Chráňme si srdce

Admin, 16. 09. 2013 - Na Slovensku stále umiera na infarkt a iné srdcovo-cievne ochorenia viac ľudí ako v iných krajinách. Aj keď sa povedomie o týchto chorobách v posledných rokoch výrazne zvyšuje, v našej krajine sú kardiovaskulárne ochorenia príčinou smrti až polovice obyvateľstva! Pre porovnanie, vo Francúzsku je to 30 percent ľudí.

Aj preto odborníci pripravujú pravidelné edukačné kampane, pričom asi najviditeľnejšou je kampaň MOST – mesiac o srdcových témach. Aj tá prispieva k tomu, že obyvatelia majú stále viac informácií, podľa posledného prieskumu až 90 percent opýtaných správne uviedlo, že srdcovo-cievne choroby sú číslom jeden pokiaľ ide o príčiny smrti.

Srdce IMG_0084 - kópia

Mesiacom o srdcových témach je september a kampaň vyvrcholí tak ako v minulých rokoch v piatok 27. septembra pri príležitosti Dňa srdca, ktorý toho roku pripadne na nedeľu. Celonárodnú edukačnú kampaň MOST organizuje Slovenská nadácia srdca spolu s partnermi. Správca nadácie a hlavný odborník pri MZ SR pre kardiológiu Doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc., FESC hovorí: „Sme radi, že – ako ukazujú prieskumy – povedomie o srdcovo-cievnych ochoreniach narastá, ale – stále nie sme spokojní. O príčinách kardiovaskulárnych chorôb toho ešte obyvateľstvo nevie dosť. Väčšina opýtaných síce správne uvádza, že k nim patrí vysoký krvný tlak, no ani nie polovica už poznala aj ďalšie rizikové faktory ako stres, vysoký cholesterol, obezitu, či fajčenie“.

Srdce IMG_0009
Mnoho Slovákov nielenže nevie, čo infarkt spôsobuje, ale sa tiež správa rizikovo. Až dve tretiny mužov na Slovensku trpia nadváhou alebo dokonca obezitou. Doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc., FESC to vysvetľuje týmito slovami: “Civilizačné zmeny sa podpísali aj pod náš spôsob života, prejedáme sa, fajčíme, málo sa hýbeme. Aj preto edukačných kampaní nikdy nie je dosť a cieľom Slovenskej nadácie srdca je podnietiť záujem obyvateľov Slovenska o témy zdravého životného štýlu a prevencie kardiovaskulárnych ochorení “.

Srdce Sedlakova IMG_0196        Srdce IMG_0076

Počas Dňa srdca budú aj toho roku v uliciach miest po celom Slovensku tzv. meracie miesta, kde odborníci záujemcom zmerajú krvný tlak, cholesterol a poskytnú im odborné poradenstvo. Predseda správnej rady Slovenskej nadácie srdca, Prof. MUDr. Ján Murín, CSc., FESC dodáva: „Podobne ako v minulosti vypravíme tiež vlaky zdravia na trase Bratislava – Žilina – Košice a späť a Bratislava – Zvolen a späť. Kto chce sa môže nechať vyšetriť odborníkom počas cesty za povinnosťami alebo oddychom“.  Slovenská nadácia srdca bude opäť robiť aj anketu o informovanosti obyvateľstva. Výsledky doterajších kampaní sú už jasné – podarilo sa napríklad znížiť počet fajčiarov na Slovensku. Čo je však menej potešujúce, je fakt, že obéznych ľudí pribúda a tých, čo majú zvýšený cholesterol je podľa výskumov viac ako polovica. Zistenia Slovenskej nadácie srdca budú slúžiť aj ako podklad na plánovanie zdravotnej politiky, preventívnych aktivít v našej krajine a potrieb zdravotnej starostlivosti v závislosti od socioekonomických podmienok a veku.
(Radimská)

1 Komentár Chráňme si srdce

  1. Viera Adámková // 13. decembra 2018 at 19:29 // Odpovedať

    Pred 6 rokmi som mala operované srdce- prolabs oboch cípov mitrálnej chlopne, implantovaný aj kardiostimulátor. 6 rokov som brala Warfarin, pred mesiacom som začala brať Eliquis. Môj krvný tlak je “skákavý”. Od lO4-6O po 160-9O. Keď sa mi tlak zvyšuje alebo znižuje bolí ma srdce. Beriem Concor 5, príp. aj Agen 5. Niekedy aj pol dňa ma bolí srdce, lebo tlak mám nestály. Pri nízkom tlaku si dám čierny čaj alebo minerálku Fatra-extra. Pri max. vysokom si dám sprej Ysoket. Veľmi mi takýto tlak strpčuje život. Meriam si tlak niekoľkokrát denne. Neškodí takýto tlak srdcu? Čo mi poradíte? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*