Liečba respiračných ochorení a astmy
Admin, 13.11.2012 - Opakujúce sa respiračné ochorenia znamenajú veľkú záťaž pre ľudský organizmus a ročne dokážu závažne poznačiť až niekoľko miliónov ľudí. Oslabená imunita, vyradenie z pracovného procesu, dlhodobá absencia, hospitalizácia, ťažký návrat
do reality všedných dní, do pracovného alebo školského kolobehu – to všetko môže byť súčasťou tohto problému.
Jesenné počasie prináša mnoho zmien, ktoré znamenajú oveľa väčšiu záťaž pre náš organizmus. Výsledkom môže byť znížená imunita a vyššia náchylnosť voči rôznym ochoreniam. Oslabené telo dáva zelenú bacilom, ktoré spôsobujú typické sezónne ochorenia, ako sú nádchy, zápaly horných a dolných dýchacích ciest, angíny či chrípky. U niektorých jedincov sa často opakujú a môžu prechádzať do chronického stavu.
Imunita a my
Oslabenie imunitného systému hrozí najmä na jeseň a na jar, kedy dochádza k zmenám počasia a výkyvom teplôt. Oslabenú imunitu mávajú predovšetkým deti, ktorých imunitný systém nie je ešte plne rozvinutý a starší ľudia, u ktorých je do istej miery už opotrebovaný. U detí sa s oslabenou imunitou stretávame najmä pri zaradení do detského kolektívu po prázdninách. Oslabený imunitný systém však ohrozuje takisto nadmerná fyzická a psychická námaha, stres a nedostatok pohybových aktivít. Podstatnú úlohu zohráva aj nesprávna životospráva.
Kde získať stratenú imunitu?
V ľudskom organizme máme viac ako 3 000 rôznych druhov enzýmov. Enzýmy sú jednoduché alebo zložené bielkoviny s funkciou biokatalyzátorov. Enzýmy určujú povahu aj rýchlosť chemických reakcií a vytvárajú tak v živých organizmoch harmonickú súhru anabolických a katabolických procesov. Niektoré z enzýmov riadia činnosť imunitného systému, a preto pri oslabenej imunite je vhodné podporiť činnosť týchto telu vlastných enzýmov dodaním obdobných enzýmov zvonku. Zaoberá sa tým špeciálna liečebná metóda – systémová enzýmoterapia. Výhodou je, že enzýmy, ktoré využíva, podporujú prirodzený spôsob obrany organizmu namiesto toho, aby len riešili dôsledky už prepuknutého ochorenia. Najznámejším liekom systémovej enzýmoterapie je Wobenzym, ktorý sa vo svete používa viac ako 45 rokov. V Slovenskej republike je od roku 1991. Wobenzym obsahuje proteolitické enzýmy prírodného pôvodu – z tropického ovocia pochádza bromelain a papain, trypsin a chymotrypsin sú živočíšnej povahy. Práve tieto enzýmy pôsobia proti zápalom a opuchom, urýchľujú hojenie po úrazoch a operáciách a posilňujú oslabenú imunitu.
Astma verzus enzýmy
V poslednom období sa poznatky z radov systémovej enzýmoterapie ukazujú ako dobrá pomoc najmä u pacientov – detí aj dospelých, u ktorých zhoršenie astmy vyvolávajú najmä vírusové infekcie. Pozitívne skúsenosti majú lekári so zaradením Wobenzymu do liečby u astmatikov. V ordináciách špecialistov na liečbu astmy sa objavujú nové analyzátory na meranie oxidu dusnatého vo vydychovanom vzduchu. Poskytujú novú možnosť diagnostiky a sledovania intenzity prebiehajúceho zápalu pri astme. Meraním obsahu oxidu dusnatého vo vydychovanom vzduchu FeNO (Fraction of Exhaled NO) pri astme je dokázaný protizápalový efekt pôsobenia lieku systémovej enzýmoterapie. So svojimi vlastnými skúsenosťami sa so systémovou enzýmoterapiou a s touto novou diagnostickou metódou pri liečbe astmy zoznámila MUDr. Patrícia Šimková, klinický imunológ a alergológ pre deti a dospelých z IMMUNIS MEDICUS, s.r.o., Nová Baňa.
Deti a recidivujúce zápaly dýchacích ciest
MUDr. Šimková ďalej pripomenula retrospektívnu štúdiu, ktorá bola prevedená na 14 pracoviskách detských lekárov v Českej republike. Pri štúdii bola vyhodnotená podporná liečba Wobenzymom u 346 detí s opakovanými zápalmi dýchacích ciest (angíny, zápaly hrtanu, priedušiek, prínosných dutín, stredného ucha a pod.) Deti, ktoré boli v priebehu 1 roka pred zahájením tejto liečby aj popri poskytovaní štandardnej liečby choré štyrikrát aj viac, užívali Wobenzym v dávke jedna tableta na 6 kg hmotnosti denne počas doby 10-13 týždňov. V porovnaní s obdobím roku pred liečbou Wobenzymom sa u nich v nasledujúcom roku po zahájení podávania Wobenzymu počet zápalov znížil v priemere o 59%. Počet antibiotických kúr klesol dokonca v priemere o 68%. Pri kontrolnej vzorke 122 detí s bakteriálnymi imunomodulátormi (BMI) sa počet zápalov znížil o 34,6% a počet antibiotických kúr o 40,7% (viď príloha 1).
Zaradenie Wobenzymu do komplexnej liečby detí s recidivujúcimi zápalmi dýchacích ciest má tak na základe tejto retrospektívnej štúdie i vrátane osobných skúseností detských lekárov a samotných rodičov detí nielen v ČR, ale aj v ďalších zemiach vrátane Slovenska svoj nemalý význam, a to najmä v tých prípadoch, kedy doterajšia štandardná liečba nie je dostatočne účinná. Enzýmy, ktoré Wobenzym obsahuje, zvyšujú pri súčasnom podávaní s antibiotikami koncentráciu antibiotík v zápalom či infekciou napadnutých tkanivách a zvyšujú tak účinnosť antibiotickej liečby. Tým posilňujú imunitu, zároveň pomáhajú k úplnému vyliečeniu a pôsobeniu proti opakovaniu ochorenia a proti jeho prechodu do chronického stavu. Účinne sa tak dá podporiť liečba rady úporných ochorení, pri ktorých liečbe antibiotiká zaberú len z časti a často je potrebné ich opakovane nasadzovať.
(kk)
Ja užívam wobenzym už roky a neviem si ho vynachváliť. Som astmatička a poradila mi moja lekárka. Je pre mňa nevyhnutnosťou, vždy ked mi lekár predpíše antibiotiká alebo v chípkových obdobiach a stavoch. Mám len dobré skúsenosti.
wobenzym užívam už viac rokov a dobre ho poznám, minule som niekde videla leták na podobný produkt, volal sa profizym, no je to len výživový doplnok a keď som si o ňom zisťovala viac info na nete tak nie je taký účinný ako wobenzym, nemá ani štúdie, ktoré by podporovali tvrdenia a vyzerá to z môjho pohľadu len ako nejaká napodobenina. Dávajte si pozor, aby ste nenaleteli.