Stres nás môže v nekontrolovateľnej miere aj zničiť

Bratislava, Admin – Stres je všadeprítomný a jeho vplyv je obrovský. Spôsobuje mnohé ochorenia a tým pádom, zhoršuje aj schopnosť bežného človeka bezproblémovo fungovať. To všetko sa v konečnom dôsledku odráža na ďalších veciach. Žiaľ, je to prirodzená súčasť života, ktorá tu bola už veľmi dávno, len v súčasnej dobe sa jej venuje (ako všetkému) väčšia pozornosť. Ak si jeho hladinu neudržíme na optimálnej miere, môžeme si privodiť nemalé problémy.

Nelichotivé fakty

Stres má na svedomí vznik niekoľkých chorôb. Teda prostredníctvom jeho vplyvu sa u nás môžu objaviť príznaky klasickej chrípky, nádchy až vážnejších disfunkcii organizmu, ako je nepríjemné vypadávanie vlasov. Bežný človek to potom rieši liečbou prvotných príznakov, ale ten vedľajší sa už minie hlavnému cieľu. V podstate je to druh adrenalínu, ktorý sa vďaka niektorým faktorom okolitého prostredia prenáša na celý organizmus.

Náš mozog pracuje na plno, zväčšuje sa napätie svalov a srdce má čo robiť, aby tieto sprievodné reakcie bez problémov zvládlo. Ostatné orgány však počas tejto reakcie zažívajú nedostatočný príjem dôležitých látok a nastáva útlm. Výkyvy sú v zdravej miere normálne a niekedy aj prospešné na prekrvenie dôležitých partií tela, ktoré sa môže postarať aj o prirodzené zväčšenie prsníkov, no v príliš veľkom množstve to môže človeka nepríjemne zasiahnuť.

Z pohľadu štatistík

Mylne sa domnievame, že stres postihuje len vrcholové pozície manažérov, majiteľov firiem a vysokopostavených funkcionárov. Je všade a šíri sa veľmi rýchlo. Môžu za to nepriaznivé podmienky, nadmerná aktivita, nedostatok času, príliš veľa pracovných úloh a napríklad aj veľká zodpovednosť a nezdravý životný štýl. Človek sa dnes snaží vyzerať čo najlepšie, používať bieliace pásiky na dosiahnutie žiarivého úsmevu a zvládnuť veci do najmenšieho detailu.

Niekedy je toho však až príliš veľa. Podľa štatistík sa 60 % všetkých vymeškaných pracovných dní pripisuje stresu a na našom území trpí takýmto neprimeraným zaťažením až 48 % pracujúcich ľudí. (OECD)

To všetko znamená, že človek je v nekontrolovateľnej miere zasahovaný jeho účinkom. Z dlhodobého hľadiska sa to môže podpísať pod vážne ochorenie až smrť. Preto by sme si hlavne my, z vlastnej iniciatívy mali uvedomiť dôležitosť zdravia a redukovať niektoré aktivity.

(Zdroj: ML, Seocentrum; Foto: Shutterstock; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*