Nová nádej pre pacientov
s diabetom 2. typu
Bratislava, Admin – Slovenská diabetologická spoločnosť zorganizovala 29. októbra v Bratislave tlačovú konferenciu na tému: Skutočný prevrat v liečbe diabetu – inovatívny liek, ktorý zachráni pred kardiovaskulárnym úmrtím viac ako tretinu diabetikov.
Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. (na obr. č. 1 zľava a č. 2), prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti a Prof. MUDr. Ján Murín, CSc. (na obr. č. 1 sprava a č. 3) internista a kardiológ z LF UK Bratislava poskytli prítomným novinárom relevantné informácie o výskyte, prevalencii, rizikových faktoroch, klinických príznakoch, komplikáciách, úmrtnosti, včasnej diagnostike a o účinnej liečbe diabetu.
Diabetes mellitus (cukrovka) je chronické ochorenie, pri ktorom sa v tele prestane vytvárať inzulín alebo sa ho netvorí dostatok, alebo ho organizmus nedokáže správne využiť. Ak sa glukóza správne nespotrebuje, začne sa hromadiť a jej hladina v krvi sa zvyšuje. Nadmerné množstvo glukózy v krvi pomaly ničí krvné cievy, nervový systém, ale aj iné orgány a tkanivá. Práve toto je príčinou neskorších komplikácií, ktoré so sebou diabetes prináša. Diabetes sa delí na štyri typy: diabetes 1. typu, diabetes 2. typu, gestačný diabetes mellitus a iné špecifické typy diabetu.
Podľa odhadov umiera na diabetes každých 7 sekúnd jeden človek. Najčastejšou príčinou sú srdcovocievne komplikácie, ktoré sú celosvetovo príčinou úmrtia u viac ako 50 % pacientov. V roku 2014 diabetes spôsobil úmrtie 4,9 miliónov ľudí vo veku 20-79 rokov. Ak sa cukrovka adekvátne nelieči, skracuje očakávanú dĺžku života o 25-30 %.
Celosvetovo dnes žije 387 miliónov ľudí s diabetom, na Slovensku je ich viac ako 340 tisíc a neustále ich počet výrazne stúpa. Samotné ochorenie má vplyv i na dĺžku života, ktorá sa u diabetika výrazne skracuje. Medzi najčastejšie komplikácie, ktoré ohrozujú život diabetikov, patria srdcovocievne ochorenia a ľuďom s diabetom hrozia 5-krát častejšie, ako zdravým dospelým. Cukrovka totiž poškodzuje tepny, ktoré vyživujú jednotlivé orgány, a to najmä procesom aterosklerózy, ktorý vedie k ich zúženiu alebo aj „upchatiu“. Ateroskleróza je mimoriadne nebezpečná, najmä ak postihne tepny srdca, mozgu, tepny dolných končatín alebo aortu. Môže viesť k akútnemu srdcovému infarktu, či dokonca náhlej smrti spôsobenej poruchou srdcového rytmu pri nedokrvení srdcového svalu. Diabetikom hrozí aj vyššie riziko chronického srdcového zlyhávania, pri ktorom srdce stráca schopnosť dostatočne sa plniť i pumpovať krv, čo môže spôsobiť hromadenie tekutiny v pľúcach a ťažkosti s dýchaním, ako aj zadržiavanie tekutín v dolných končatinách. Riziko srdcového zlyhávania je u diabetikov trikrát vyššie a častejšie im hrozí aj srdcový infarkt. Podľa WHO správy až 65 % úmrtí na diabetes u pacientov starších ako 65 rokov súvisí práve s poškodením srdca. „Očakávaná dĺžka života u 60-ročného diabetika so sprievodným srdcovocievnym ochorením je skrátená až o 12 rokov. Dokonca aj šesťdesiatnik s diabetom, ktorý nemá poškodené cievy, umiera o 6 rokov mladší ako človek bez diabetu,“ upozorňuje prof. MUDr. Ján Murín.
Rovnako ako ochorenia srdca hrozí pacientom s cukrovkou aj 2-4 x vyššie riziko cievnej mozgovej príhody, keďže ateroskleróza často postihuje aj tepny vyživujúce mozog. Keďže srdcovocievne ochorenia sú najčastejšou príčinou, prečo diabetici predčasne zomierajú, pri každom novom lieku na cukrovku sa skúma aj jeho vplyv na riziko kardiovaskulárnych komplikácií.
Najnovšie výsledky štúdií však prinášajú novú nádej – liek empagliflozín dokáže zabrániť viac ako tretine úmrtí na srdcovocievne komplikácie u diabetikov! Výsledky štúdie EMPA-REG OUTCOME, ktorá sledovala účinok lieku empagliflozín, teraz konečne prinášajú novú nádej a odborníci neskrývajú nadšenie.
„Po 17 rokoch tu konečne máme liek, ktorý znižuje úmrtnosť diabetikov,“ povedal na tlačovej konferencii doc. MUDr. Emil Martinka. „Doteraz bola potvrdená priama súvislosť medzi intenzívnou glykemickou kompenzáciou a znížením mikrovaskulárnych komplikácií diabetu, nie však makrovaskulárnych komplikácií. Práve výsledkami štúdie EMPA-REG OUTCOME nám svitla nádej, že môžeme i antidabetickou liečbou ovplyvniť mortalitu diabetikov. Podľa výsledkov štúdie tento antidiabetický liek znižuje počet úmrtí z kardiovaskulárnych príčin až o 38 %. Okrem toho znižuje o 32 % celkovú mortalitu a o 35 % znižuje počet hospitalizácií pre srdcové zlyhávanie. Tieto vynikajúce výsledky ešte zdôrazňuje fakt, že boli dosiahnuté u populácie pacientov liečených liekmi na zníženie tlaku krvi a cholesterolu, kde bol efekt na mortalitu už dokázaný.“ vysvetľuje.
Ukázalo sa, že empagliflozín významne znižuje aj kombinované kardiovaskulárne riziko úmrtia na srdcovocievne príčiny, nefatálneho srdcového infarktu alebo nefatálnej cievnej mozgovej príhody o 14 %, keď sa liek pridá k štandardnej liečbe u pacientov s diabetom 2. typu a s vysokým rizikom kardiovaskulárnych príhod.
Výsledky štúdie s antidiabetickým liekom empagliflozínom ukázali významné zníženie úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia, ako aj celkovej úmrtnosti u vysoko rizikových diabetikov so súčasným kardiovaskulárnym ochorením. V praxi to znamená, že na každých 1000 pacientov liečených jeden rok empagliflozínom sa podarí zabrániť celkovo 9 úmrtiam. V priebehu troch rokov trvania štúdie sa zabránilo jednému z troch úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia. Štúdia EMPA-REG OUTCOME bola dlhodobá klinická štúdia, ktorá skúmala kardiovaskulárne výsledky pri liečbe liekom empagliflozín u viac ako 7000 dospelých s diabetom 2. typu a vysokým rizikom kardiovaskulárnych príhod. Prebiehala v 42 krajinách, priemerný vek pacientov bol 63 rokov a väčšina z nich mala diabetes diagnostikovaný už viac ako 10 rokov.
Empagliflozín je nový perorálny liek na liečbu diabetu, ktorý patrí do skupiny tzv. SGLT2 inhibítorov. Pôsobí tak, že v obličkách blokuje spätné vstrebávanie glukózy, čím sa glukóza z organizmu vyplavuje do moču a jej hladina v krvi tak klesá. Výhodou je, že liek vplýva na glukózu priamo, a preto účinkuje nezávisle od funkcie beta-buniek podžalúdkovej žľazy či citlivosti na inzulín.
Empagliflozín sa používa na liečbu cukrovky 2. typu u dospelých pacientov, ktorých ochorenie nie je možné držať pod kontrolou samotnou diétou alebo pohybovou aktivitou. Môže sa užívať samotný alebo v kombinácii s inými liekmi proti cukrovke. Nie je určený pre pacientov s diabetom 1. typu alebo pre ľudí s diabetickou ketoacidózou (zvýšená hladina ketónov v krvi alebo moči). Nesmú ho užívať pacienti starší ako 85 rokov.
Ing. Jozef Borovka, prezident Zväzu diabetikov Slovenska (na obr. č. 4) uvítal rýchle zavedenie tohto inovatívneho lieku do každodennej praxe diabetológov na Slovensku. Tento inovatívny liek môžu predpisovať lekári špecialisti v odbore diabetológovia, úhrada nového lieku je plne hradená zdravotnými poisťovňami.
V závere tlačovej konferencie vystúpil za pacientov aj známy slovenský herec Marián Labuda (na obr. č. 5). Spomenul svoje osobné skúsenosti s cukrovkou a vyzdvihol pomoc a účinnú podporu, ktorú dostáva od svojej manželky. Celá rodina mu pomáha dodržiavať náročnú diétu a často ho upozorňujú, aby dodržiaval správnu životosprávu. Tiež uviedol, že veľa dôležitých a praktických informácií o cukrovke získal práve v čakárni pred diabetologickou ambulanciou od ostatných diabetikov. Pán Marián Labuda si myslí, že o cukrovke by mali písať predovšetkým tí, ktorí túto chorobu majú. Pozitívom pre diabetikov je fakt, že si uvedomujú svoje ochorenie a žijú zdravšie ako ostatní zdraví rovesníci.
(Zdroj: Erika Zimanová – Accelerate; Pripravil: Mudr. Eugen Nagy)
Dobrý večer,dnes som počuvala v radii Regina rozhovor s pánom Borovkom ohľadom cukrovky a preto som sa rozhodla napísať,že tak zaujímavy rozhovor už som dávno nepočula,je možné, že v dnešnej unáhlanej sebeckej dobe je človek uprimný,srdečný,jeho každé slovo bolo zaujímavé.Tema ma zaujala,lebo moja mamka 80.ročná sa tiež trápi s cukrovkou už 30 rokov a teraz má veľké bolesti pravej nohy chudne jej ,modrie,ale pulz je tam tvrdia lekári,nezaberaju lieky ani injekcie a ona nechce ani veľmi chodiť.Je to veľké trápenie pre celu rodinu.Dakujem za tak ľudský rozhovor pana Borovku.Dostal dar od Boha byť tak dobrým človekom.Jeho slová,že všetko sa dá len treba chcieť má veľmi povzbudili a ked zje tabličku mandlovej čokolády,že musí potom umyť auto poriadne,tak to bolo super …JE to človek plný energie,skromný,dakujem,že som mohla ho dnes prvykrát počuť.Prajem mu veľa zdravia a nech nadalej rozdáva ľudom rady a energiu.TLIESKAM,BRAVO…posluchačka Marta z Košíc
Mam otazku na pana profesora Murina. Tento liek empaglifozin som pokusne užival /som diabetik typu 2 okolo 30 rokov/ pohybujem sa okolo 7 až 8 diabetu. Poprosil som moju pani doktorku dia aby mi predpisala tento liek empaglifozin. Užival som ho okolo 2 mesiace a bol som šokovaný s výsledkov. Mal som diabetes od 4,5 do 6 ,bolo to super a moje šťastie nemalo konca….ale začal som mať závraty a preto som ho prestal uživať. Je možno liek upraviť tak aby zavrate už neboli? Bolo by to super. Čakam odpoveď od p. profesora Murína.