký, lesklý povrch kože, ktorý po miernom poškodení bodkovito krváca.
„Aj keď je psoriáza chronické ochorenie a nádej na jej úplné vyliečenie momentálne nie je, prognóza je pre pacienta dobrá,“ hovorí prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD. „Vďaka súčasným liečebným možnostiam môže pacient žiť plnohodnotný život. Pri lokálnych prejavoch psoriázy (ľahká psoriáza, teda pokrytie do 5 % povrchu tela) sa liečba sústreďuje najmä na lokálne podávané kortikosteroidy, decht, emolienciá, vitamín D a ďalšie lokálne podávané prípravky. Pri stredne ťažkej psoriáze (5 % – 20 % povrchu tela) nastupuje fotoliečba, ktorá sa sústreďuje na pozitívne účinky UV žiarenia. Pri ťažších prípadoch, keď ochorenie pokrýva viac než 20 % povrchu tela, nastupuje celková liečba, ktorá sa zameriava na posilnenie imunitného systému pomocou cyklosporínov a ďalších liekov, ktoré však často prinášajú pri dlhodobej liečbe aj niektoré sprievodné nežiaduce účinky. Pri stredne ťažkej a ťažkej psoriáze sa najnovším trendom liečby stala biologická liečba, ktorá sa zameriava na modifikáciu biologickej odpovede organizmu na molekulárnej úrovni a je momentálne aj najúčinnejšia.“
Cieľom je ovplyvniť činnosť T-lymfocytov – konkrétny typ bielych krviniek zameraných na odhaľovanie antigénov v našom tele. Keďže v prípade psoriatika považujú T-lymfocyty niektoré kožné bunky za škodlivé, vyvolávajú ich „odstraňovanie“, teda urýchlené zrenie a odumieranie. Laicky povedané, cieľom biologickej liečby je zablokovať T-lymfocyty, aby nebojovali proti vlastnému organizmu. V súčasnom období je na trhu niekoľko biologických liekov, ktoré sú využívané na liečbu rôznych autoimunitných ochorení, vrátane psoriázy.
Biologická liečba psoriázy sa indikuje v špecializovaných centrách na biologickú liečbu.
Aktuálne je na Slovensku 7 centier pre dospelých (Bratislava 2 centrá, Nitra, B. Bystrica, Martin, Prešov, Košice) a dve centrá pre deti (Bratislava, Prešov).
Perspektíva pre psoriatika
Aj keď je psoriáza chronické ochorenie, pri správnom liečebnom režime sa s týmto ochorením dá žiť plnohodnotný život. Nepochybne, niektoré prejavy psoriázy, ako ochorenia kože či nechtov nie sú vizuálne príťažlivé, ľudia s psoriázou však nie sú „nákazliví“. „Liečba strednej a ťažkej psoriázy je dlhodobá, ale v prípade spolupráce pacienta a dobrej odpovede na liečbu sa dnes dajú prejavy psoriázy výrazne potlačiť,“ dopĺňa prof. MUDr. Juraj Péč, CSc.
(Katarína Gudiaková, Foto TASR – Pavol Remiaš )
zaujíma ma liečba psoriázy nakoľko som ju asi zdedila po maminom bratovi
Vytvorili sme PPP-PODHAJSKY PROGRAM PSORIAZY,na zaklade toho uz 2 r. s uspechom psoriazu riesime cinskou a tibetskou medicinou.Psoriaza je gen.ochorenie,gen psoriazy sa aktivuje vo chvili,ked su splnene 2 podmienky.Dysbakterioza criev a znecistena pecen.Ocistenim criev,detoxikaciou pecene a jej vycistenim,vyzivou a rageneraciou organizmu psoriaza sama odide.Zapadna medicina vyhlasila psor. za nevyliecitelnu chorobu preto,lebo chem. liekmi sa to neda vyliecit,ale cinska med. to nelieci,ale riesi.Nase poznetky,vedomosti a skusenosti sme sa snazili u nas odovzdat,ale nikto nema o to zaujem,nasi mudri lekari nam ani na maily neodpovedali.Ale spojili sme sa zidovskymi lekarmi z Moskvy a Petrohradu,ktori robia vyskum podla nasho projektu a ozvali sa nam uz lekari ruskeho a madarskeho povodu z Izraela.Ja som osobne bol propagovat nas PPP v kupeloch SMRDAKY,kde na mna zavolali policiu a musel som kupele opustit.Bol som osobne za poslancom P.Osuskym,ktory je aj prodekanom LF univ.Komen. v Blave a uci kozne lek. na univerzite/bol prez.kandidatom/ a povedal som mu ,ze s uspechom riesime psoriazu a chcel by som s nim o tom hovorit,nemal o tom zaujem a mi povedal,aby sme nevyliecili vsetkych a nechali im nejakych,aby aj lekari mali z coho zit.Lekari nemaju zaujem preto,lebo im to pohodlne vyhovuje.Riesenie cinskou med. stoji financne asi od 1000 eur. a viac,podla dlzky riesenia.Zalezi to na spolupraci s pacientom,zakopovu vojnu so psoriazou neda sa bez 7-9 produktov cin.med. zvladnut.Navyse bez jedneho produktu,ktory je patentom cin.akad. vied,neda sa vyriesit.Nasi lekari este o tom ani nepoculi.Ja mam 72 r.,nie som lekar,ale sa zaoberam ako hoby cin.med,pokusim sa urobit vsetko,pojdem na kazdy urad,poistovnu,min.zdravotnictva atd.Rad sa s vami stretnem,s pozdravom Rusnak
Je to pekné čo tento 72 ročný pán hovorý ale ja sa ho pýtam či aspom vie kolko druhov psoriazy je som tiež nositelom tejto choroby preto viem že neni nad vodu v Smrdákoch ktorá pomohla mnohým paciento v teito chorobe.90% pacientov idú domov odšupený nájdi spôsob uzdravenia týchto 10% pacientov a budeš KRÁĽ.To že zavolali v Smrdakoch na Teba policiu plne schvalujem.Š.R