Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve

Detva, Admin, 14. 7. 2014 – Včera skončil 49. ročník folklórnych slávností pod Poľanou v Detve. V dramaturgii festivalu boli okrem folklórnych súborov a speváckych skupín aj scénické programy tanečných súborov, ba ani bohaté sprievodné podujatia.

Brana - Detva

Niektorí hostia dali prednosť naučiť sa od pedagógov tanečné kroky ľudového tanca, hrať na píšťalke, či fujare alebo zaspievať si. Ďalší vyskúšali zručnosť v tvorivých dielňach alebo na jarmoku tradičných ľudových remesiel.

Titulka 3 IMG_0890 zm

Primátor mesta Detva Ján Šufliarský povedal v príhovore: “Vážme si hodnoty domoviny. Ja za náš kraj, za našu Detvu, hovorím s majstrom Rúfusom – Viem jedno hniezdo. Rád ho mám. Hreje ma dňom i nocou, vystlané mäkkou vravou mám a mozoľami otcov.”

Titulka Deti Detva IMG_0889 zm

Tento rok festival obohatila programová rada o nové sprievodné podujatie, bol ním Dolnozemský dvor, v ktorom sa predstavili svojou ľudovo-umeleckou výrobou a prípravou tradičných jedál naši krajania z Chorvátska, Rumunska, Srbska a Maďarska.

Stanky 3 IMG_0869

Do Dolnozemského dvora pozval primátor všetkých prítomných hostí, aby ochutnali špeciality tradičnej kuchyne rodákov Slovákov z Dolnej zeme.

Stanky 2 IMG_0868

Zachovanie kultúrneho dedičstva u našich krajanov z Chorvátska, Rumunska, Srbska a Maďarska v nás vyvolalo veľký obdiv i úctu. Pochutnali sme si nielen na ich gurmánskych špecialitách, ale zažili sme s nimi aj nádherné chvíle pri rozhovoroch v slovenskom jazyku, ktorý sa snažia uchovať aj pre ďalšie generácie v zahraničí.

Stanky 6 IMG_0876

Stanky 5 IMG_0875

Stanky 4 IMG_0873

Partnerom folklórnych slávností bola česká agentúra CzechTourism s aktívnou riaditeľkou ZZ Bratislava Mgr. Norou Gill Ph.D. (na obr.).

Czech Turism IMG_0880

V lokalite Kalvária pri detvianskom cintoríne je expozícia obnovených náhrobných krížov pod názvom Drevené vyrezávané kríže. Je výsledkom záchrany najmä tých krížov, ktoré ľudia nahradili kamennými pomníkmi. Okrem toho sme mali možnosť obdivovať aj vyrezávané drevené kríže väčších rozmerov, ktoré sa nazývaju prícestné kríže. Tieto symboly kresťanskej viery majú predovšetkým nábožensko-pietnu funkciu a zároveň dotvárajú kolorit Detvy a regiónu. Drevené náhrobné a prícestné vyrezávané kríže sú dielami miestnych ľudových rezbárov a dnes už patria medzi kultúrne pamiatky Slovenska.

Detvianske krize

Jarmok tradičných remesiel si mohlo pozrieť stovky návštevníkov slávnosti.

Fujare IMG_0867

Stanok 7 IMG_0883

Pastierske bakule IMG_0885

Stanky 1 IMG_0866

Stanok 8 IMG_0887

Po celej Detve chodili malí i veľkí v ľudových krojoch. Dokonca aj na šmykľavke deti šúchali krásne vyšívané šatôčky.

Deti v krojoch

Pri prechádzke Detvou sme mali možnosť vidieť aj niektoré z trvalých výstav v meste.  Jednu z nich nám ponúkalo aj Podpolianske múzeum. Hneď v prízemnej časti budovy je galéria, kde sa majú možnosť návštevníci oboznámiť s umeleckými dielami predovšetkým našich ľudových tvorcov ale aj zahraničných majstrov.

Galeria IMG_0896

Pre deti boli počas folklórnych slávnosti vytvorené tvorivé dielne s použitím rôznych materiálov. Jednou z činností, ktoré Podpolianske múzeum v súlade so svojím zameraním od svojho vzniku rozvíja, sú okrem odborných činností aj kultúrno-výchovné a vzdelávacie aktivity pre verejnosť so špecifickým zreteľom smerom k deťom a mládeži. Deti sa tu učia ornamentike a jej princípom na častiach ľudových odevov, napríklad v zhotovení odetých bábok v životnej veľkosti či makety čepcov.

Galeria 2 IMG_0895

“Programová ponuka, ktorú pripravil štáb programových tvorcov, organizačných pracovníkov, podporovateľov a účinkujúcich, bezpochyby návštevníkov festivalu zaujala a do Detvy sa opäť radi vrátia,” skonštatovala Anna Ostrihoňová, predsedníčka Programovej rady FSP a my môžeme len potvrdiť, že nás program obohatil o krásu mnohých ľudových piesní a tancov (spolu s prítomnými návštevníkmi chceme zatlieskať celému organizačnému výboru a programovej rade folklórnych slávností) a tešíme sa na jubilejný 50. ročník Folklórnych slávností.

Titulka Detva IMG_0894 zm

(FSP, Text a foto: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*