Zlepšiť pamäť pomôže aj spoločenská hra
Bratislava, Admin – Leto sa pomaly, ale určite blíži k svojmu koncu a pre deti sa opäť začne ďalší školský rok. Počas prázdnin sa skôr venovali všetkým zábavám, ktoré leto so sebou prináša, ako opakovaniu si toho, čo sa naučili v predošlom roku. Pomaly ich však treba pripraviť na to, že od septembra začínajú pre nich povinnosti.
Ľudská pamäť
Naša pamäť je záhadná. Máme ju všetci, no predsa ju nikto z nás nevyužíva naplno. Dokážete si napríklad vybaviť spomienky z predškolského veku? Ak nie, vôbec sa neľakajte. Vedci z Harvardskej univerzity totiž zistili, že deti do šiesteho roku jednoducho viac zabúdajú. Schopnosť formovať svoje spomienky závisí od štruktúr v mozgu, ktoré sa vyvíjajú medzi šiestym a osemnástym mesiacom života. Hlavnou časťou ľudskej pamäte je krátkodobá pamäť umožňujúca vybavovať si zážitky v rámci dní a týždňov. Neskôr dochádza k rozvoju aj dlhodobej pamäti, ktorá ukladá spomienky v rámci niekoľkých mesiacov či natrvalo.
Výskumy posledných rokov odhalili, že to, čo rozhoduje o úspešnosti detí v školskom vzdelávaní nie je IQ, ale veľkosť ich pracovnej pamäte. Je to tá časť pamäte, v ktorej sa odohráva väčšina psychologických procesov, napríklad riešenie aktuálnych problémov. Deti s oslabenou pracovnou pamäťou mávajú tendenciu vynechávať písmená alebo celé slová z viacerých úloh, často niektorú preskočia či často nechápu kontext, pretože neudržia v pamäti význam začiatku vety skôr, ako dôjdu na jej koniec.
Hry ako pomoc pri rozvoji pamäte
Ideálnym spôsobom, ako detskú pamäť postupne rozvíjať, sú stolové hry. Vynikajúce je aj pexeso, pri ktorom sú nútené pamätať si obrázky a určiť ich správne miesto. Zároveň je dôležitý výber hry, pri ktorých hrajú veľkú úlohu farby.
Poriadnym orieškom nielen pre školákov môže byť hra Club 2%. Obsahuje 84 úloh plných výziev na preskúšanie logického myslenia hráčov. Vyzerá to úplne jednoducho – na jednej ulici býva viacero obyvateľov, pričom niektorí z nich vlastnia aj domáceho miláčika. Úlohou je zistiť, kto má kde domov. Je v tom však malý háčik. Hra vychádza z dávnej hádanky, o ktorej sa traduje, že ju dokážu vyriešiť iba 2 percentá ľudstva. „Táto hra je iná ako tie, ktoré som poznal doteraz. Páčilo sa mi, že pri nej musím veľa rozmýšľať. Keď som potom niektorú z úloh zvládol, mal som strašnú radosť,“ opísal hru Club 2% deväťročný školák Tomáš. Náročnosť hry je možné neskôr zvyšovať s pribúdajúcim vekom alebo šikovnosťou dieťaťa.
„Pokiaľ chcete deťom okrem pamäte precvičiť aj matematiku, je pre vás ideálna hra Numerabis. Na doštičkách sú namiesto obrázkov zobrazené čísla. Akú matematickú úlohu budú hráči riešiť, zistia po hodení dvoch hracích kociek. K správnemu vyriešeniu úloh je potom potrebné odkryť dve, niekedy až tri doštičky“, dopĺňa Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik Praha.
Na cvičenie pamäte pomáha dokonca aj strava. Niektoré štúdie dokazujú, že deti, ktoré neraňajkujú, majú horší prospech, sú nepozorné a ťažšie sa učia. Doprajte im preto na raňajky ovocie a zeleninu, celozrnné pečivo či obľúbené cereálie.
(Zdroj: Kharisma)
Zanechajte nám Váš dotaz