Sivý zákal je prirodzenou súčasťou starnutia očí
Bratislava, Admin – Určite ste o šedom zákale už veľakrát počuli a dostalo sa k vám množstvo rôznych informácií i dezinformácií. V tomto článku sa dozviete všetko, čo by ste mali o tomto mimoriadne rozšírenom ochorení vedieť. Šedý zákal (katarakta) totiž môže postihnúť každého z nás, pretože úzko súvisí s prirodzeným starnutím očí, no ovplyvňuje ho aj mnoho iných faktorov. Ako presne katarakta vzniká, ako jej vieme predísť a ako ju možno vyliečiť?
Sivý zákal (katarakta) je ochorenie oka, pri ktorom dochádza k postupne sa rozširujúcemu zakaleniu očnej šošovky. To spôsobuje zníženú priehľadnosť a bráni prieniku svetelných lúčov na sietnicu oka. Videnie je zastrené a pripomína prekrytie sivým závojom. Šedý zákal je obzvlášť zákerným ochorením, keďže spočiatku videnie nemusí nijako ovplyvňovať.
Človek, ktorý je ochorením postihnutý, nepociťuje žiadne podráždenie očí ani bolesť. Až rozsiahly šedý zákal je na oku viditeľný. Spôsobuje zhoršenie zrakovej ostrosti, citlivosť na svetlo, dvojité videnie, skreslené videnie či zmenu vo vnímaní farieb. Zakalenie šošovky sa postupne zväčšuje a ak ho budete ignorovať, môže viesť až k úplnej slepote.
Koho môže katarakta postihnúť
Keďže sa šedý zákal objavuje najmä v súvislosti so starnutím, postihuje osoby po 65. roku života, najčastejšie po 75. roku. V závislosti od genetiky a životného štýlu sa však môže prejaviť aj u mladších ľudí.
Ako sivý zákal vzniká
Pravá príčina vzniku tohto ochorenia nie je doposiaľ známa. Isté však je, že jeho vznik urýchľujú dioptrické chyby, ale aj rôzne úrazy či zápaly oka. Nadmerné vystavovanie sa ultrafialovému alebo infračervenému žiareniu v slnečnom svetle, alebo cigaretovému dymu či užívanie určitých liekov sú tiež rizikovými faktormi, ktoré vplývajú na vznik sivého zákalu. Na rozvoj šedého zákalu má vplyv aj nezdravý životný štýl, a to najmä fajčenie, drogy či nezdravá strava.
Kedy je potrebné situáciu riešiť
Sivý zákal sa môže pomaly vyvíjať aj niekoľko rokov alebo byť len záležitosťou niekoľkých mesiacov, závisí to od viacerých faktorov. Niektoré typy sivého zákalu sa nikdy nevyvinú do štádia, keď je potrebné ich odstránenie. Ak áno dá sa liečiť, riešením je operácia sivého zákalu.
Očného lekára by ste však mali navštíviť v prípade, že ste si všimli tieto príznaky:
● rozmazané alebo hmlisté videnie,
● videnie tmavých škvŕn alebo tieňov, ktoré vyzerajú, akoby sa pohybovali spolu s okom,
● zdvojené videnie,
● postupný pokles farebného videnia,
● pocit, že máte na očiach tenký povlak,
● zvýšená citlivosť na svetlo.
Liečba sivého zákalu
Ak sa sivý zákal vyvinie do stavu, ktorý negatívne ovplyvňuje denné aktivity človeka, je potrebné navštíviť očného lekára. Karakta sa nedá liečiť žiadnymi liekmi ani okuliarmi. Lekár vám môže predpísať očné kvapky, tie však slúžia iba na spomalenie šírenia ochorenia, vyliečiť vás nedokážu. Jediným spôsobom, ako sa dá šedého zákalu zbaviť, je operačný zákrok.
Ako prebieha operácia šedého zákalu
V súčasnosti sa šedý zákal operuje buď s pomocou lasera, alebo bez neho. Laserová operácia je považovaná za najmodernejšiu technológiu, ktorá umožňuje oko operovať bez toho, aby doň zasahovali ostré predmety. Operačný zákrok tak prebieha šetrne, pohodlne a presne.
Laserová refrakčná výmena šošovky
Pri operácii šedého zákalu sa pomocou lasera zakalená očná šošovka z oka odstráni a nahradí sa umelou. Tá svojou dioptrickou silou dokonale nahradí pôvodnú očnú šošovku, čo znamená, že vďaka nej možno odstrániť krátkozrakosť aj ďalekozrakosť. Operácia šedého zákalu prebieha ambulantne a nie je vôbec bolestivá. Je jedno či ste z juhu Slovenska alebo spod Tatier, dnes už zoženiete špičkovú očnú ambulanciu aj v Poprade.
Každý krok lasera je riadený a kontrolovaný počítačom, čo zaručuje maximálnu presnosť. Chirurgický zákrok nie je komplikovaný a má viac ako 90 % úspešnosť.
V súčasnosti je možné požiadať o implantáciu žltej šošovky. Jej výhodou sú výborné optické vlastnosti a šetrnosť k oku. Navyše obmedzuje prienik škodlivého modrého farebného spektra priamo do oka, čím chráni sietnicu.
Nelaserová refrakčná výmena šošovky
Metódy refrakčná výmena šošovky odstraňuje akýkoľvek počet dioptrií. Nelaserový zákrok „refrakčná výmena šošovky“ spočíva vo výmene pôvodnej očnej šošovky za umelú šošovku, ktorú chirurg natrvalo vsadí do oka. Umelá šošovka je pritom vyrobená z vysoko kvalitného materiálu, ktorý je schopný dlhodobo zaistiť čírosť a stabilitu v oku.
Refrakčná výmena šošovky sa vykonáva v operačnej sále, pričom ide o rýchly proces, ktorý trvá približne 10 minút. Ide o bezbolestný zákrok, pri ktorom je oko znecitlivené kvapkami. Už na druhý deň pacient na operované oko normálne vidí. Ak potrebuje operáciu aj druhého oka, tá sa väčšinou vykonáva s rozdielom do 14 dní.
Antioxidačná terapia
Jednou z možností, ako sa dá vyhnúť šedému zákalu, je prevencia pomocou antioxidačnej terapie. Ide o dopĺňanie vitamínov C a E, či už v prirodzenej forme, alebo vo forme výživových doplnkov. Príjem antioxidantov totiž výrazne a dlhodobo znižuje riziko šedého zákalu. Predchádzať katarakte však môžete aj pravidelnou kontrolou zraku u očného lekára, pričom včasná diagnostika operačný zákrok výrazne uľahčí.
(Zdroj: ML; Foto: Shutterstock; Pripravila: Valéria Nagyová)
Operácia sivého zákalu s implantáciou monofokálnej šošovky je v CMO plne hradená všetkými zdravotnými poisťovňami: http://cmo.sk/sk/centrum-chirurgie-siveho-zakalu-2
je potrebne sa starat nielen o oči, ale i o okolie oči.