Šach naučí aj dôležitú vlastnosť – vedieť prehrávať

BRATISLAVA/ADMIN – Život nie je len o víťazstvách a úspechoch. Len ťažko nájdeme človeka, ktorý v živote nezažil aj prehry, pády či sklamania. Pádom sa nikto z nás nevyhne, no zásadné je dokázať sa z nich pozviechať a ďalej bojovať. Šach má v tomto jednu čarovnú vlastnosť. Aj deti už v mladom veku pri hraní tejto klasickej spoločenskej hry získajú dôležitú vlastnosť – umenie prijať prehru a bojovať ďalej. A prečo má šach takúto čarovnú moc?

Férový súboj a uznanie kvalít súpera

Šach je vždy o súboji dvoch ľudí. A je jedno, či hráte klasické drevené šachy alebo na najmodernejších šachovniciach ako profesionáli,  je jedno, či proti sebe stoja dvaja dospelí ľudia alebo dve deti, prípadne dieťa a dospelý človek. Vždy je to o priamom meraní síl v taktike a šikovnosti. A ten, kto prehrá, jednoducho musí uznať kvality svojho súpera a športovo mu zagratulovať. Deti sa takto učia, ako zvládnuť aj prehry a čo možno urobiť nabudúce lepšie, aby stáli na tej správnej, víťaznej strane.

Žiadne externé vplyvy

Deti sú prirodzene súťaživé. Aj preto po detských zápasoch vo futbale či iných kolektívnych hrách vídame po prehrách negatívne emócie, ba dokonca až plač. Často je to aj preto, že do športov vstupujú aj externé vplyvy ako napríklad rozhodnutia rozhodcov, po ktorých sa môžu deti cítiť ukrivdené. Pri šachu nevstupujú do hry žiadne externé vplyvy. Žiadni rozhodcovia, žiadne vplyvy počasia a v podstate ani šťastie. Všetko je o správnej taktike a správnom ťahu v správnom čase.

Veďte deti k šachu

Šach má pre rozvoj dieťaťa viacero preukázateľných pozitívnych vlastností – rozvíja predstavivosť, priestorové myslenie i taktické schopnosti. Preto ak máte doma deti v predškolskom či školskom veku, veďte ich nenásilnou formou k šachu. A ako sme už spomenuli, pri šachu získa dieťa aj cennú vlastnosť – vyrovnať sa s prehrou, otriasť sa a ísť ďalej.

Zdroj obrázka:

(Zdroj: ML; Foto: infocus / Shutterstock.com; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*