Medzi prvými vo svete využívame miniatúrne EKG monitory

Bratislava, Admin, 23. 5. 2014 - Diagnostika porúch srdcového rytmu – arytmií a následná liečba sa posunuli na novú úroveň. Kardiológovia v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH a.s. ) v Bratislave začali ako jedni z prvých na svete používať miniatúrne diagnostické zariadenie,

ktoré sa implantuje pacientovi pod kožu hrudníka, v blízkosti srdca. Tento unikátny EKG monitor dokáže presne zaznamenávať po dobu 3 rokov aj inak „nemú“ srdcovú arytmiu. To môže vysvetliť stavy dovtedy nejasných záchvatov straty vedomia alebo identifikovať prítomnosť arytmie, ktorá môže spôsobiť náhlu cievnu mozgovú príhodu.

cardiacmonitor[alex]9.26.13

Napriek tomu, že v ostatných rokoch sa dosiahli úspechy v poklese úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia, patrí Slovensko ku krajinám s vysokou chorobnosťou na ochorenia srdca a ciev. Spoločným menovateľom celého spektra týchto ochorení sú poruchy srdcového rytmu, ktorých výskyt stúpa s vekom. Viaceré arytmie nemusia byť prejavom závažného srdcového ochorenia a sú skôr prejavom únavy či nadmerného stresu, iné však môžu byť život ohrozujúce. Prejavy srdcových arytmií sú veľmi rôznorodé a siahajú od neškodného pocitu „preskočenia“ v hrudníku, až po náhlu smrť alebo mozgovú porážku. Medzi ochorenia, ktoré najčastejšie spôsobujú vznik arytmií, patrí najmä vysoký krvný tlak, prekonaný infarkt myokardu a chronické srdcové zlyhávanie.

LINQ_IMAGE-low zm
„Arytmia je prejavom porušenej elektrickej činnosti srdca a môže sa prejavovať jeho nepravidelnou akciou, alebo neprimerane rýchlou či pomalou srdcovou frekvenciou,“ vysvetľuje profesor MUDr. Róbert Hatala, CSs, FESC, FACC, prednosta Kliniky kardiológie a angiológie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb a Lekárskej fakulty SZU v Bratislave, a dodáva: „Všetky takéto signály by nemali zostať nepovšimnuté a mali by byť diagnosticky doriešené. „Správne fungujúce srdce pracuje v pokoji s frekvenciou medzi 50-80 úderov za minútu. Srdcová frekvencia mimo tohto rozpätia, osobitne ak je nepravidelná, môže mať množstvo príčin a zaslúži si lekársku konzultáciu.“

Fibrilácia predsiení
Najčastejšou arytmiou je fibrilácia predsiení, ktorou trpí len v Európe okolo 7 miliónov ľudí a na Slovensku pravdepodobne viac ako 100 tisíc ľudí. Vzniká vtedy, keď srdce prestane byť riadené pravidelnými elektrickými impulzmi. Tieto impulzy vznikajú chaoticky v dutinách, ktorými krv vstupuje do srdca a označujú sa ako srdcové predsiene. V dôsledku nekoordinovaného kmitania predsiení sa významne zvyšuje riziko vzniku drobných krvných zrazení. Tieto môžu po vypudení do krvného obehu spôsobiť mozgovú porážku alebo inú závažnú príhodu. V prípade nedostatočnej liečby majú pacienti s fibriláciou predsiení v porovnaní so zdravou populáciou podobného veku až päťnásobne zvýšené riziko vzniku cievnej mozgovej príhody.

Miniatúrne EKG implantovali ako jedni z prvých na svete kardiológovia v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave

Arytmia ako vyvolávajúca príčina cievnej mozgovej príhody či náhlej straty vedomia zostáva u významnej časti pacientov nezistená. Konvenčné diagnostické metódy totiž poskytujú o elektrickej činnosti srdca len časovo obmedzenú informáciu počas niekoľkých sekúnd až hodín. „Je samozrejmé, že ak nemáme nezvratné dôkazy o arytmii ako jednoznačnej príčine ťažkostí, nemôžeme ju ani účinne liečiť,“ hovorí profesor Hatala. Aj preto boli kardiológovia z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave jedni z prvých na svete, ktorí začali pod jeho vedením používať technológiu REVEAL LINQ na dlhodobé diagnostikovanie a monitorovanie závažných srdcových arytmií.

Miniatúrne EKG, ktoré sa implantuje pod kožu hrudníka v oblasti nad srdcom, dokáže monitorovať srdcový rytmus nepretržite 24 hodín denne po dobu viac než 3 rokov. „Vďaka tomuto nepretržitému on-line monitorovaniu dokážeme včas zachytiť srdcovú arytmiu, vysvetliť doposiaľ nevysvetliteľné stavy a následne zvoliť optimálnu liečbu a predísť tak potenciálne fatálnym následkom nediagnostikovaných porúch srdcového rytmu,“ zdôrazňuje význam novinky profesor Hatala. Na rozdiel od minulosti nie je hrudník pacienta či pacientky polepený elektródami s prepletajúcimi sa káblami. Prístroj je bezpečný a v prípade potreby je možné vykonať vyšetrenie nukleárnou magnetickou rezonanciou.

LINQ_Hand IMAGE hi-zm

Od batohu po miniatúrny implantát

„Monitorovanie elektrickej činnosti srdca využívajú lekári už viac ako 60 rokov, aby zistili prípadné poruchy srdcového rytmu. V priebehu doby sa tieto zariadenia stali menšími a inteligentnejšími. Od veľkých mnohokilových zariadení vyžadujúcich nosenie batohu na chrbte sa vývoj neuveriteľne posunul až k miniatúrnemu zariadeniu implantovanému priamo v blízkosti srdca, ktoré umožňuje 24 hodinový on-line monitoring po dobu 3 rokov s bezdrôtovým prenosom dát.“

Prístroj je určený pre všetkých, ktorých už v minulosti postihla menšia mozgová príhoda, pociťujú nepravidelný rytmus srdca alebo ich postihujú nevysvetliteľné odpadnutia. „V každom prípade, ak opakovane pociťujete dlhšie trvajúcu nepravidelnú činnosť srdca, je dobré navštíviť lekára a informovať sa o možnostiach včasnej diagnostiky a liečby,“ zdôrazňuje profesor Hatala.

Liečba porúch srdcového rytmu
Moderná medicína prináša efektívne možnosti liečby porúch srdcového rytmu, ktoré sa opierajú o včasnú a exaktnú diagnostiku. Medzi liečebné metódy ovplyvňujúce výskyt a trvanie srdcových arytmií patria lieky (tzv. antiarytmiká), katétrová alebo chirurgická liečba a implantácie špeciálnych generátorov elektrických impulzov – kardiostimulátorov alebo defibrilátorov.

Bez ohľadu na zvolenú liečebnú stratégiu však kľúč k prevencii devastujúcej mozgovej porážky ako komplikácie najčastejšej srdcovej arytmie – fibrilácie predsiení – predstavuje liečba znižujúca zrážanlivosť krvi – tzv. antitrombotická alebo antikoagulačná liečba. Doteraz využívanou metódou antikoagulačnej liečby je použitie liekov blokujúcich účinok vitamínu K v tele (tzv. antagonistov vitamínu K), čo znižuje tvorbu faktorov regulujúcich zrážanlivosť krvi. Podľa najnovších odporúčaní Európskej kardiologickej spoločnosti by u väčšiny pacientov s fibriláciou predsiení bez chlopňovej chyby mali byť uprednostňované nové perorálne antikoagulanciá Tieto prekonávajú obmedzenia antagonistov vitamínu K (nemajú dietetické obmedzenia, nevyžadujú pravidelné monitorovanie účinku v krvi každých 5-30 dní a i.). Keďže ide o nové lieky a klinické skúsenosti s nimi narastajú postupne, nové perorálne antikoagulačné lieky sa musia využívať pri prísnom dodržiavaní schválených pravidiel ich preskripcie a starostlivým trvalým klinickým dohľadom. Klinické štúdie spolu na viac ako 60 tisíc pacientoch na celom svete, potrebné pre registráciu týchto liekov, ukázali, že sú aspoň rovnako alebo viac účinné a súčasne bezpečnejšie ako liečba antagonistami vitamínu K. V porovnaní s doterajšou liečbou významne znižujú riziko vzniku cievnej mozgovej príhody a nebezpečného krvácania.

Aby mohol dostať každý pacient s fibriláciou predsiení včasnú a primeranú antitrombotickú liečbu, rozbehli sme na Slovensku epidemiologický prieskum v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou Bayer. Cieľom projektu je napomôcť diagnostike latentnej fibrilácie predsiení pri bežnom klinickom vyšetrení chorých lekárom. Do prieskumu sa zapojilo viac ako 79 internistov a zdravotnícky personál v 38 domovoch dôchodcov. Spolu plánujeme zrealizovať viac ako 100 tisíc súčasných meraní krvného tlaku a srdcovej frekvencie. Veríme, že takýto proaktívny prístup pomôže predchádzať vzniku nezanedbateľného počtu cievnych mozgových príhod v sledovanej populácii.

Včasná diagnostika a adekvátna liečba zachraňujú životy a šetria financie
Včasná a úspešná diagnostika spolu s adekvátnou liečbou následne šetria finančné prostriedky celého systému. „Keďže dokážeme predísť fatálnym alebo trvale ťažko zdravotne postihnutým stavom, pacient sa vyhne hospitalizáciám, zostáva v aktívnom živote a nestane sa odkázaný na pomoc rodiny a sociálneho systému. Naopak, ak je v produktívnom veku, môže do neho naďalej prispievať,“ vysvetľuje profesor Hatala.

(Michal Holčík)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*