Kašeľ sa dá tíšiť aj na prírodnom základe

Bratislava, Admin – Nemecká farmaceutická spoločnosť Krewel Meuselbach GmbH zorganizovala v bratislavskom hoteli Lindner tlačovú konferenciu, na ktorej prezentovala Aspecton®Junior Sirup. Táto nová zdravotnícka pomôcka tlmí kašeľ mechanickým spôsobom, vytváraním jemného filmu na povrchu dýchacích ciest. Prednášky odborníkov zaujali práve pre svoju aktuálnosť. Je koniec januára, čas typický pre výskyt a šírenie viróz a infekcií horných a dolných respiračných ciest. Zmeny počasia v tomto období, striedavé otepľovanie a ochladzovanie prirodzene vplývajú na ľudský organizmus. Výskyt ochorení dýchacích ciest sa v takomto období zvyšuje. Typickým prejavom infekcie dýchacích ciest je kašeľ. Najmä v začiatkoch ochorenia je kašeľ suchý, dráždivý, postupne sa stáva produktívnym a je spojený s vykašliavaním choroboplodných zárodkov a nečistôt. Kašeľ je typickým obranným mechanizmom organizmu  pri prechladnutí alebo infekcii dýchacích ciest, ak však pretrváva, alebo je silný, spôsobuje poškodzovanie sliznice dýchacích ciest. Tá je následne náchylnejšia na ďalší zápal. Pri liečbe kašľa je preto vhodné myslieť aj na ochranu a zvlhčenie sliznice a stimulovanie jej obranných a čistiacich funkcií.

Chránením sliznice dochádza aj k tlmeniu kašľa.
Tlačová konferencia pre novinárov bola veľmi užitočná a bohatá na fakty. Dotkla sa komplexnej problematiky infekcií dýchacích ciest, kašľa ako dôležitého symptómu, účinnosti modernej liečby a vhodného využitia zdravotníckych pomôcok z oblasti fytoterapie a ich synergického účinku na výsledky liečby. Dvaja odborníci MUDr. Branko Takáč, lekár z pneumologickej ambulancie II. Detskej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity v Banskej Bystrici a doktorka farmakológie PharmDr. Andrea Gažová, PhD z Farmaceutickej fakulty UK Bratislava zaujímavým spôsobom prezentovali danú problematiku.
V úvodnej časti s názvom „Proti kašľu bojujeme mechanickým spôsobom“ MUDr. Branko Takáč vysvetlil súčasné možnosti liečby kašľu v modernej medicíne. Popísal anatómiu dýchacieho systému, ventiláciu pľúc a podrobne vysvetlil mechanizmus vzniku kašľa. Spomenul choroboplodné mikroorganizmy baktérie a víry, ktoré najčastejšie spôsobujú infekcie dýchacích ciest, ale spomenul aj prípad, keď chronický kašeľ spôsobilo cudzie teleso aspirované do dýchacích ciest. Tiež uviedol základné členenie kašľa podľa typu (na suchý a vlhký), ako aj podľa doby trvania (na akútny, subakútny a chronický). Prítomní mali možnosť oboznámiť sa s princípom fungovania mukociliárneho aparátu, koordinovanou činnosťou ciliárnych buniek a funkciou pohárikovitých tzv. Gobletových buniek. Tie prvé sú zodpovedné za stály a koordinovaný pohyb cílií a tie druhé produkujú a vylučujú mucín, vďaka čomu sa vytvára hlien, ktorý sa rozpúšťa vo vode. MUDr. Branko Takáč v prednáške zdôraznil, že „Kašeľ je prirodzeným a dôležitým obranným mechanizmom organizmu,“ a je súčasne aj najčastejším sprievodným príznakom ochorenia dýchacích ciest. „Ak sa do dýchacích ciest dostanú choroboplodné zárodky, cílie (riasinky), ktoré pokrývajú sliznicu dýchacích ciest, majú za úlohu tieto nečistoty svojimi kmitavými pohybmi dostať von z tela. Pri kašli vzniká vysoký pretlak a silným výdychovým prúdom vzduchu sa hlien a cudzie elementy dostanú mimo organizmus,“ povedal pneumológ.
Pri extrémnom a dlhotrvajúcom kašli však zároveň dochádza k odtrhávaniu ochrannej vrstvy sliznice, pričom môže dochádzať k zraneniam dýchacích ciest. Rovnako, ak je v dýchacích cestách množstvo hlienu, riasinky ho nevládzu odvádzať dostatočne rýchlo. Hlien ich pozliepa a obmedzí ich transportnú schopnosť. Choroboplodné zárodky sa tak usádzajú na sliznici a môžu spôsobovať ďalší zápal. „Preto, ak je sliznica horných dýchacích ciest namáhaná kašľom, je dôležité ju chrániť,“ upozornil pneumológ. Pohyb cílií mali možnosť novinári vidieť cez elektrónový mikroskop vo videoprezentácii.

Fytoterapia – pomoc pri kašli z prírody
Pri odstraňovaní nežiaducich prejavov choroby človek od nepamäti siaha po produktoch z prírody. Jedným z druhov medicíny, ktorý využíva v liečbe účinné látky z liečivých rastlín sa nazýva fytoterapia. Jej názov pochádza z gréckeho fytos, čo znamená rastlina. „V presnom preklade je to teda rastlinná terapia,“ hovorí doktorka farmakológie Andrea Gažová.

Komisia pri EMA (European Medicine Agency) v Londýne, ktorá sa zaoberá rastlinnými liečivými produktami, uviedla vo svojej ostatnej publikácii rastliny, ktoré obsahujú účinné látky pri liečbe kašľa a sú vhodné aj pre detského pacienta. „Patrí medzi ne aj menej známy, no svojimi účinkami v odborných štúdiách opakovane pozitívne hodnotený, lišajník islandský – Cetraria islandica,“ dodáva farmakologička.

Liečivý lišajník islandský
Lišajník islandský (Cetraria islandica), známy tiež ako pľuzgierka islandská, je rastlina s bohato rozkonárenou stielkou, sivozelenej až hnedozelenej farby. Dosahuje výšku 5 až 10 cm a je možné ju nájsť v horských oblastiach, najmä vo vresoviskách. Ako podrast môže rásť v borovicových lesoch, alebo porastoch brusnice. Na piesočnatých pôdach rastie v trávnych zárastoch. Na liečivé účely sa používa už od 17. storočia. Severské národy ho v ľudovom liečiteľstve používali napríklad pri liečbe zle hojacich sa rán.  Prípravky z lišajníka islandského sa v Nemecku klinicky používajú už takmer 150 rokov.
„Pozitívne účinky na zdravie majú najmä slizovité látky a lišajníkové kyseliny v rastlinke obsiahnuté. Pri liečbe kašľa sú obzvlášť dôležité lišajníkové polysacharidy – lichenín a isolichenín. V rastlinke sa tiež nachádzajú vitamín A, B a jód,“ vysvetlila prítomným novinárom farmakologička Gažová. „Lišajníkové kyseliny okrem toho, že podporujú vylučovanie žalúdočných štiav a zvyšujú účinnosť tráviacich enzýmov, dobre pôsobia proti dráždivému až dávivému kašľu a najmä rozmnožovaniu nežiaducich pľúcnych organizmov. O kyselinách z lišajníka islandského tak môžeme zjednodušene hovoriť ako o prírodnom antitusiku,“ povedala farmakologička. Kombinácia účinných látok v rastlinke zabezpečuje aj celkové posilnenie organizmu.

Aspecton_Hustensaft zm

Extrakt z lišajníka – mechanický spôsob tíšenia kašľa
V závislosti od typu kašľa odborníci pri jeho liečbe volia jednu z dvoch doposiaľ možných ciest. V prípade dráždivého kašľa, ktorý je spojený napríklad s vdýchnutím chemických výparov, dymu, alebo prachu, odporúčajú antitusiká. Tie ovplyvňujú centrá kašľa v mozgu a tak ho zastavujú. Pri infekciách dýchacích ciest je vhodné, aby sa z dráždivého suchého kašľa čo najskôr stal kašeľ produktívny, nakoľko suchý kašeľ nemá žiaden pozitívny vplyv na liečebný proces. K produkcii hlienu a vykašliavaniu napomáhajú expektoranciá. „Aktivujú motolitické funkcie respiračného traktu a zlepšujú evakuáciu hlienu z dýchacích ciest,“ popisuje pneumológ Takáč. Vykašlávaním choroboplodných zárodkov infekt i kašeľ ustávajú.
„Za iný, tretí spôsob tíšenia kašľa môžeme považovať prípravky, ktoré pôsobia mechanicky, alebo, presnejšie povedané, na fyzikálnej báze,“ hovorí pneumológ Branko Takáč. „Extrakt z lišajníka islandského obsahujúci slizovité látky vytvára na dýchacích cestách ochranný film, tým zvlhčuje sliznicu, chráni ju a pomáha tak tíšiť podráždenie, ku ktorému dochádza vplyvom zápalu, ale aj kašľa samotného,“ vysvetlil mechanizmus pôsobenia pneumológ.
„Štúdie s použitím extraktu z lišajníka islandského pri liečbe podráždenej sliznice horných dýchacích ciest a pri liečbe dráždivého kašľa opakovane potvrdili pozitívny účinok extraktu z lišajníka islandského pri uvedených symptómoch. Účinná látka predstavovala v spomínaných štúdiách 80 miligramov extraktu podávaného 4 až 6 krát denne po dobu 7 až 14 dní,“ povedal Takáč.

Aspecton®Junior Sirup – veľký ochranca pre malých bojovníkov
Aspecton® Junior – Sirup pri suchom a dráždivom kašli je novou zdravotníckou pomôckou, ktorá prichádza na slovenský farmaceutický trh. Pri vyvíjaní tohoto sirupu si spoločnosť Krewel Meuselbach dala záležať, aby išlo o produkt, ktorý maximálne vyťaží z pozitívnych vlastností lišajníka islandského. „V 100 mililitroch sirupu sa nachádza až 11,12 gramov tekutého výťažku z lišajníka islandského,“ povedala farmakologička Gažová. Výhodou sirupu je, že poskytuje ochranu na prírodnom základe, je bez alkoholu, cukru, pridaných farbív a môžu ho užívať už deti od dvoch rokov. Dlhoročné skúsenosti s extraktom z lišajníka tiež potvrdili jeho výbornú toleranciu a bezpečnosť aj u detských pacientov. Doposiaľ neboli dokázané žiadne negatívne interakcie s inými liekmi. „Sirup sa preto môže kombinovať aj s inými liekmi proti kašľu a prechladnutiu, nebráni vykašlávaniu a nezaťažuje organizmus,“ uzatvoril prezentáciu pneumológ Takáč. Sirup je voľne predajný v lekárňach.

firmenfoto_ausschnitt_2

Stručná história firmy Krewel Meuselbach GmbH
Firma Krewel Meuselbach GmbH vznikla v roku, 1996 postupným procesom zlučovania dvoch známych nemeckých farmaceutických spoločností: Krewel-Werke GmbH sídliaca v meste Eitorf v severnom Porýni a Vestfálsku a Meuselbach-Pharma GmbH, ktorá sa nachádza vo východonemeckom Durínsku. Zjednotenie Nemecka koncom 20. storočia, umožnilo spojenie týchto dvoch nemeckých farmaceutických spoločností do jednej spoločnosti. Fúzia trvala až 5 rokov, zo zjednotenia spoločností a synergického potenciálu v oblasti organizačnej a strategickej aliancie profituje Krewel Meuselbach GmbH už 18 rokov.

Nemecká farmaceutická spoločnosť Krewel Meuselbach GmbH má vyše storočnú históriu a bohatú tradíciu. História firmy Krewel sa začala vlastne už v roku 1893 v Kolíne. Spoločnosť Apotheker Krewel & Co. založil známy kolínsky lekárnik August Krewel, spoločnosť v roku 1890 mala 7 zamestnancov. Industriálna produkcia známeho preparátu firmy Krewel „ANALGIT“ začala v Eitorfe (1922) vďaka odborným a manažérskym schopnostiam Dr. E. G. Blanka. Durínska farmaceutická spoločnosť Meuselbach mala ešte bohatšiu históriu. Spoločnosť vznikla dokonca už v 18. storočí, jej zakladateľmi boli bratia Johann Balthasar a Johann Nicolai Lichtenheldt. Silný podnikateľský duch a záujem o inovácie boli charakteristické pre obe tieto spoločnosti.

Spoločnosť Krewel Meuselbach GmbH produkuje široký sortiment liekov, ktoré tlmia bolesť, pôsobia proti nachladnutiu, regulujú činnosť tráviaceho traktu. Firma produkuje aj zdravotnícke pomôcky a práve na tlačovej konferencii prezentovali jednu z nich – Aspecton Junior immun.

Foto č. 1 – MUDr. Branko Takáč, lekár z pneumologickej ambulancie II. Detskej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity v Banskej Bystrici
Foto č. 2 – Zdravotnícka pomôcka Aspecton®Junior Sirup

(Zdroj: Katarína Gudiaková, Snowball, Pripravil Eugen Nagy)

6 Komentáre Kašeľ sa dá tíšiť aj na prírodnom základe

  1. Dobrý deň.
    Mám skoro 3,5 ročnú dcérku a odkedy chodí do škôlky je permanentne chorá. Stále je zahlienená, má upchatý nos a hlienovito kašle. CRP vždy v poriadku, takže bez antibiotík, berie skoro vždy SINUPRET, TRIFED, PAMYCON. Na podporu imunity jej kupujem Marťankovia imuno forte. Po vyliečení je necelé 2týždne v poriadku a potom znova dokola.Teraz som jej kupila ASPEKTON JUNIOR sirup. Ja potrebujem prosím vás vedieť, ako dlho vlastne môže tieto lieky užívať? Už dlhodobo je na imunosirupe: IMUNOGLUKAN striedam s MARŤANKOVIA IMUNO FORTE a dva týždne po vyliečení ešte dokašliavala a sama som jej nasadila ten nový sirup ASPEKTON JUNIOR s lišajníkom. Ako dlho možno aj tento sirup užívať? Píšu ak sa nezlepší, alebo zhorší…po 3 dňoch sa obráťte na lekára……ale nič ako dlho sa môže užívať. Nechcem jej samozrejme ublížiť, predávkovať a podobne. Nik mi nevie zatial poradiť.
    A ten ASPEKTON JUNIOR píšu na suchý a dráždivý kašel….ale nebráni vykašliavaniu? kedy ho spravne nasadiť a je vhodný aj po chorobe zahlienenia, ked ešte cítim že má v sebe nejake hlieny a dokašliava? Stále ju to dráždi. Alergiu čo viem nemá na nič.
    Ďakujem vopred za pomoc
    IVETA CSOLLE

  2. prosím pani IVETE CSOLLE nechať môj e mail. Nech sa ozve,
    btakac@dfnbb.sk

  3. skoda ze Vam neodpovedali verejne, odpoved by ma velmi zaujimala
    Dakujem

  4. Dobrý deň mňa by zase zaujímalo ako je to s tým vekovým rozhraním pretože tu píšete,že sirup je vhodný pre deti od 2 rokov a na krabičke je uvedený vek od 1 roka. Malý synček má 16 mesiacov. Za odpoveď ďakujem.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*