Objavte Štajersko

Rakúsko, Admin – Alpské aktivity severu, pôžitkársky bohatý juh a k tomu inšpirujúce hlavné mesto spolkovej krajiny, Graz. Každý jeden deň (navyše), ktorý strávite v zelenom srdci Rakúska, aby ste sa tu venovali svojim rozmanitým záujmom a objavovali to neznáme v už zjavne známom, stojí zato!

Bájny Dachstein: Turistika po stopách svetového kultúrneho dedičstva UNESCO

Svojimi 2 996 nadmorskými metrami je Dachstein druhým najvyšším vrcholcom severných Vápencových Álp a jeho ľadovce sú najvýchodnejšie v Alpách. Tento veľkolepý vrch so svojimi rozmanitými prírodnými úkazmi nadchýnal ľudí už od nepamäti. Okolie Dachsteinu krášlia skalnaté útesy, zelené pasienky, bizarné končiare, vežičky a mohutné previsy, ľadovce, vápencové skaly a osamelé náhorné plošiny, staré lesy a vyhliadkové vrcholce, záhadné krasové pramene a zrkadliace sa plesá. V okolí Dachsteinu zanechalo svoje stopy veľa významných ľudí. Maliari a spisovatelia, bádatelia, horolezci, skalolezci a jaskyniari, vysokohorskí nosiči a remeselníci. V rámci 3-dňového turistického výletu začínajúceho od Ramsau am Dachstein možno objavovať tie najlepšie miesta tejto krajiny. Pritom dvakrát prenocujete vo vysokohorských chatách na Dachsteine. Ponuku si môžete rezervovať od 22. mája do 18. októbra 2015 a spolu so 4 nocami stojí od 227,- Eur www.ramsau.com

02_stmk_dachstein

Jazero Grüner See: najkrajšie miesto Rakúska

Počas fotografickej súťaže časopisu National Geographic v septembri 2014 okomentoval hollywoodský herec Ashton Kutcher obrázky jazera Grüner See ako „Atlantídu reálneho sveta“. Na sociálnych sieťach to spôsobilo značné rozrušenie. A potom ešte toto smaragdovo-zelené jazero v televíznej relácii v októbri dokonca zvolili za najkrajšie miesto Rakúska. A tak sa z kedysi tajného typu Horného Štajerska stal vyhľadávaný výletný ciel a námet fotografov.

Meno („Zelené jazero“) mu dala jeho krištáľovo-čistá voda pochádzajúca z topiaceho sa snehu, ktorá sa lomom svetla zrkadlí ako smaragdová zelená. Najlepšie možno jazero preskúmavať na začiatku roka, pretože jazero sa plní vodou ihneď, ako sa roztopí sneh v horách. Potom sa jeho lavičky, značky a cestičky ponoria do vody a zostanú v nej až do leta. Toto neobvyklé jazerné dno a viditeľnosť až do 50 metrov podvodného sveta láka potápačov z celého sveta. Avšak aj peší turisti si na úpätí pohoria Hochschwab nájdu nádherné piknikové miesta. www.hochsteiermark.at

2964_gruener_see zm

Výlety po vysokohorských lúkach žrebčinca lipicanov Piber

Tento rok oslávi Španielska jazdecká škola vo Viedni 450 rokov svojej existencie. No lipicany možno obdivovať aj inde ako vo Viedni, práve tam, kde ich chovajú už od žriebät. Tieto biele hviezdy chovajú pre Viedeň práve v žrebčinci Piber v západnom Štajersku a na prehliadke žrebčinca sa dozviete všetko o týchto ušľachtilých zvieratách. Žriebätá môžete obdivovať celkom zblízka, ale aj na lúke nachádzajúcej sa nad žrebčincom. Každý rok totiž okolo 50 jedno- až trojročných žriebät trávi letné mesiace v nadmorskej výške 1 500 m, aby tu získali potrebnú stabilitu v nohách a trénovali svoje šľachy a kĺby. Od začiatku júna do 10. septembra 2015 môžete denne zájsť vlastným autom na pohorie Stubalpe, tam sa nechať prijať skúseným zamestnancom žrebčinca a na spoločnej prechádzke sa z prvej ruky dozvedieť všetko o chove žriebät. To sa dá skombinovať s piknikom na lúke. www.piber.com

219_uhrturm_graz zm

Na Turíce 2015 bude Graz opäť raz rozprávkový

Po deväťročnej prestávke sa tento rok od 20. do 31. mája 2015 opäť do Grazu vracia festival „grazERZÄHLT“. „Internationale Storytelling Festival“ sa v uplynulých 28 rokoch vyprofiloval na jeden z celosvetovo najvýznamnejších festivalov rozprávačského umenia.

33 umelcov zo 16 krajín sveta bude návštevníkov nadchýnať širokým spektrom prednesov v rámci 15 programových bodov – od klasického rozprávania, pantomímy, bábkového divadla, klaunovského umenia a akrobatiky až po hudbu.

Pri príležitosti novej premiéry bude poslucháčom prezentovaná zmes klasicky obľúbených interpretov, ako aj nových, prekvapivých umelcov prednesu. Po prvý raz sa bude festival konať okrem Grazu aj v Lassingu, nachádzajúcom sa na severe Štajerska.

„Z festivalu rozprávačského umenia sa stal festival rozprávajúcich umení,“ vraví Folke Tegetthoff, vedúca osobnosť festivalu a sám jeden z najznámejších rozprávačov.

Vrcholmi programu sú otváracie podujatie v divadle a legendárna „Dlhá noc rozprávania rozprávok“, turné po zámkoch a pôžitkárske turné, večera Story Dinner a multimediálne rozprávania Folkeho Tegetthoffa v dóme v Bergu. www.graz-storytellingfestival.at

Foto:

Obr. č. 1 © Spanische Hofreitschule-Bundesgestüt Piber
Obr. č. 2 © Steiermark Tourismus / Popp-Hackner
Obr. č. 3 © Steiermark Tourismus / ikarus.cc
Obr. č. 4 © Steiermark Tourismus / Harry Schiffer

(Zdroj: Jaroslava Pribylincová, MaxMarketing, Pripravila: Valéria Nagyová)