Nedarí sa vám otehotnieť? Možno sa len málo zameriavate na plodné a neplodné dni!

BRATISLAVA/ADMIN – Čoraz viac párov u nás má problémy s otehotnením. Môže za to množstvo faktorov a to tak na strane ženy, ako aj na strane muža. Prv, než sa však začnete zamýšľať nad tým, o aké problémy ide, napadlo vás sledovať plodné a neplodné dni? Ak ste tejto téme doteraz nevenovali svoju plnú pozornosť, nasledujúce riadky sú presne pre vás.

Čo sú plodné a čo sú neplodné dni?

Ženská plodnosť je založená na 28 dňovom menštruačnom cykle. Zhruba v jeho polovici nastáva obdobie ovulácie, čo je obdobie, kedy môže žena otehotnieť.

Práve toto časové okno sa nazýva ľudovo aj plodné dni, no ide o veľmi široký pojem. Počas plodných dní totiž môže spermia oplodniť vajíčko, ktoré sa uvoľní a putuje do maternice. Ako neplodné dni sa potom myslí obdobie, kedy k tomu prísť nemôže.

Zaujímavosťou je, že niektoré ženy môžu mať plodné dni aj viac krát počas cyklu, prípadne dochádza k uvoľneniu aj dvoch vajíčok naraz. To, že budete mať plodné dni, však neznamená 100 % istotu, že otehotniete. Spermie môžu, ale aj nemusia vajíčko oplodniť. Ak k tomu dôjde, príde k jeho uhniezdeniu v maternici a k vývoju plodu.

V opačnom prípade dochádza k vylúčeniu vajíčka počas menštruácie spolu s výstelkou maternice. Kľúčom k úspechu pri otehotnení je samozrejme pokúšať sa oň počas plodných dní, no aby ste šancu zvýšili, treba vedieť, kedy u vás nastane ovulácia.

Ako funguje ovulácia a aké sú jej príznaky

Ovulácia, čiže obdobie plodnosti, začína uvoľnením hormónu stimulujúceho folikuly. Toto nastáva obvykle medzi 6. a 14. dňom cyklu a počas tohto obdobia vajíčko dozrieva. Keď vajíčko dozreje, uvoľní sa luteinizačný hormón a nastáva samotná ovulácia.

To, že začala, sa môže prejaviť niekoľkými príznakmi. Najčastejším a najviditeľnejším je zvýšenie vaginálneho výtoku. Ten je priehľadný, neskôr zakalený a hustejší.

K ďalším prejavom ovulácie patrí slabšie krvácanie alebo špinenie, to však nemusí nastať u každej ženy. Typickým prejavom je aj zvýšenie citlivosti prsníkov, či už na dotyk alebo aj bez neho. Charakteristickým príznakom býva aj zvýšená bolestivosť vaječníkov, obvykle sprevádzaná nepríjemným pocitom na jednej strane brucha.

Počas ovulácie a plodných dní môžu ženy pociťovať aj zvýšenú sexuálnu túžbu, to je však už naozaj veľmi individuálne. Predovšetkým platí, že všetky spomínané prejavy majú individuálnu intenzitu a u niektorých žien sa nemusia ani vôbec objaviť.

Ako sledovať svoju ovuláciu? Najlepšie cez testy

To, či máte ovuláciu a teda aj plodné dni, viete odsledovať viacerými spôsobmi. Prvým sú spomínané príznaky, ktorých špecifickosť však môže byť otázna.

Druhým spôsobom, ktorý je už o niečo viac exaktnejší, je meranie bazálnej telesnej teploty. To treba robiť každé jedno ráno a zaznamenávať si všetky odchýlky. Platí, že ak sa teplota zvýši od dlhodobého priemeru po dobu troch dní po sebe, ide o ovuláciu.

Tretím a asi najčastejšie využívaným spôsobom sú ovulačné testy. Tie si viete kúpiť voľne v lekárni a sú určené na domáce svojpomocné použitie. Testovacia sada pozostáva z tyčinky, ktorá z moču detekuje hladinu luteinizačného hormónu. Test tak stačí „ocikať“ a potom už len počkať na to, aký výsledok sa objaví, najčastejšie priamo na prúžku.

Aby ovulačný test mohol splniť účel, je vhodné s testovaním začať aspoň týždeň pred očakávanou ovuláciou. Ideálne je test opakovať každé ráno po zobudení počas prvého moču a opakovať ho každý jeden deň až do momentu, kedy potvrdí ovuláciu.

Pozor aj na mužskú plodnosť a jej problémy

Jednou z tém, na ktorú pochopiteľne netreba zabúdať, sú aj faktory vplývajúce na mužskú plodnosť. Tá je závislá od spermií, ich početnosti, zrelosti a pohyblivosti.

Najlepšou odpoveďou na otázku, ako je na tom plodnosť muža, dá spermiogram. Z neho sa dajú vyčítať práve spomínané vlastnosti spermií a teda určiť, či je muž plodný alebo nie. V prípade neplodnosti môže dať spermiogram odpoveď aj na možné riešenie.

Zlepšenie plodnosti z dlhodobého hľadiska je najmä záležitosťou režimových opatrení. Tie by sa mali týkať na jednej strane životosprávy, najmä obmedzenia alkoholu, fajčenia a nezdravých jedál, na druhej strane aj životného štýlu. Tvorbu spermií môžu pozitívne ovplyvniť pravidelný pohyb, otužovanie, menej stresu a dostatok spánku.

Pre tých mužov, ktorí by chceli cielene stimulovať plodnosť, sa odporúča prijímať dostatok selénu, horčíka a najmä zinku. Posledný menovaný minerál podporuje hladinu dôležitého testosterónu a teda aj lepšiu tvorbu a kvalitnejšie dozrievanie spermií!

 

(Zdroj: Štefan Husák, iSicommerce; Foto: Getty Images, Pripravila red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*