Rakovina, pri ktorej je pacient i lekár bezmocný

Bratislava, Admin – Rakovina pankreasu je mimoriadne zákerné ochorenie, ktoré sa väčšinou odhalí príliš neskoro a až 95 % pacientov zomiera. Je to jediný typ rakoviny, ktorej úmrtnosť u oboch pohlaví stúpa. Skúsme spolu zvrátiť túto situáciu a venujme tejto téme pozornosť, akú si vyžaduje! – vyzýva pacientské OZ Europacolon Slovensko.

Traja  zakladatelia Europacolonu zm

Podľahol jej aj Steve Jobs či Patrick Swayze. Rakovina pankreasu je 13. najčastejším zhubným ochorením, no pre zlú prognózu jej patrí vo vyspelých krajinách 4. miesto v počte úmrtí. Slovenská republika má jej druhý najvyšší výskyt aj úmrtnosť v Európe, v súčasnosti s ňou bojuje až do 800 našich pacientov. Je to málo poznané ochorenie, ktoré sa ťažko diagnostikuje i lieči. Príznaky nie sú špecifické, a preto môžu byť mylne interpretované. Najčastejšie ťažkosti, ktoré človeka privedú k lekárovi, sú bolesti brucha, strata hmotnosti, svrbenie kože, nevoľnosť, žlté sfarbenie kože a očných bielok. Umiestnenie tumoru býva ťažko prístupné a nádor býva „schovaný“ za okolitými orgánmi. Doteraz sa nepodarilo identifikovať žiadne gény, biomarkery či nové zobrazovacie techniky, ktoré by diagnostiku zjednodušili, ani vyvinúť žiadny spoľahlivý skríningový test, ktorý by dokázal toto ochorenie správne a včas odhaliť. Preto býva rakovina pankreasu odhalená príliš neskoro, čo spolu s obmedzenými možnosťami liečby vedie k mimoriadne vysokej úmrtnosti. Len 1 z 20 pacientov s týmto ochorením môže očakávať, že sa dožije ďalších 5 rokov.

obrázok pankreas zm
Liečba rakoviny pankreasu závisí najmä od štádia, v ktorom sa ju podarí odhaliť, teda toho, nakoľko už nádor narástol a ako sa rozšíril do iných častí tela. Účinné možnosti liečby rakoviny pankreasu sú v porovnaní s najčastejšími zhubnými diagnózami mimoriadne obmedzené. Pokiaľ sa ochorenie podarí odhaliť vo včasnom štádiu, základom liečby je chirurgický zákrok s cieľom odstrániť celý nádor. Medzi ďalšie používané metódy patrí rádioterapia a chemoterapia, ich účinnosť pri rakovine pankreasu je však nedostatočná.
Pokrok v liečbe pokročilého metastatického karcinómu pankreasu chemoterapiou a predĺženie prežívania pacientov priniesla takzvaná nanopartikulová technológia. Tá umožnila inovatívne pozmenenie chemoterapeutickej látky paklitaxel, ktorá dnes predstavuje štandardný preparát v liečbe viacerých nádorových ochorení. Naviazanie paklitaxelu na nanočastice albumínu spôsobilo zmenu jeho vlastností, ako napríklad zvýšenie účinnosti lieku, zníženie jeho toxicity a tiež významné zníženie rizika hypersenzitívnej reakcie. Vzhľadom na povzbudivé výsledky bol nab-paklitaxel v kombinácii so štandardnou chemoterapiou gemcitabínom schválený v decembri 2013 v EÚ v prvej línii liečby metastatického adenokarcinómu pankreasu u dospelých pacientov a túto indikáciu schválila v tom istom roku aj americká FDA. Na Slovensku má táto liečba v súčasnosti štatút registrovaného, nekategorizovaného lieku a pacienti ju môžu dostať len po mimoriadnom schválení zdravotnou poisťovňou. Rovnako je na Slovensku registrovaná, no nekategorizovaná cielená liečba, ktorá pôsobí na rastový faktor EGFR, ktorá je rovnako dostupná len na výnimku zdravotných poisťovní.
Združenie Europacolon Slovensko sa po dlhoročných skúsenostiach v boji proti rakovine hrubého čreva a pomoci onkologickým pacientom rozhodlo pomôcť informovať aj o rakovine pankreasu, zlepšiť povedomie o tejto chorobe, podporiť výskum možností skoršej a rýchlejšej diagnostiky a tiež podporiť dostupnosť inovatívnych spôsobov liečby pre pacientov na Slovensku. V súčasnosti jej totiž bránia administratívne a iné prekážky (napr. výnimky/mimoriadne schvaľovanie zdravotnými poisťovňami) a vzhľadom na rýchlu progresiu ochorenia sa mnohí pacienti svojej liečby nedožijú. Prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti MUDr. Tomáš Šálek z Národného onkologického ústavu v Bratislave, ktorý je spoluzakladajúcim členom OZ Europacolon, dodáva: „Podľa nás, odborníkov, je dôležité podporiť výskum v oblasti diagnostiky a liečby a snažiť sa o definovanie vhodného markera pre efektívne zvýšenie včasného záchytu.“
Okrem zvyšovania povedomia a upriamovania pozornosti na problematiku diagnostiky a liečby rakoviny pankreasu budú vyškolení dobrovoľníci OZ Europacolon Slovensko pomáhať pacientom s týmto ochorením aj v existujúcich Kluboch podpory pacientom, poskytovať im emočnú a psychosociálnu podporu a rozširovať ich poznatky o ochorení.

Europacolon  Pifflová,  Radovan Barila,  Tomáš Šálek a Božena Hrehová

Europacolon vyzýva verejnosť, pacientov, médiá, či politikov: „Alarmujúcu situáciu v diagnostike a liečbe rakoviny pankreasu treba neodkladne riešiť! Pomôžte nám ju zvrátiť… Karcinóm pankreasu nemusí zostať jedným z najnebezpečnejších nádorov. Pomôžme včasnej detekcii, podporme inovatívne spôsoby liečby, odstráňme prekážky v dostupnosti k lepšej liečbe pre pacientov na Slovensku, zvyšujme informovanosť laickej i odbornej verejnosti. Publikujte, komunikujte, postujte, tweetujte, zdieľajte, nenechajme postihnutých s touto chorobou naďalej bez pomoci. Ďakujeme Vám,“ zdôraznila na tlačovej konferencii Jana Pifflová Španková, prezidentka o.z. Europacolon Slovensko. 

ipp

Slovensko súčasťou platformy proti karcinómu pankreasu na pôde Európskeho parlamentu
Vzhľadom na nepriaznivú situáciu a nedostatočné riešenie problematiky výskumu, diagnostiky a liečby rakoviny pankreasu bola 12. novembra 2014 založená odborníkmi, pacientmi a politikmi európska platforma proti karcinómu pankreasu v Európskom parlamente. Tá zabezpečí systematické spojenie medzi európskymi príležitosťami a národnými potrebami a pomôže vytvoriť a nastaviť národné iniciatívy, ako napríklad národný onkologický plán, informačné kampane, do ktorých sa majú zapájať aj neziskové organizácie a ďalšie legislatívne a regulačné nástroje zamerané na priority vnútroštátnej politiky karcinómu pankreasu. S cieľom zapojiť aj Slovensko do riešení na národnej úrovni sa na vzniku platformy v Bruseli zúčastnil aj MUDr. Tomáš Šálek, ktorý sa stal členom sekcie pre onkologické registre, a onkologických pacientov zastupovala RNDr. Patrícia Kramárová, ktorá má v OZ Europacolon na starosti medzinárodné projekty. „Čiastočnou príčinou nízkej úrovne povedomia o tejto chorobe je nedostatočná pozornosť venovaná rakovine pankreasu. Naším prvým cieľom preto bude zvyšovať povedomie o tomto ochorení, a tak pomôcť pacientom a aj ich blízkym,“ povedala.

Foto:
Obr. č.1 – Karcinóm pankreasu
Obr. č. 2 – Traja zakladatelia o.z. Europacolon Slovensko – zľava: MUDr. Tomáš Šálek – prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti, primár Oddelenia klinickej onkológie E a námestník riaditeľa pre stratégiu, rozvoj, výskum a vzdelávanie NOÚ, zakladateľ a člen správnej rady, predseda odbornej rady o.z., Jana Pifflová Španková, prezidentka organizácie a Mgr. Patrik Herman, známy publicista, moderátor, zakladateľ OZ Europacolon Slovensko a ambasador združenia.
Obr. č. 3 – Ilustračný obrázok pankreasu
Obr. č. 4 – Z tlačovej konferencie, zľava: Ing. Jana Pifflová Španková, zakladateľka o.z. Europacolon Slovensko a prezidentka združenia, MUDr. Radovan Barila, PhD., hlavný lekár v odbore Onkológia siete nemocníc Svet zdravia,člen vzdelávacej komisie Európskej onkologickej spoločnosti, MUDr. Tomáš Šálek – prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti, primár Oddelenia klinickej onkológie E a námestník a Božena Hrehová – zakladajúca pacientka sekcie pankreasu.
Obr. č. 5 – Prvého svetového dňa rakoviny pankreasu v Bruseli sa zúčastnili za Slovensko – PhDr. Patrícia Kramárová, epidemiologička, Európska platforma karcinómu pankreasu, manažérka o.z. Europacolon pre medzinárodné aktivity a MUDr. Tomáš Šálek (prvý sprava) – prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti, primár Oddelenia klinickej onkológie E a námestník riaditeľa pre stratégiu, rozvoj, výskum a vzdelávanie NOÚ, zakladateľ a člen správnej rady, predseda odbornej rady o.z.

(Zdroj: Europacolon, Pripravila: Valéria Nagyová)

 

3 Komentáre Rakovina, pri ktorej je pacient i lekár bezmocný

  1. Pozdravujem a dovoľte mi, aby som Vás oslovil……
    Čítam článok o Vás v Pravde zo 7.11.2015, pozerám Vaše fotografie tam
    aj tu na internete a obdivujem najmä Vašu skromnosť a vysokú odbornosť….
    Som človek 76 ročný po prežitej klinickej smrti v 17 r. veku pri poliomyelitíde…moju anamnézu si môžete prečítať cez GOOGLE…
    Mám po pohľade na svoje telo zo svetla, na druhom brehu a návratu do tohto sveta vesmírne myslenia a zvláštne stavy vedomia…
    Spolupracujem v určitej miere s prof.Ing.Jozefom Šimuthom DrSc.
    zo SAV SR – molekulárna apidologia v oblasti impulznej apiterapie
    a kvantovej fyziky v prepojení biologia,. fyzika a geometria /hexag.štruktúry atď./.
    Viem niečo systémových príčinách a systémovej terapii rakoviny,
    mám niečo spracované na úrovni vyššej formy vedomia, možno by Vám z to dalo mozaikový kamienok pohľadu na rakovinu……
    Ak Vás tento mail trocha osloví, pošlem Vám to mailom na Vaše voľné
    použitie……..prosím o odpoveď na môj mail tlamka.jozef@gmail.com
    a vopred ďakujem za komunikáciu za hranicou bežných dní ..Tlamka J.

  2. Čiastočná odpoveď je v komentári č.15 v Google https://www.badatel.net/tato-122-rocna-zena-pozna-najdolezitejsie-tajomstvo- dlhovekosti
    Jozef

  3. Dobrý deň, mám veľkú prosbu o poskytnutie kontaktu na MUDr.Tomáša Šáleka……po 5 rokoch od môjho prechádzajúce mailu pre menovaného lekára, som dnes v mojich 80 rokoch veku podstatne pokročil v mojich
    víziach – silnej intuícii o príčinách, inhibícii a možnostiach terapie rakoviny……….potrebujem odbornú lekárske vedomosti, cez ktorú sa môžeme priblížiť k samotnej sofistikovanej podstate….
    /cez embryonálnu fázu života človeka k epifýznemu
    kvantovému syndrómu a jeho previazanosti s chorobou pankreasu….
    resp. možnosti potencionálnej terapie…..Ide o veľa, je to v prospech zdravia veľa ľudí…….pomôžte mi prosím o nadviazanie kontaktu s menovaným lekárom, ktorému poskytnem písomnú dokumentáciu, prípadne pri osobnom stretnutí v mojej pyramidálnej pracovni ďalšie
    informácie……vopred ďakujem …Jozef…tlamka.jozef@gmail.com

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*