Mons a Plzeň – Európske hlavné mestá kultúry 2015

Bratislava, Admin – Mesto Plzeň spoločne s belgickým mestom Mons sa stali v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry. CzechTourism Bratislava pripravil pre novinárov prezentáciu oboch miest, kde zazneli aktuálne informácie o bohatom kultúrno-spoločenskom programe, ktoré pripravujú pre tento rok.

Christian G. Lepage, veľvyslanec Belgického kráľovstva v SR

Početné plánované kultúrne aktivity čakajú na domácich a zahraničných návštevníkov z rôznych krajín Európskej únie a sveta. Tlačovej konferencii sa zúčastnil aj  veľvyslanec Belgického kráľovstva v SR Christian G. Lepage.

História projektu Európskeho hlavného mesta kultúry 2015

Od roku 1985 sa každoročne stáva jedno mesto Európskej únie hlavným mestom kultúry. EÚ určuje, ktoré mesto sa stane na obdobie jedného kalendárneho roka Európskym hlavným mestom kultúry. Mesto môže prezentovať svoju kultúru prostredníctvom viacerých kultúrnych podujatí v širšom európskom rozmere. Dlhoročný úspešný projekt navrhli v 80. rokoch minulého storočia známa grécka herečka a ministerka kultúry Melina Mercouri a bývalý francúzsky minister kultúry Jack Lang . Títo dvaja významní politici prišli s myšlienkou, že určením Európskeho hlavného mesta kultúry a realizovanými kultúrnymi aktivitami sa zvýrazní bohatstvo a rozmanitosť európskych kultúr a tým sa zvýši aj povedomie spoločných dejín a kultúrnych hodnôt.
Príprava a realizácia projektu Európskeho hlavného mesta kultúry sa stáva jedinečnou príležitosťou pre nominované mestá (doteraz sa popasovalo s touto úlohou viac ako 40 miest v Európe) pre prezentáciu svojich kultúrnych hodnôt a môže pre mestá generovať značné sociálne a ekonomické výhody. Projekt prispieva k podpore obnovy miest, vylepšuje imidž mesta a zviditeľňuje ho v širšom medzinárodnom meradle. Porota zložená z odborníkov z kultúry z viacerých štátov posudzuje návrhy miest.
V roku 2004 sa realizovala štúdia pre Európsku komisiu, ktorá preukázala, že voľba Európskeho hlavného mesta kultúry slúžila ako katalyzátor pre kultúrny rozvoj a premenu mesta. Európska únia aj finančne prispieva na realizáciu programov v hodnote 1,5 mil. Eur. Finančná suma sa mestskou správou využíva na financovanie kultúrnych projektov či renováciu niektorých historických pamiatok.
V posledných rokoch Európska komisia určí vždy dve mestá za Európske hlavné mestá kultúry – jedno zo starých členských štátov EÚ a druhé z nových členských štátov.

V rámci promočného programu ako prvý vystúpil veľvyslanec Belgického kráľovstva v SR, ktorý po francúzsky pútavým spôsobom popisoval krásy a zaujímavosti mesta Mons a jeho okolia. Hneď v úvode spomenul, že mesto Mons je jedno z najkrajších miest Valónska, frankofónneho regiónu Belgicka. Toto čarovné mestečko sa nachádza iba 50 km juhozápadne od Bruselu a 200 km severne od Paríža. Mesto má početné a významné historické pamiatky, medzi ktoré patria nádherný kostol Saint Waudru (svätej Waltrudy), Mestská Radnica z 15. storočia, Lisovací dom postavený v tradičnom španielskom štýle zo 17. storočia a baroková zvonica, ktorá bola zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

V Belgicku je veľmi známy a populárny festival Doudou, alebo Ducasse de Mons, ktorý sa každoročne organizuje v Monse od roku 1349. Festival sa skladá z dvoch častí: prvou je spoločný sprievod – procesia obyvateľov na počesť posvätenia kostola a zvonice svätej Waltrudy. Druhá časť hodových slávností nazývaná aj ako Lumecon predstavuje boj medzi dobrom a zlom, víťazný boj svätého Juraja so zlým drakom. Súboj svätého Juraja a draka sa odohráva priamo na centrálnom námestí, viď video http://www.doudou.mons.be/news/des-navettes-pour-voir-les-diables-rouges-place-nervienne. Táto veľkolepá udalosť priťahuje veľký počet turistov z rôznych štátov sveta. Z kultúrnych podujatí Monsu pán veľvyslanec Christian G. Lepage, vyzdvihol dve významné podujatia. Jedným z nich je výstava diel svetoznámeho holandského maliara Vincenta Van Gogha, ktorý strávil dva roky svojho života v meste Mons. Každodenný život roľníkov a robotníkov tohto mesta mal na život Vincenta van Gogha výrazný vplyv. Koncom dvojročného pobytu v Monse sa Vincent van Gogh rozhodol, že nebude kňazom, ale maliarom. Mesto si uchováva jeho pamiatku a v dome kde umelec žil je teraz múzeum.

Mons Belgicko

Podľa pána veľvyslanca Christian G. Lepage ďalším zaujímavým projektom je inšpiratívny krátky film Google Maps street review mesta Monsu. Zábery boli natočené pomocou Google Map softvéru, ulice mesta majú neobvykle živý až komický nádych. Projekt vypracovali dvaja francúzski umelci, historické krásy a občanov mesta ukážu hravým a tvorivým spôsobom. Vďaka video prezentácie, divák absolvuje virtuálnu exkurziu mesta. Reportáž o natáčaní tohto krátkeho filmu si môžete pozrieť pomocou internetu: www.youtube.com/watch?v=BCON6g_VPOwKreatívna video prezentácia môže poslúžiť ako vhodné „lákadlo” pre tých, ktorí sa začali zaujímať o mesto a plánujú ho navštíviť. S dostupnosťou Monsu by nemali byť problémy, nakoľko v blízkosti sa nachádza letisko Airport Brusseles Charleroi. Na letisko pristávajú väčšinou lietadlá nízkonákladových leteckých spoločností, preto aj letenky môžu byť lacnejšie. Pán veľvyslanec odporučil slovenským novinárom navštíviť mesto Mons a jeho okolie práve v tomto roku.

Nora Gill IMG_1938 zm

Pani Nora Gill, riaditeľka CzechTourism Bratislava uviedla Radeka Auera, riaditeľa marketingu a komunikácie spoločnosti Plzeň 2015, ktorý prezentoval plánované kultúrne podujatia a spoločenské aktivity s filmovou prezentáciou Plzne. Pán Auer s Janou Ježkovou zo spoločnosti Plzeň turizmus uviedli mnoho zaujímavých detailov o súčasnom kultúrnom projekte mesta, ktorý sa bude realizovať počas celého tohto roka. Poukázali na bohatú hospodársku, spoločenskú a kultúrnu históriu Plzne.
Mesto Plzeň sa nachádza v západných Čechách a je považované za 3. najväčšie mesto v Českej republike. Plzeň je známa po celom svete vďaka svojmu svetoznámemu pivu Plzeňský Prazdroj – Pilsner Urquel, ktoré je obľúbené v piatich svetadieloch. Nemenej známa značka je aj ŠKODA, táto továreň patrí do „rodinného striebra“ Českej Republiky. Mesto má bohatú kultúrnu históriu, námestie Republiky je považované za najväčšie námestie v Českej republike.
V severnej časti námestia sa nachádza kostol svätého Bartolomeja, ktorý začali mešťania stavať v roku 1295. Veža katedrály je vysoká až 102,30 m. Medzi ďalšie významné pamiatky Plzne patrí Veľká synagóga, ktorá je treťou najväčšou synagógou na svete. Ďalej sa tu nachádza Západočeské múzeum, Divadlo Jozefa Kajetána Tyla a Pivovarské múzeum, ktoré pochádza z 15. storočia.

Plzen img_1326_0 zm

Zahájenie projektu sa zrealizovalo v Plzni otváracím ceremoniálom – príchodom 4 sprievodov na Radničné námestie, zúčastnilo sa ho skoro celé mesto. Prípravy sprievodu nacvičovali tisíce občanov až pol roka. Súčasťou otváracieho programu bol videomapping, kombinovaný historickými motívmi mesta Plzne. Ďalšou veľkou atrakciou bolo vystúpenie známeho švajčiarskeho ekvilibristu Davida Dimitrija, ktorý na hlavnom námestí mesta Plzeň smelo kráčal po vypnutom lane vo výške, pričom úspešne zdolal 240 metrovú vzdialenosť. Jeho fotka s kulisou katedrály svätého Bartolomeja sa objavila v mnohých zahraničných periodikách.
Najsilnejším momentom otvorenia osláv bolo prvé zvonenie nových zvonov na katedrále. V závere programu vystúpil aj David Koller so svojou kapelou, Jiří Suchý a Dan Bárta.
Súčasťou bohatého celoročného kultúrneho programu sú špeciálne výstavy Západočeskej galérie a Galérie mesta Plzeň. Predstavia sa tu diela dvoch známych rodákov – výtvarníka a bábkového umelca Jiřího Trnku a hodnotné portréty 50 Maorčanov od maliara Gottfrieda Lindauera z Nového Zélandu. Návštevníci budú môcť navštíviť aj ďalšie výstavy – Mníchov: Žiariaca metropola, svetoznámeho dizajnéra Ladislava Sutnara, zrekonštruované bytové interiéry architekta Adolfa Loose a výstavu venovanú americkému generálovi Pattonovi. Podrobnejšie informácie o plánovaných kultúrnych aktivitách nájdete na www.plzen2015.cz.

(Zdroj:  Eugen Nagy, Foto z archívov miest)

 

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*