Čo spôsobuje neplodnosť? Problémov je viac.
Bratislava, Admin – Pri príležitosti Svetového dňa populácie sa uskutočnila 7. 7. v priestoroch Hotela Tulip v Bratislave obsažná tlačová konferencia s názvom “Príčiny neplodnosti, Umelé oplodnenie, Zmrazovanie vajíčok”, o ktorých prednášali doktori z Centra asistovanej reprodukcie Iscare.
„Príčinou neplodnosti je ženský problém v 30 percentách, čisto mužský je v ďalších 30 percentách. 25-30 percent predstavuje množstvo párov, kde je problém u oboch súčasne a 10-15 percent zostáva nevysvetliteľných,“ prezrádza na tlačovej konferencii 7. 7. čísla, z ktorých mrazí, MUDr. Oktavián Kuchárik, urológ z Centra asistovanej reprodukcie Iscare.
Ešte alarmujúce je zistenie, že spermiogram – laicky povedané „obrázok“ životaschopnosti spermií – majú dnešní štyridsiatnici oveľa lepší ako mladí muži vo veku dvadsať rokov!
Môže za to životný štýl
Zdá sa teda, že jednou z príčin zníženej plodnosti mužov je aj súčasný životný štýl. Nielen neduhy ako fajčenie či pitie alkoholu, ale aj športovanie, práca a strava. „Interné faktory, ktoré sa podieľajú na zníženej plodnosti mužov, môžu byť charakterizované poruchami tvorby spermií, poruchami priechodnosti semenotvorných kanálikov a ejakulačnými disfunkciami. No často sú na príčine aj externé faktory ako životný štýl a životné prostredie,“ hovorí MUDr. O. Kuchárik. „Za hlavné príčiny sa považuje kontaminácia potravy, vody a vzduchu rôznymi chemickými látkami, ktoré pôsobia na endokrinný systém a ovplyvňujú vývoj semenníkov alebo narušujú sám o sebe citlivý genetický kód spermií.“ Doslova zabijakmi „potvoriek s bičíkom“ sú narkotiká, alkohol a nikotín. „Ten má na množstvo životaschopných spermií priam devastačný účinok,“ upozorňuje lekár. „Ich pohyblivosť a teda schopnosť počať potomka znižuje aj obezita, sedavé zamestnanie, tesné oblečenie či dokonca časté bicyklovanie.“
Citlivé spermie
Vo väčšine prípadov, kedy je schopnosť muža oplodniť ženu znížená, navonok všetko funguje ako má. Nechýba mu chuť milovať sa ani erekcia. A predsa to nejde! „Spermie sú nesmierne citlivé a na nezdravé životné podmienky človeka okamžite reagujú. U niektorých mužov preto dochádza k zníženiu ich počtu, u iných k zníženiu pohyblivosti alebo správneho tvaru. To všetko má vplyv na schopnosť spermií preniknúť hrdlom krčka maternice ženy a potom do vajíčka,“ vysvetľuje urológ.
No zďaleka nie všetky poruchy sú spôsobené vonkajším prostredím či životným štýlom. Za zhoršené parametre spermiogramu môžu napríklad aj genetické problémy, porucha produkcie hormónov, autoimunitné ochorenie, zápalové ochorenia či nepriechodnosť močovej rúry. „Medzi príčiny mužskej neplodnosti zaraďujeme aj niektoré anatomické problémy a tiež poruchy ejakulácie, keď k nej buď vôbec nedochádza alebo muž ejakuluje do močového mechúra,“ hovorí MUDr. Kuchárik.
Ďalej upozorňuje na to, čo mnoho mužov už počulo, ale nebralo to príliš vážne: zvýšená teplota semenníkov negatívne vplýva na tvorbu spermií! „Mali by to brať vážne, pretože je to fakt,“ prikyvuje urológ. „Tesná bielizeň, ale aj prehrievanie semenníkov vplyvom toho, že má muž v lone väčšinu času notebook, tvorbe spermií neprospieva, naopak!“
Doktor, pomôžte!
Ak sa páru dlhšie nedarí počať potomka, ako prvá ide k lekárovi žena. Chyba! Na čo strácať čas, keď môžu obaja partneri súčasne zistiť, ako na tom sú a aké majú šance? Buď môžu spoločne zájsť ku gynekológovi alebo žena k svojmu doktorovi a muž k urológovi. „V týchto ambulanciách sa dajú urobiť niektoré základné vyšetrenia. Predpokladom úspešnej liečby je presná diagnostika, ku ktorej treba mať detailné hormonálne, funkčné, morfologické a genetické rozbory. Tie sa nedajú urobiť v ambulancii všeobecného lekára, no treba si ich žiadať, pretože nie je na čo čakať. Realitu treba poznať čím skôr, pretože potom sa dá aj čím skôr pomôcť,“ nabáda k aktivite lekár.
V prípadoch zhoršených hodnôt spermiogramu niekedy stačí zmena životného štýlu: vzdanie sa cigarety, pohárika, ale aj nadmernej fyzickej záťaže. Do jedálneho lístka je potrebné zaradiť vitamínové doplnky, aby sa zvýšili hladiny vitamínov E a C a ešte sa treba obrniť trpezlivosťou, pretože spermie dozrievajú 90 dní, takže zmena k lepšiemu sa prejaví najskôr po troch mesiacoch.
Lekári v centrách asistovanej reprodukcie vedia pomôcť aj v prípadoch, keď zmena životného štýlu nestačí. Na rad môžu prísť hormóny, antibiotiká alebo chirurgický zásah. „Ten využívame napríklad v prípadoch, keď je narušený transport spermií zo semenníkov alebo nadsemenníkov. Netreba sa báť, nie je to nič drastické. Každopádne dnešná medicína vie pomôcť s počatím aj v prípadoch, ktoré ešte pred pár rokmi nemali skoro žiadnu šancu. Len netreba dlho čakať na to, že sa niečo spraví samo. To, čo treba, je čo najskôr vyhľadať pomoc lekára,“ uzatvára O. Kuchárik.
Najčastejšia príčina ženskej neplodnosti – Vaječníky plné perál
Až pätina žien vo veku, kedy by mali byť schopné počať a vynosiť dieťa, rieši namiesto potomka tuk na bruchu, ubúdanie vlasov na hlave, fúzy pod nosom, akné aj na chrbte a ďalšie nepeknosti. Všetky sú pritom znakom ochorenia, ktoré spočiatku vôbec nebolí.
Prvým príznakom je neskorý nástup menštruácie, vyvíja sa od puberty a pohlavného dozrievania. Odborne sa mu hovorí syndróm polycystických vaječníkov. Podľa štatistických údajov ním trpí päť až dvadsať percent žien v produktívnom veku, pritom polovica z nich ani netuší, že ho má. Dosť energie a síl ich stojí odstraňovanie následkov ochorenia, ktoré sa samé o sebe javia ako problém. Nadmerné priberanie, rast chĺpkov aj na miestach, kde ich mávajú len muži, na tvári vyrážky, po tele hnedé fľaky, tuk, ktorý napriek cvičeniu a diéte nie a nie odbúrať. K tomu depresie, nepokoj a nepravidelná menštruácia… „Toto všetko môžu byť symptómy polycystických vaječníkov. Vtedy sa zastaví ovulácia, folikuly sa z vaječníkov neuvoľňujú, tie sa môžu výrazne zväčšiť a zvnútra aj zvonka sú pokryté malými cystami,“ hovorí gynekologička MUDr. Michaela Grossová, PhD., z Centra asistovanej reprodukcie Iscare. „Následná hormonálna nerovnováha organizmu, kedy prevažujú mužské hormóny, ako testosterón, nad ženskými a luteinizačný hormón, ktorý je nadmerne zvýšený, má za následok, že nedochádza k ovulácii. Preto treba symptómom naznačujúcim syndróm polycystických vaječníkov venovať pozornosť a požiadať lekára o vyšetrenie.“
Teda o rozbor krvi, z ktorého sa dá zistiť presná hladina hormónov a tiež o sonografické vyšetrenie vaječníkov, ktoré odhalí prípadné zväčšenie, aj cysty vyzerajúce ako perlový náhrdelník. O takéto perly však žiadna žena nestojí…
Pomóc, mením sa na muža!
Ochorenie, ktoré je najčastejšou príčinou neplodnosti žien, sa vyvíja postupne a sprevádzajú ho už spomínané javy, pri ktorých akoby sa ženské telo pomaly menilo na mužské. Ako prvá začne vynechávať menštruácia. „Niektoré ženy trpiace týmto ochorením majú menštruáciu len tri-, štyrikrát do roka,“ hovorí MUDr. Grossová. „To samé o sebe by malo vzbudiť pozornosť a prinútiť ženu vyhľadať lekára.“
Ďalším nepríjemným príznakom je vypadávanie vlasov – v niektorých prípadoch ženy doslova plešatejú – na jednej strane a na druhej strane nadmerný rast chĺpkov. Ráno si oholia nohy a večer už majú strnisko! Akoby to nestačilo, chĺpky im zrazu rašia aj pod pupkom, pod nosom, na brade a na prsiach. To všetko majú na svedomí mužské hormóny.
Aj tuk sa začne ukladať na miestach, ktorý je typický skôr pre mužské telá. „Ženy s polycystickými vaječníkmi majú často problémy s metabolizáciou jednoduchých cukrov a trpia nadváhou. Aj keď sa im občas podarí zhodiť pár kíl, váha im bez ohľadu na cvičenie či diétu nikdy neklesne pod určitú hodnotu a tuk sa drží najmä okolo pása a v spodnej časti brucha,“ opisuje ďalšie symptómy lekárka.
Prejavy na koži
„Na tvári sa môžu objaviť vyrážky alebo akné, ktoré sa hojí len veľmi ťažko. Na krku, pod pazuchami a niekedy aj v oblasti slabín sa môžu vytvoriť kožné výrastky a na rovnakých miestach, ale aj na vnútornej strane stehien, na pätách a pod kolenami vznikajú u žien trpiacich týmto ochorením tmavé škvrny, ktoré vyzerajú ako špina. Nie je to však dôsledok nedostatočnej hygieny, ale symptóm ochorenia,“ upozorňuje M. Grossová.
Medzi ďalšie symptómy polycystických vaječníkov patrí hrubší hlas, dokonca aj ženské črty tváre sa menia na mužské. Niet divu, že tieto ženy trápi aj úzkosť alebo depresia. Ale pozor, objaviť sa môžu všetky spomínané príznaky, no u niektorých žien sa ochorenie dlho prejavuje napríklad len nepravidelnou menštruáciou.
Ako z toho von?
Našťastie v moci súčasnej medicíny je možnosť žene znovu vrátiť stratené sebavedomie, ženskosť aj schopnosť mať dieťa. „Áno, vieme pomôcť, hoci príčina polycystických vaječníkov ešte nie je dobre objasnená, preto liečime najmä príznaky ochorenia,“ hovorí gynekologička. „Liečba je dlhodobá a spočíva v snahe o nápravu hladiny hormónov, čo sa deje užívaním hormonálnej antikoncepcie a antiandrogénov. Poruchy metabolizmu cukrov rieši diabetológ predpísaním metformínu. Aj keď sú polycystické vaječníky najčastejšou príčinou neplodnosti, ak sa ochorenie zachytí včas, problémy s otehotnením riešia centrá asistovanej reprodukcie s pomerne veľkým úspechom, a to predpisovaním takých liekov a hormónov, ktoré stimulujú dozrievanie vajíčok a ovuláciu. Približne polovica týchto žien otehotnie po našej liečbe prirodzene. Ak sa to nedarí, nastupuje niektorá z metód asistovanej reprodukcie. Samotné oplodnenie sa robí niektorou z metód asistovanej reprodukcie,“ dáva nádej gynekologička.
Všetkým ženám bez rozdielu určite pomôže úprava životného štýlu – správny jedálniček bez množstva cukrov, dostatok správneho pohybu, pokiaľ je to čo len trochu možné, úprava hmotnosti, dostatočný spánok a minimalizácia stresu. „Niekedy naozaj stačí zmena životného štýlu, aby sa obnovila pravidelná menštruácia. V každom prípade odporúčam ženám absolvovať aj pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa a konzultovať s ním aj problémy, ktoré sa môžu javiť ako nepodstatné. Pretože také byť naozaj môžu, ale aj nemusia,“ uzatvára lekárka.
Aj ženské vajíčka sa dajú odložiť na lepšie časy – Zmrazená budúcnosť
Nie je to tak dávno, čo ženy štyridsiatničky vyzerali ako dnes ženy so šiestimi krížikmi na krku. A zďaleka to nie je iba zásluha kozmetiky a estetickej medicíny. Mohlo by sa zdať, že existuje stroj času. Za nedávneho socializmu sa ženy vydávali a rodili deti o desať až pätnásť rokov skôr, ako je súčasný vekový priemer, a potom vyzerali takmer ako dôchodkyne. Konfekčnú veľkosť 38 už nikdy neobliekli, všetky mali rovnako príšernú trvalú a uspokojili sa s tým, že najkrajšiu časť života majú za sebou. Od tridsať päťky už čakali iba na naozajstnú starobu.
Zato súčasné tridsiatničky sú v oveľa lepšej kondícii. Viac sa starajú o svoje telo aj výzor, cvičia, zdravo jedia, dávajú si záležať na vzdelaní, kariére, samostatnosti, dlho-predlho hľadajú toho pravého a nie je nič nezvyčajné, keď majú prvé dieťa po tridsiatke. „Áno, dnešné tridsiatničky či štyridsiatničky sa považujú za ženy na vrchole svojich síl, kým predtým sa na ne dívalo ako na ženy za zenitom,“ pritakáva aj gynekologička, pôrodníčka a medicínska riaditeľka Iscare Bratislava, MUDr. Michaela Grossová. „No aj keď sú vďaka lepšiemu životnému štýlu viac fit, niektoré zákony prírody platia stále a nedajú sa oklamať. Napríklad platí, že s pribúdajúcim vekom je funkčnosť vaječníkov oslabená a ženy po tridsiatom piatom roku života majú nielen podstatne väčší problém otehotnieť a vynosiť dieťatko, ale zároveň je tu aj vyššia pravdepodobnosť výskytu Downovho syndrómu a ďalších genetických abnormalít plodu.“
Zastavme čas!
To však neznamená, že sa treba vzdať súčasného životného štýlu. Veď má svoje opodstatnenie a výhody prevyšujú nevýhody. Mať dobré vzdelanie, slušne rozbehnutú kariéru, čo znamená mať aspoň nejakú prax pred nástupom na materskú dovolenku, vedieť, čo chceme a čo nie a podľa toho si potom vybrať partnera, to všetko sú plusové body. Dôležité je však dopredu myslieť aj na budúce rodičovstvo. Súčasná medicína totiž umožňuje mať oboje – dlhý slobodný život, budovanie kariéry aj dieťa vo vyššom veku. Stačí si dať zmraziť vajíčka!
„Zmrazovanie spermií je pomaly samozrejmosť, uchovávajú si ich tak nielen onkologickí pacienti. Na Slovensku sa spermie a embryá zmrazujú v kryobanke asi pätnásť rokov, ako prvá s tým prišla práve naša klinika,“ hovorí Mgr. Ana Ivanová, hlavná embryologička Iscare, a. s. „Zmrazovanie ženských vajíčok je podstatne mladšia záležitosť, vo svete sa s tým začalo asi pred piatimi rokmi, u nás doma máme s vitrifikáciou oocytov dvojročné skúsenosti.“
Takže kvôli tomuto úkonu už netreba cestovať do zahraničia, ako bolo zvykom. Aby si však žena mohla, takpovediac, odložiť vajíčka na lepšie časy, treba splniť niekoľko podmienok. „Žena, ktorá chce byť matkou neskôr, a preto si chce v kryobanke uchovať zdravé a vitálne ženské pohlavné bunky, musí byť zdravá a podľa európskej legislatívy, keďže dieťa má právo na otca aj matku, musí mať partnera. Social egg freezing, ako sa zmrazovaniu vajíčok tiež hovorí, je riešením aj pre onkologické pacientky, odobratie vajíčok však musia absolvovať ešte pred začatím chemoterapie. Stav každej ženy musí individuálne posúdiť lekár, či je dostatok času podstúpiť prípravu na odber vajíčok, či hormonálna liečba stimulujúca vaječníky nemá vplyv na onkologické ochorenie a či stav pacientky dovoľuje podstúpiť zákrok – odber vajíčok. V poslednom čase nás kontaktovali hlavne mladé ženy s hematologickými diagnózami a ženy s nádormi vaječníkov pred plánovanou operáciou,” dáva nádej mnohým budúcim matkám gynekologička a pôrodníčka.
Dve hodiny pre budúcnosť
„Ak je žena po gynekologickom a hormonálnom vyšetrení uznaná ako zdravá, má dobrú ovariálnu zásobu, a teda si môže dať zmraziť oocyty, musí pred samotným zákrokom podstúpiť nenáročnú terapiu,“ ozrejmuje, ako to beží v praxi, MUDr. Michaela Grossová. „Od druhého dňa menštruačného cyklu si začne pichať hormonálne injekcie na stimuláciu vaječníkov, vďaka ktorým v nich dozrie naraz viacero vajíčok. Toto musí robiť desať dní. Na dvanásty deň jej v celkovej anestéze, ktorá však trvá iba päť až desať minút, odspodu cez pošvu odsajeme zrelé vajíčka, ideálne asi desať, ktoré sa zmrazia v kryobanke. Dve hodiny po zákroku odchádza pacientka domov.“
Nič drastické, nič náročné, ani si netreba brať dovolenku. A o niekoľko rokov, keď príde pravý čas na dieťa, sa žena na kliniku vráti spolu s partnerom, vajíčka sa rozmrazia, oplodnia a vložia budúcej mamine do maternice.
Nový trend
Je možné, že súčasné znalosti medicíny a zmrazovacie techniky do veľkej miery ovplyvnia rodičovstvo budúcnosti. Oveľa väčšia samozrejmosť ako dnes, keď je na Slovensku priemerný vek matky pri prvom pôrode 30 rokov (v rozvinutých západných krajinách ešte viac), bude mať dieťa možno aj na hranici štyridsiatky. Čo je v poriadku, pokiaľ je zachovaná vysoká šanca, že žena dieťatko vynosí a to bude zdravé. Veď je fajn mať potomka až vtedy, keď je naň človek pripravený tak po psychickej, ako aj finančnej stránke.
Moderná medicína zároveň dáva šancu ženám, ktoré sa už v mladom veku boria s vážnymi zdravotnými problémami. Vie ich vyriešiť a zároveň im dáva nádej stať sa v budúcnosti matkami aj napriek tomu, že liečba môže znížiť alebo úplne ochromiť schopnosť vaječníkov produkovať zdravé vajíčka.
V krajinách, kde je „odkladanie si“ ženských pohlavných buniek takmer samozrejmosť, však odborníci rozbehli edukačnú kampaň zameranú na to, aby ženy podstúpili odber vajíčok v skoršom veku než po tridsať päťke, pretože momentálne je ich priemerný vek 37 – 38 rokov. „To je už naozaj hraničný vek, oveľa lepšie vyhliadky na odobratie a budúce zdarné počatie zdravého plodu majú ženy, ktoré sa pre toto riešenie rozhodnú okolo tridsiatky,“ hovorí doktorka Grossová.
Asi neprekvapí, že do kampane za zvýšenie šance na rodičovstvo vo vyššom veku sa zapojili aj veľké nadnárodné firmy, udávajúce budúce trendy, ako Apple či Google. Svojim zamestnankyniam dávajú možnosť nechať si zmraziť vajíčka ako jeden zo zamestnaneckých benefitov. Robia tak preto, lebo je zrejmé, že bez zaistenia si ďalších zdravých generácií nemá už ani dnes zmysel myslieť na budúcnosť, nieto ešte vymýšľať nové výrobky či programy. Bez detí žiadna budúcnosť nebude.
Ktoré potraviny pomáhajú počať dieťa?
Hovorí sa, že sme tým, čo jeme. Samozrejme, nikto z nás nie je ani mrkva, ani stejk, ale to, čo máme na tanieri, ovplyvňuje náš život viac, než sme niekedy ochotní pripustiť. Napríklad sú potraviny, ktoré pomôžu dopracovať sa k potomstvu, a naopak jedlá, ktoré túto misiu komplikujú.
Tvorbe zdravých vajíčok a čo najpohyblivejších spermií pomáha celý rad potravín. Preto sa netreba obávať, že keď chce pár počať potomka, jeho strava bude veľmi obmedzená, jednostranná a nudná. Opak je pravdou. Základom je zdravý, vyvážený a bohatý jedálniček, ktorý pomáha organizmu čo najlepšie fungovať, dostáva do rovnováhy hladiny hormónov, čím podporuje aj tvorbu zdravých a životaschopných vajíčok a spermií, a navyše zvyšuje chuť na milovanie. „Mnoho žien, ale aj mužov má nevyváženú stravu a neuvedomuje si, že aj to môže byť jeden z dôvodov, prečo majú problém počať. Pritom potrava a plodnosť spolu úzko súvisia,“ hovorí MUDr. Michaela Grossová, PhD.
Jedz, modli sa a miluj
Kto čítal knihu alebo videl film s týmto lákavým názvom, zrejme vie, že pre dobrý život je dôležité mať všetko v rovnováhe. Dušu aj fyzické telo. Neznamená to bohémske vyhadzovanie si z kopýtka, kedy jeme od nevidím do nevidím a pauzy na trávenie využívame buď na milovanie, alebo modlenie. Takto cesta k dieťatku určite nevyzerá. Áno, chce to pohodu, ale aj rozum.
„Určite sa oplatí pred plánovaným počatím očistiť a detoxikovať organizmus. Budúcej mamy, ale aj budúceho nádejného otca,“ nabáda doktorka M. Grossová. „Z jedálnička treba vylúčiť biele pečivo, sýtené sladené nápoje, jedlá z rýchleho občerstvenia a sladkosti. O alkohole a cigaretách hádam hovoriť ani netreba. Naopak, dôležitý je príjem antioxidantov, ktoré dokážu takpovediac opraviť poškodené bunky, zvýšený príjem kyseliny listovej a potravín bohatých na vitamíny skupiny B.“
Čo naše staré mamy vedeli a výskumy potvrdili
Pomocníkom na povzbudenie plodnosti u žien sú cereálie. Nielenže majú vysoký obsah vitamínov B a E, ktoré sú dôležité na reprodukciu buniek, ale sú aj skvelým zdrojom energie. Celé storočia sa na liečbu ženskej neplodnosti používal med a ten by nemal chýbať ani v jedálničku súčasných potenciálnych rodičov. Je bohatý na minerály a aminokyseliny, ktoré stimulujú správne fungovanie reprodukčných orgánov. Tabu by mali byť nízkotučné mliečne výrobky, pretože je dokázané, že ženy, ktoré im dávajú prednosť pred plnotučnými, majú oveľa väčšie problémy s počatím než tie, ktoré si doprajú aspoň jednu porciu plnohodnotnej mliečnej potraviny denne.
Netreba zabúdať, že schopnosť počas potomka znižuje nielen nadváha, ale aj podváha. Na vznik nového života sú potrebné optimálne a vyvážené podmienky, to znamená aj optimálna telesná hmotnosť. „Rovnako treba byť v psychickej pohode, čo sa často ľahšie hovorí, ako reálne žije, napriek tomu platí, že každé počatie je zázrak a na ten si niekedy treba počkať dlhšie. No netreba strácať vieru, pretože aj zázraky sa dejú!“ tvrdí lekárka, ktorá s tým má mnohoročné skúsenosti.
Nákupný zoznam
Medzi desať super potravín, ktoré podporujú plodnosť, patrí kokosový a rybí olej (sú to dokonalé zdroje takzvaných dobrých kyselín a zároveň podporujú funkciu štítnej žľazy), ľanové semienka (podporujú hormonálnu rovnováhu a produkciu progesterónu), čierny sezam (zmierňuje príliš silnú menštruáciu), cesnak (obsahuje veľa selénu, ktorý zlepšuje mužskú potenciu a plodnosť, a vitamínu B6, ktorý pomáha regulovať hladiny hormónov a podporuje imunitu), paradajky (jedinečný zdroj lykopénu, ktorý podporuje tvorbu spermií), maca (podporuje libido, tvorbu estrogénu aj menštruáciu), goji (povzbudzuje libido), zelený jačmeň a včelia materská kašička (zlepšuje kvalitu vajíčok aj spermií). Ako vo všetkom platí, že konzumácia týchto potravín musí mať svoju mieru.
Veľkú silu majú preukázateľne aj ustrice, nie však preto, že by boli nejako zázračné, ale pre vysoký obsah zinku. Dopriať by si ich mali najmä muži, pretože je dokázané, že primeraný príjem tohto stopového prvku je rozhodujúci pre dostatočnú kapacitu spermií a hladinu testosterónu v krvi. Životaschopnosť potvoriek s bičíkom zvyšuje aj vitamín E, ktorého je dostatok napríklad v avokáde. Podľa zistení vedcov z University of Wisconsin je však pre mužskú plodnosť zásadný príjem vápnika a vitamínu D.
„Úprava jedálnička a životného štýlu môže významne pomôcť riešiť problémy s počatím. Samozrejme, páry, ktorým sa dlhšie nedarí, by nemali odkladať ani návštevu odborného lekára a mali by absolvovať potrebné vyšetrenia,“ uzatvára tému MUDr. M. Grossová.
Ďalšie vhodné potraviny
Morčacie mäso – je zdrojom kvalitných bielkovín a bohaté na zinok
Strukoviny – cenný zdroj fytoestrogénov
Vajíčka v bio kvalite – zdroj bielkovín, vápnika, zinku, fosforu, síry, luteínu, cholínu, vitamínov D a B12
Kurkuma – zlepšuje hormonálnu rovnováhu
Čokoláda – viac ako 75 % – antioxidant
Pozor však na kuracie mäso, ktoré môže obsahovať zvýšené množstvo estrogénov nevhodných pre mužov.
Liečba mužov v ISCARE Bratislava
Asi u 40 % párov má vážne problémy partner a u 70 % párov sa partner podieľa menej závažným spôsobom na neplodnosti páru – ide teda o častý problém. Liečba mužov má v ISCARE dlhodobú tradíciu a v súčasnosti sme na túto liečbu pripravení:
– Personálne – ISCARE má troch vysoko erudovaných urológov
– Konzervatívnymi liečebnými postupmi – ponúkame úspešnú medikamentóznu liečbu u najťažších stavov
– V prípade potreby ponúkame operačnú liečbu
– Samozrejmosťou je možnosť mikroskopického zavedenia spermie do vajíčka /ICSI/
– Detailné vyšetrenie porušenia DNA /DNA fragmentácia/ a genetické vyšetrenie chromozómov spermií metódou FISH
– Protilátky u mužov
– Stanovenie polymorfizmov v géne pre FSH receptor a mnohé ďalšie, avšak ako prví na Slovensku zavádzame do praxe magnetickú separáciu spermií.
MACS – Magnetická separácia spermií
V každom ejakuláte sa nachádza približne 20 % spermií v procese apoptózy – programovanej bunkovej smrti. MACS je neinvazívna technika na selekciu vitálnych spermií s nižším percentom DND fragmentácie.
Systém využíva magnetické koloidné mikročastice naviazané na AnexinV, umožňujúci rozoznať špecifický antigén prítomný v plazmatickej membráne apoptických spermií. Takto vyselektované spermie používame na IUI a IVF /ICSI/, čo môže zvýšiť úspešnosť otehotnenia a znížiť riziko potratu.
Foto č. 1 – Magnetická separácia spermií
Foto č. 2 – MUDr. Oktavián Kuchárik, urológ z Centra asistovanej reprodukcie Iscare.
Foto č. 3 – MUDr. Michaela Grossová, gynekologička, pôrodníčka a medicínska riaditeľka Iscare Bratislava
(Zdroj: Petra Benczyová, Trumpeter, Pripravila: Valéria Nagyová)
Zanechajte nám Váš dotaz