Bežkovanie ako jeden z najzdravších športov vôbec!

Bezkovanie
BRATISLAVA/ADMIN – Bežkovanie patrí medzi zimné športy, ktoré sa u širokej verejnosti tešia veľkej obľube. Niet sa čomu čudovať, veď udržuje fyzickú kondíciu a pritom minimálne namáha kĺby. Samotný šport realizujete v prírode a tak si skvelo vyvetráte hlavu od problémov a strávite kvalitný čas v lone našej nádhernej slovenskej prírody. Navyše je tiež výhodou, že slovenská príroda nám poskytuje množstvo miest, kde sa bežecké lyžovanie dá realizovať.

Benefity bežeckého lyžovania

Ak pôjdete na bežky, podľa všetkého podporíte váš srdcovo-cievny systém. Odborníci sa totiž zhodujú, že bežkovanie má pozitívny vplyv na posilnenie srdca aj pľúc. Vďaka tomu predstavuje táto športová aktivita skvelý spôsob ako predísť vysokému krvnému tlaku, či napríklad infarktu. Kĺzavý pohyb, ktorý vykonávate vám precvičí všetky svaly na tele a spevňuje svalstvo. Je ideálny pre ľudí, ktorí sa venujú sedavému zamestnaniu, pretože precvičí nohy, zadok, paže aj trup. Záber palicami prospieva aj chrbtici.

Ak chcete, aby vám bežecké lyžovanie prinieslo želané účinky, mali by ste vedieť čo robíte. Ideálne je naučiť sa základy od odborníka, aby ste si mohli užívať výhody tohto športu. Ak chcete, aby vám tento šport splnil spomínané zdravotné funkcie, mali by ste sa bežkovaniu venovať minimálne trikrát do týždňa po dobu 30 minút. Pokiaľ si idete dať náročnejší tréning, myslite aj na doplnenie energie a tiež si dajte pozor, aby ste nedostali svalovú horúčku.

Výbava na bežkovanie je nevyhnutná

Niektoré druhy športov môžete realizovať aj pokiaľ nemáte špeciálne vybavenie. Ak však chcete mať správnu techniku pri bežkovaní a tréning si naplno užiť, potrebujete základné vybavenie. Veľmi dôležité sú bežky, palice, prípadne aj prilba, či chrániče. Aj čo sa týka oblečenia je potrebné voliť funkčné kúsky, ktoré budú odvádzať vlhko a prebytočné teplo. Zaručia tak správnu termoreguláciu počas vašich tréningov.

Do chladných oblastí sa odporúča siahať po troch vrstvách, pričom prvou je termobielizeň, následne vrstvu udržiavajúcu teplo. Tretia vrstva by mala chrániť pred poveternostnými podmienkami. Takéto oblečenie je väčšinou zo syntetických vlákien, ale skvelú voľbu predstavujú aj kúsky z merino vlny. Výbava tiež záleží od toho, na akom mieste sa chystáte realizovať bežkovanie. Napríklad neupravené trasy si vyžadujú palice s vyšším tanierom, pričom kratšie palice sú vhodné na technickejšiu jazdu.

 

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*