Zvolte si kvalitu nad kvantitou  

BRATISLAVA/ADMIN – Posledné roky sú charakteristické konzumným spôsobom života, vo všetkých oblastiach. Odrazilo sa to nielen na tom, že si ľudia prestali vážiť niektoré veci, ale aj na kvalite životného prostredia. Preto sa mnohí rozhodli proti tomu bojovať a spomaliť. Objavili sa rôzne „slow hnutia“, ktoré chcú naučiť druhých žiť s málom, ale napriek tomu kvalitne a spokojne.

K „spomaleniu“ v tomto období neslávne prispel aj koronavírus. Mestá na celom svete sa vyprázdnili, obchody zavreli a ľudia zostali doma. Mnohí už stratili prácu alebo sa im znížila mzda, a preto nemajú za čo nakupovať a ani poriadne kde. Mnohé štúdie už teraz poukazujú na to, že niektoré oblasti sveta nemali také čisté ovzdušie, vodu a celkovo prostredie už veľmi dávno, ako práve v týchto dňoch. Možno táto nepríjemná situácia viacerých presvedčí, že im netreba kupovať toľko vecí, pretože ich vlastne ani nepotrebujú. Majú žiť prítomným okamihom v okruhu svojich najbližších a tešiť sa aj z mála. Tak ako to vidia na ľuďoch tí, ktorí navštívili niektoré z rozvojových krajín. Obyvatelia sú síce chudobní a ledva majú čo jesť, sú však šťastní a spokojní.

Začalo to v Taliansku

Trend spomalenia začal v oblasti jedla. Medzinárodné hnutie Slow Food založil ešte v 80. rokoch minulého storočia taliansky novinár Carlo Petrini ako protiklad na globalizovaný fast food. Rozhorčil sa nad otvorením ďalšej pobočky reťazca s rýchlym občerstvením McDonald’s. Cieľom hnutia Slow Food je naučiť sa vážiť si kultúru stolovania, chrániť a vychutnávať si miestne produkty, ktoré by mohli byť vďaka rozvíjajúcej sa kuchyne fast foodu odsúdené na zánik. Hnutie presadzuje a vyzdvihuje lokálne produkty, domáce odrody plodín a znovuobjavuje dávno zabudnuté recepty. Dnes má hnutie viac ako 100 000 členov vo vyše 130 krajinách sveta.

Slow fashion

Myšlienka pomalosti a spomalenia sa postupne dostala aj do iných oblastí života. Dnes sa veľa hovorí najmä o oblasti módy, ale preniklo aj do cestovania. Ide o preferovanie kvality nad kvantitou, robenie vecí poctivo a aj o šetrný spôsob výroby a férový vzťah k zamestnancom. Mnohí ste videli dokumenty alebo počuli o tom, koľko litrov vody sa minie na výrobu obyčajného bieleho trička alebo modrých džínsov. Či v akých podmienkach a za akú plácu pracujú ľudia v ázijských krajinách na to, aby sme si my v Európe mohli kúpiť x-té tričko, ktoré nám aj tak bude bezprizorne ležať v skrini.

 

Kvalita nad kvantitou

Trend spomalenia sa uplatňuje aj v oblasti bývania. Namiesto kupovania nového nábytku sa repasuje a obnovuje ten starý, ktorý je stále kvalitný. Či už sa našiel na povale starých rodičov alebo niekde na blšáku, takýto nábytok má svoju dušu, je trendový a jedinečný. Aj čo sa týka interiérových textílií, na mieste je zvoliť si kvalitu nad kvantitou. „Napríklad také kvalitné bavlnené posteľné obliečky vydržia naozaj mnoho rokov používania. Okrem toho, že sú príjemné na dotyk, zachovávajú si stálosť tvaru aj farby aj po mnohých praniach. Investujte teda radšej do kvality,“ odporúča Alena Samková, riaditeľka spoločnosti Matějovský, tradičnej českej značky posteľných obliečok a bytového textilu.

(Zdroj: KatMik; Foto: Matějovský; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*