Ako na bezpečnú turistiku? Nepodceňujte prípravu
BRATISLAVA/ADMIN – O tom, že aj krátky pobyt v prírode pôsobí povzbudzujúco na naše telo a dušu, sa už napísalo mnoho. Niektorí hľadajú v prírode oddych, iní inšpiráciu. Aj pobyt v prírode však má svoje nepísané pravidlá, a to najmä ak plánujete náročnejšiu turistiku. Ako na bezpečnú turistiku a aké nástrahy nás čakajú v prírode sa dočítate v článku.
Plánovať vopred je dôležité
Hovorí sa, že pripraveným patrí svet, a tak je to aj pri turistike. Dôkladnou prípravou a prieskumom trasy si ušetríte čas, vyhnete sa nie vždy príjemným zachádzkam, a budete vedieť, či trasa zodpovedá vašej fyzickej zdatnosti. Ak chcete vniesť trochu technológie do svojej turistiky, posťahujte si aplikácie určené na turistiku. Papierovú mapu však majte vždy poruke.
Príroda je nevyspytateľná
Vo vyšších polohách sa počasie môže zmeniť do niekoľkých minút. Zbaľte sa rozumne a pribaľte aj teplejšie, ideálne nepremokavé oblečenie. Sledujte aktualizácie počasia a zbytočne neriskujte.
Povedzte niekomu o svojej plánovanej trase
Ak plánujete vychutnať si turistiku osamote, povedzte blízkym, kam sa chystáte. Ak idete v skupine, je dôležité prispôsobiť tempo najpomalšiemu členovi.
Pribaľte základnú výbavu na bežné poranenia
Je dôležité mať so sebou turistickú lekárničku, aby ste mohli ošetriť zranenie sebe, prípadne niekomu inému. Vhoďte do ruksaku aj prípravok na uštipnutie hmyzom. Množstvo prírodných prípravkov nájdete na Zdravysvet.sk.
Pozor na kliešte
Po návrate je dôležité, aby ste, okrem informovania blízkych, zistili, či ste si nepriniesli kliešťa. Tento malý parazit sa v prírode objaví už v skorých jarných mesiacoch, najčastejšie vo vysokých trávach. Najčastejšie sa prisaje:
- do kože na hlave,
- do podpazušia a slabín,
- pod kolenami,
- na intímne miesta.
Prečo sú kliešte nebezpečné?
Kliešte prenášajú mnohé choroby ako kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu.
Kliešťová encefalitída pripomína v prvej fáze klasickú virózu s bolesťou hlavy a teplotou. Môžu ju sprevádzať aj nádcha či kašeľ. Tie po niekoľkých dňoch ustúpia, ale následne sa vrátia vo väčšej intenzite a pridruží sa aj stuhnutie šije. V niektorých prípadoch je následkom tohto vírusového ochorenia aj smrť pacienta.
Lymská borelióza zasahuje celý organizmus a nedá sa proti nej očkovať. V prvej fáze pozorujeme najmä začervenanie okolo miesta uštipnutia spolu s bolesťami hlavy a kĺbov. Po týždňoch a mesiacoch je postihnutý nervový aj svalový systém, ale aj srdce. V poslednej tretej fáze je zasiahnutý centrálny nervový systém, vznikajú zápaly kĺbov, ale aj poškodenie očnej rohovky.
Rada na záver
Je dôležité vždy kliešťa okamžite pomocou pinzety vytiahnuť a miesto ošetriť. V prípade, že vám miesto po pár dňoch sčervená, treba bezodkladne navštíviť lekára.
(Zdroj: ML; Foto: Shutterstock.com)
Zanechajte nám Váš dotaz