Liečba myómov maternice
Admin, 08.11.2012 - Myómy maternice patria medzi najčastejšie ochorenia ženského reprodukčného systému. Vyskytujú sa u žien v reprodukčnom veku, najčastejšie medzi 35. a 45. rokom života. Je nevyhnutné zdôrazniť, že myómy nie sú len zdravotným
problémom, ktorý si vyžaduje farmakologickú, hormonálnu alebo chirurgickú liečbu. Ide tiež o ochorenie, ktoré môže významne ovplyvniť kvalitu života, pohodu a psychický stav pacientky. Medicína v súčasnosti ponúka niekoľko postupov liečby myómov a popri nich aj inovatívne farmaká.
Mnoho žien podceňuje problém myómov a odmieta sa podrobiť pravidelnému monitorovaniu a vyšetreniam, takže návštevy u gynekológa sú často odkladané, alebo dokonca ponechané v zálohe len ako posledná možnosť. Vo väčšine prípadov sa myóm maternice diagnostikuje náhodne. Včasná diagnostika myómov umožní rýchly výber vhodného terapeutického postupu a poskytne tak možnosť prevziať kontrolu nad ochorením pacientky.
Vznik myómov
Myómy sú benígne nádory, ktoré vznikajú z buniek hladkých svalov maternice. Je pomerne zložité jednoznačne definovať všetky príčiny vzniku myómov, avšak predpokladá sa, že na ich vzniku sa podieľa interakcia hormonálnych, genetických a environmentálnych faktorov. Medzi predisponujúce faktory patria aj obezita, hypertenzia, žiadne pôrody, vek a černošská rasa.
Myómy vznikajú vo svalových bunkách v rozličných častiach maternice, takže na základe ich lokalizácie je možné definovať štyri typy: intramurálny myóm (lokalizovaný v stene maternice), submukózny (myóm pod sliznicou, ktorá vystiela maternicu z vnútornej strany, pričom tento typ rastie smerom do dutiny maternice), subserózny (myóm vznikajúci v seróznej membráne, ktorá pokrýva maternicu z vonkajšej strany, to znamená zo strany obrátenej do brušnej dutiny) a stopkatý myóm.
Príznaky prítomnosti myómov
Spomedzi všetkých príznakov, ktoré sa spájajú s prítomnosťou myómov, je najčastejšie abnormálne krvácanie. Krvné straty počas menštruácie môžu presahovať objem 200 ml a v prípade submukózneho myómu až 350 ml (normálne straty sa pohybujú pod 80 ml krvi). Medzi ďalšie prejavy myómu možno zaradiť kompresívne príznaky (kompresia močového mechúra, konečníka alebo okolitých orgánov), opakujúca sa zápcha, inkontinencia moču a bolestivé symptómy. Myómy môžu spôsobovať poruchy plodnosti a zapríčiniť potrat. Je dôležité zdôrazniť, že okrem jasných somatických príznakov sa pacientky sťažujú aj na výraznú psychickú záťaž.
Terapeutické možnosti
Moderná medicína ponúka v prípade myómov maternice celý rad terapeutických metód, pričom výber príslušného postupu vyplýva z prítomnosti a neprítomnosti faktorov, ako je vek pacientky, prianie byť matkou, lokalizácia myómu, jeho veľkosť a krvné zásobenie. Spomedzi terapeutických možností sa často používajú chirurgické postupy (hysterektómia, myomektómia), ktoré sa v zásade používajú v prípadoch, keď konzervatívna liečba zlyhala, alebo v prípade rýchleho rastu myómu v prípadoch, kedy je náročné jednoznačne vylúčiť, či nejde o nádor vaječníka a v neposlednom rade aj u pacientok s významne veľkým myómom. Možnosti laparoskopického zákroku sú obmedzené veľkosťou nádoru. Vôbec prvá skupina liekov, u ktorej sa dokázala účinnosť v redukcii veľkosti myómu, boli analógy gonadoliberínov (GnRH). Nežiaduce účinky tejto terapie sú spojené s následkami hypoestrogenizmu, čiže zníženej hladiny estrogénov v krvi, ktoré vedú k tzv. kastračným symptómom. V klinických štúdiách z posledných rokov sa vkladá nádej do farmakologických prípravkov, ktoré sú rovnako účinné ako analogy GnRH, avšak bez kastračných účinkov. „Táto nová terapeutická metóda, medzi ktoré patrí liek s účinnou látkou ulipristal acetát, môže znamenať prelom v kontrole tohto ochorenia a môže viesť k poklesu počtu žien, ktoré si vyžadujú chirurgickú liečbu,“ zdôrazňuje prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave Prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc.
(ro)
Dobrý deň
14.2.2018 mi gynekologička pri preventívnej prehliadke zistila malý(ani nie centimetrový)submukózny myóm…kontrolu dala o tri mesiace,či bude rásť
Teraz som v strede cyklu a slabo krvácam…je to zapríčinené spomínaným myómom?
Mám strach z operácie…
jeden mesiac som nedostala menštruáciu,taksom si myslela,že na príčine bude vnutromatern.telieskodana,preto som si ju išla daˇvybtať.Pri ultrazvuku mi zistili 1,5cm myom na zadnej stene maternice. Lekár odporučil sledovať ho každých 6 mesiacov. Teraz som po vybratí dany dostala 1.krát menštruáciu,silnejšiu a mámbolesti a krče v bruchu a v krížoch. Je na príčine ten myóm,alebo mám navštíviť lekára? ďakujem za odpoveď
Dobrý deň.
Aj ja mám myom rada by som podstúpila fantastickú liečbu prosím o záchranu maternici. Ďakujem mnohokrát