Chronická bolesť chrbta sa dá odstrániť stimuláciou miechy
Bratislava, Admin, 27. 2. 2014 - Chronickú bolesť chrbta a dolných končatín, na ktorú nezaberajú lieky, dokážu lekári vďaka unikátnej stimulácii miechy trvalo odstrániť alebo zmeniť len na príjemné mravčenie. Terapiu založenú na implantovanom neurostimulátore už podstúpilo niekoľko desiatok Slovákov,
ktorí sa vďaka tomu vrátili späť do plnohodnotného života. Až 70 % z nich po určitom čase potrebuje magnetickú rezonanciu, ktorá však bola doteraz pre ľudí s implantovaným prístrojom tabu. Neurochirurgovia z Univerzitnej nemocnice v Bratislave preto ako prví v strednej a východnej Európe implantovali jedinečný neurostimulátor odolný voči magnetickej rezonancii. Ten prináša ľuďom s chronickou bolesťou nové možnosti diagnostiky a lepšej liečby. Terapiu, ktorá je plne hradená zdravotnou poisťovňou, využívajú okrem Univerzitnej nemocnice Bratislava aj Univerzitná nemocnica Košice, Vojenská nemocnica Ružomberok a Fakultná nemocnica Nitra.
Čo je to chronická bolesť?
Normálnym prejavom choroby, zápalu alebo poškodenia tkaniva je akútna bolesť. Zvyčajne je možné diagnostikovať jej príčinu a liečiť. Naopak chronická bolesťje definovaná ako kontinuálna, dlhodobá bolesť pretrvávajúca viac ako 12 týždňov. Môže ísť pritom o bolesti hlavy, bolesti chrbta, nádorové bolesti, artritídu, neurogénnu bolesť (bolesti vyplývajúce z poškodenia periférnych nervov alebo samotného centrálneho nervového systému) a psychogénnu bolesť (bolesť, ktorá sa vyskytuje bez akejkoľvek viditeľnej známky poškodenia nervového systému).
Chronická bolesť je nákladná a pripravuje ľudí o prácu
Chronická bolesť je nákladným ochorením, ktoré sa vo výraznej miere vyskytuje v celej Európe. Odhaduje sa, že jeden z piatich dospelých Európanov trpí chronickou bolesťou. Najväčšiu finančnú záťaž pre zdravotný systém predstavuje bolesť chrbta. Britská štúdia odhaduje, že ročné náklady na zdravotnú starostlivosť o ľudí s chronickou bolesťou chrbta v Európe predstavujú 1,75 miliardy eur.
Neliečenie chronickej bolesti má pritom ničivé následky na kvalitu života pacientov trpiacich chronickou bolesťou. Európske dáta ukazujú, že 19% pacientov s chronickou bolesťou stratilo v dôsledku neustávajúcej bolesti svoje zamestnanie, 21 % pacientov trpí kvôli tomu depresiami. Viac ako polovica všetkých pacientov s chronickou bolesťou sa cíti v zamestnaní unavenými a dosahuje nižšiu produktivitu práce.
Základom liečby chronickej bolesti sa stáva neurostimulácia
Nielen vo vyspelých krajinách, ale postupne už aj na Slovensku sa stáva základom liečby chronickej bolesti neurostimulácia. Táto terapia je založená na implantovaní neurostimulátora, ktorý elektrickými impulzmi stimuluje miechu a odstraňuje pocit vnímania bolesti. Tá je vďaka modernej technológii utlmená a mení sa na príjemné mravčenie. Pacienti po neurostimulácii už nemusia užívať také množstvo silných liekov, opiátov, ktoré často spôsobujú závislosť, ničia im žalúdok, pečeň, či obličky. „Bolesť chrbtice bola neznesiteľná. Lieky nezaberali. Musel som brať množstvo silných liekov a opiátov. Vôbec som nežil, len prežíval.“, prezrádza Miroslav Zemanovič, ktorý trpel bolesťami chrbtice niekoľko rokov a dodáva: „Vrátil som sa späť do života. Doslova.“
„Pre pacientov, ktorí trpia krutou chronickou bolesťou krížov a dolných končatín a nezaberajú im už ani opioidové, neopioidové analgetiká a antidepresíva, alebo im ich užívanie spôsobuje netolerovateľné nežiadúce účinky, znamená naimplantovanie miechového neurostimulátora možnosť významného zmiernenia bolesti a kvalitnejšieho života. Pacientovi je však potrebné vysvetliť, že nejde o liečenie príčiny jeho bolestí, ale len o ich tíšenie a o svoj zdravotný stav sa musia naďalej nepretržite starať,“ zdôrazňuje doc. MUDr. Igor Martuliak, PhD., prednosta Algeziologickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrice.
Ako to funguje?
Stimuláciu miechy zabezpečuje implantovaný neurostimulátor odolný voči magnetickej rezonancii, ktorý je spojený s miechou prostredníctvom elektród. Tie privádzajú elektrické výboje z neurostimulátora do príslušných nervov. Za normálnych okolností totiž signály bolesti putujú cez nervový systém priamo do mozgu. Elektrické impulzy vysielané neurostimulátorom však zabraňujú tomuto prenosu „informácie bolesti“ z miesta vzniku do mozgu. Pacient tak vyslaný signál bolesti nepocíti.
„Základom úspechu neurostimulácie miechy je predovšetkým úzka spolupráca algeziológa a neurochirurga a ďalších špecialistov pri prísnom výbere vhodných pacientov“, vysvetľuje docent Martuliak.
„Neurostimulácia je účinnou metódou, ktorá sa používa pri liečbe chronickej, nezvládnuteľnej bolesti driekovej chrbtice a dolných končatín, najčastejšie po viacnásobných operáciách chrbtice, keď predchádzajúca terapia a podávanie liekov neviedlo k dostatočnej úľave od bolesti. Vďaka stimulácii v epidurálnom priestore miechy dokážeme prostredníctvom elektrických výbojov zabrániť prenosu informácie bolesti“, vysvetľuje neurochirurg MUDr. Róbert Illéš. Ten ako prvý neurochirurg v strednej a východnej Európe implantoval najnovší neurostimulátor odolný voči magnetickej rezonancii. Na prvý pohľad nepodstatná vlastnosť má pre ľudí s chronickou bolesťou zásadný význam.
Slovensko predstavilo svetu neurostimulátor odolný magnetickej rezonancii
Podľa údajov OECD až 70 % pacientov, ktorí podstúpili neurostimuláciu, bude potrebovať vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Doteraz však bola táto najmodernejšia forma diagnostiky pre pacientov s implantovaným neurostimulátorom, alebo napríklad aj kardiostimulátorom, tabu.Pôsobenie silného magnetického poľa totiž môže spôsobiť doslova spálenie tkaniva v okolí elektród a stimulátora tým, že dochádza k výraznému zahrievaniu vodivých častí systému. Keďže hovoríme o tkanivách v oblasti miechy, je toto riziko ešte významnejšie.Vyšetrenie magnetickou rezonanciou je pritom dôležité pre diagnostiku a liečbu závažných ochorení ako rakovina, mŕtvica, či neurologické problémy.
Zmenu priniesla až moderná technológia SureScan MRI, ktorá sa začala používať pri výrobe neurostimulátorov. Vďaka nej môžu pacienti s chronickou bolesťou profitovať nielen zo samotnej neurostimulácie, ale aj možnosti diagnostiky magnetickou rezonanciou. Magnetická rezonancia umožňuje lekárovi zobraziť vysoko detailný obraz vnútorných orgánov, chrbtice, mozgu, ciev, svalov, kĺbov, či oblastí infekcie. Táto technológia je oveľa šetrnejšia k ľudskému telu ako röntgen alebo CT vyšetrenie. Potvrdzuje to aj výrazný nárast vyšetrení magnetickou rezonanciu v posledných rokoch.
Prvý takýto neurostimulátor v krajinách strednej a východnej Európy implantovali neurochirurgovia s algeziológmi v Univerzitnej nemocnici Bratislava. „Je to dôkaz, že na Slovensku sa robí kvalitná medicína, ktorá ide s dobou a využíva najmodernejšie technológie,“ zdôrazňuje primár Illéš.
Život po neurostimulácii je lepší
Po implantácii a spustení systému stimulácie miechy dochádza k výraznému zlepšeniu kvality života pacientov trpiacich chronickou bolesťou. Pacienti s implantovaným neurostimulátorom potvrdzujú, že pocit vnímania bolesti výrazne ustúpil a v mieste bolesti cítia len príjemné brnenie. To je spôsobené vydávanými elektrickými impulzmi, ktoré stimulujú miechu. Neurostimulátor nevydáva žiadny hluk.
Pacienti sa vďaka tejto metóde môžu znovu začleniť do plnohodnotného života a nie sú odkázaní na sociálny systém. Mnohí ľudia, ktorým chronická bolesť bránila vo výkone povolania, sa po implantácii neurostimulátora vracajú do zamestnania a späť do aktívneho života.
(mh, Foto: Archív Webster)
Sustavne ma boli chrptica ide mi to do krku kazdi den musim brat ibalgin a od bolesti.SOm unovani ide mi to aj do nôch mam ich unovane,slabe.Tiez mam pouphavane cievy v nohach.Prplachom ciev v nohach sa mi svalstvo zosilni a nebudem ich mat slabe?Dakujem pekne za odpovet.
Váš komentár som poslala agenture, ktore pripravovala spolu s odbornikmi dany clanok. Domnievam sa vsak, ze budete musiet navstivit odborneho lekara, ktory Vam presne vyspecifikuje diagnozu a na zaklade nej podstupite liecbu.
dobry den mám kradsiu nohu s toho dôvodu mam poskodenu chrpticu potvrdilo to CT boli ma krcna chrptica kríze a ide mi to do klbu a tiez do celej nohy.Je to velka bolest ine nerobím len dene berie lieky od bolesti neurolok mi sem tam predpise liek proti zapalu a to je vsetko.Uz som bol aj nachronickych bolestiach,ale to pomôze len na urcitu dobu.Poradte prosim co mam robit lebo zle pôsoby na nervy a psychyku dakujem pekne za odpoveť Jozef
v roku 2009 som mal prvu operaciu chrbtice o rok neskor dalsiu na dalsi rok dalsiu kde mi pridavali medischield po roku som zacal mat znova problem cize bola v roku 2013 vykonana dalsia operacia PLIF kde mi stabilizovali chrbticu po tejto operacii sa mi zacal zhorsovat stav bolesti boli dost silne uz viac ako rok uzivam opiaty vo velkych dávkach az 600-700 mg denne mplu analgetika ponukli mi moznost dalsej operacie kde by mi mali implantovat neurostimulator chcel by som sa teda opytat niekoho co uz takuto operaciu absolvoval ako to vsetko prebieha a ako to znizilo bolesti dakujem kazdemu co mi bude vediet poskytnut akekolvek informacie
Viac, ako 20 rokov trpím silnými bolesťami chrbtice. Mám aj akútny sindrom nervóznych , neznesiteľné bolesti nôh. Moja neurologička mi už nechce predpísať lieky od bolesti, ani ROLPRINU na NERVÓZNE NOHY.
Idem sa zblázniť od bolesti.
POSLALA MA K PSYCHYATRICKE NE TOTO MOŽNÉ??? ZA INFÚZIE SA U NEJ PLATÍ A JA NA TO NEMÁM. S TÝMITO BOLESŤAMI MA DO NEMOCNICE NIKTO NEZOBERIE.
MÔŽE SI TOTO DOVOLIŤ??? MARTA
Dobrý deň, mala som podobne problémy. Pomohli Vám ?
Dobry den, chcela by so sa opytat,ci je neurostimulator vhodny aj pre pacientku, ktora ma neznesitelne bolesti noh a driekovej casti. V podstate jej odchadza svalstvo, mizne jej.Problem je v tom, ze ma myoklonicke zasklby.Diagnozu SM prakticky vylucili po troch rokoch neuspesnej liecby.Za toto obdobie sa dostala na vozik,je ciastocne imobilna, ale na diagnozu nevedia prist. Ma vela demyelinizacnych lezii v mozgu, aj v mieche.Velku slabost v nohach a silne bolesti.Ide o moju 36 rocnu dceru.Reguje velmi citlivo na dotyky, impulzy a bolest.Niekedy ju vtedy zacne sklbat.Epilepsia bola vylucena.Dakujem za odpoved
Dobry den pani Gasparova,
nasa redakcia nedisponuje praktickymi skusenostami a odbornymi znalostami. Vas komentar sme postupili spolocnosti Webster, ale zial, dana agentura uz nema spolocnost Medtronic vo svojom PR, nakolko clanok bol uverejneny este v roku 2014. Obratte sa prosim na spolocnost Medtronic.
Blizsie info: https://www.medtronic.com/sk-sk/index.html?intcmp=mdt_com_country_selector_dropdown_atlasr22017