Keď únik moču spôsobuje stresová inkontinencia

Bratislava, Admin – Inkontinencia moču predstavuje zdravotný problém, ktorý je naliehavý a pomerne rozšírený. Ide o nedobrovoľný a nečakaný únik moču, teda stratu schopnosti vedome ovládať močový mechúr a zvierače. Na rozvoj inkontinencie má často vplyv genetika, vek a ochabnutie svalov v oblasti panvového dna. Napriek tomu však nepostihuje iba starších ľudí, ale ohrozené sú ňou aj ženy v produktívnom veku, a to najmä kvôli anatómii ženského tela.

Inkontinencia moču ovplyvňuje každodenný život
Inkontinencia nie je chorobou vo všeobecnosti, no poukazuje na určité problémy v oblasti dolných močových ciest. Keďže ide o chúlostivý problém, dokáže vo veľkej miere ovplyvňovať každodenný život postihnutého človeka a to môže viesť až k spoločenskej izolácii. K rozvoju inkontinencie vedú viaceré možné faktory. K najčastejším patrí oslabenie svalov v oblasti močovej rúry a mechúra. Ide o svaly panvového dna, ktoré vekom, ale aj vplyvom zvýšenej váhy a početných pôrodov strácajú svoju pružnosť. Časté zápaly močového mechúra môžu viesť k problémom s únikom moču.
Močová rúra je u žien veľmi krátka a aj preto na tieto problémy trpia častejšie. Inkontinencia sa môže prejavovať ako únik moču po kvapkách, ale tiež v menšom prúde. Má veľký vplyv na psychiku a pracovný a intímny život postihnutej osoby.

Najčastejšie typy inkontinencie moču
V závislosti od spôsobu, akým sa inkontinencia prejavuje, možno rozlíšiť inkontinenciu urgentnú a stresovú. Urgentná sa prejavuje náhlym naliehavým pocitom na močenie, keď človek často nestihne prísť na toaletu. Príčinou sú najčastejšie neurologické ochorenia, cukrovka, infekcie močových ciest alebo cysty, či nádory v močových cestách.
Stresová inkontinencia moču, naopak, vzniká pri zvýšenom vnútrobrušnom tlaku a jej pomenovanie nemá nič spoločné so psychickým stresom. Keďže pri zvýšenom vnútrobrušnom tlaku klesá močový mechúr, krčok aj močová rúra, oslabia sa svaly v tejto oblasti a to vedie k únikom moču. U žien stresová inkontinencia veľmi úzko súvisí s počtom tehotenstiev a vaginálnych pôrodov, s nadváhou, hormonálnou nerovnováhou a obdobím klimaktéria. Vyskytuje sa tiež viac u žien, ktoré prekonali hysterektómiu a u fajčiarok.
Ďalšou možnou príčinou sú aj operácie v oblasti močovej rúry, pošvovej steny a celkovo v oblasti malej panvy. To všetko oslabuje svaly panvového dna, ktoré sa nachádzajú v lonovo-kostrčovej oblasti a predstavujú výstelku pre pohlavné orgány. Panvové dno má dôležitú úlohu v boji proti problémom s únikom moču.

Stresová inkontinencia – prečo postihuje najmä ženy a ako sa prejavuje?
Stresová inkontinencia je rozšírený zdravotný problém dokonca už aj medzi mladšími ženami, veková hranica sa teda posúva smerom nadol. U takýchto mladých žien súvisí predovšetkým so zvýšenou fyzickou námahou, objavuje sa preto u športovkýň, tanečníc, gymnastiek a pod.
Hoci pôrod predstavuje zvýšené riziko stresovej inkontinencie, tá sa objavuje aj u žien, ktoré ešte nerodili. Príčinou je buď už vrodená, alebo časom získaná nedostatočnosť zvierača močovej rúry. Pri fyzickej námahe dochádza k zvýšenému tlaku v oblasti močového mechúra, ktorý prevýši tlak v močovej rúre, a tak dochádza k únikom moču. Za zvýšenou námahou v tomto prípade nemusí stáť len pohybová aktivita, šport či dvíhanie ťažkých bremien, naopak, k únikom moču dochádza aj pri úplne bežných aktivitách a situáciách, ako je napríklad smiech, zakašľanie či kýchnutie.
Výnimkou nie sú ani intímne chvíle s partnerom, keď sa môže objaviť tento problém, a pre ženu je to veľmi zahanbujúce. Stresová inkontinencia sa väčšinou lieči konzervatívnymi metódami, ako je cvičenie a výživové doplnky. K operácii sa pristupuje až pri jej výraznejšom stupni. Problematika inkontinencie by nemala pre ženu zostať témou, o ktorej sa nehovorí.

Diagnostika a poradenstvo pri stresovej inkontinencii
Včasná diagnostika inkontinencie a vhodné liečebné postupy dokážu ženám výrazne pomôcť. Pokiaľ sa takýto problém nerieši včas, môže prejsť do závažnejšej formy trvalej inkontinencie, ktorá má výrazný vplyv aj na spoločenský a ekonomický život, pretože môže ženu invalidizovať.
Na diagnostiku slúži špeciálne cystoskopické vyšetrenie, pri ktorom lekár prostredníctvom endoskopickej sondy dokáže prezrieť stav močovej rúry a močového mechúra. Žena by mala tiež absolvovať vyšetrenie u gynekológa. Symptómy stresovej inkontinencie možno zvládnuť zdravotnými pomôckami, akými sú ochranné intímne vložky alebo spodná bielizeň.
Poradenstvo v tejto oblasti poskytujú lekári, ale aj obchody so zdravotnými potrebami, prípadne je možné sa obrátiť priamo na výrobcu, ktorý často poskytuje aj vzorky pomôcok na vyskúšanie. Optimálny variant sa volí podľa charakteru a závažnosti problémov s únikom moču.

Posilňovanie svalov panvového dna
V rámci zlepšenia zdravotného stavu, ale tiež prevencie, sú u žien vhodné cviky na posilnenie svalov panvového dna, ktoré ovplyvňujú sexuálny život. Na tento účel existujú špeciálne, tzv. Kegelove cviky, ktoré súvisia s nácvikom techniky zadržiavania moču a sťahovania svalov v oblasti pošvy, konečníka a celej kostrče.
Dôležitá je správna technika a pravidelnosť cvičenia. Toto cvičenie si vyžaduje pevnú vôľu a dostatok času, výsledky však stoja za to a predovšetkým pre mladé ženy je to lepšia alternatíva ako operácia v oblasti ženských orgánov. Zlepšenie problémov s inkontinenciou a vyliečenie má vplyv na zlepšenie celkovej kvality života.

(Zdroj: Hellvet; Pripravila: red.)

1 Komentár Keď únik moču spôsobuje stresová inkontinencia

  1. Kto nezažil nepochopí, aké to môže byť nepríjemné. U mňa sa to prejavilo po pôrode. Používala som tieto vložky Tena https://www.tena.sk/tenalady/produkty/slipove-vlozky/ bol tenké takže to ani nebolo vidieť. Ale stále som mala zlý pocit. Som tehotná opäť a dúfam sa toto nezopakuje aj po druhom pôrode

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*