Zásady zdravého kúpania
Admin, 26. 06. 2013 - Kúpanie je skvelý spôsob na získanie fyzickej aktivity i duševnej pohody. Pôžitok nám prináša najmä počas horúcich letných dní. No aj ku kúpaniu by sme mali pristupovať s rešpektom, pretože nie vždy je úplne bezpečné. Základnou podmienkou zdravého kúpania je bezchybná voda a bezpečné životné prostredie v jej okolí.
Riziko ochorenia na nás striehne najmä vo vode. Pri kúpaní sa do nej často ponárame, neraz si z nej odpijeme a taktiež sa dostáva do kontaktu s našimi sliznicami a pokožkou. Týmto spôsobom sa do tela dostávajú baktérie a iné mikroorganizmy, ktoré sa vo vode nachádzajú. Ich pôvodcami sú kúpajúci sa ľudia a zvieratá: „Každý zdravý človek je osídlený najrôznejšími aj patogénnymi mikroorganizmami, ktoré sa pri zanedbaní zásad hygieny spláchnu do vody z povrchu tela, telesných otvorov, prípadne sa do nej dostanú rôznymi telesnými výlučkami,“ hovorí Eva Kaňková z odboru Hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Zo zdravotného hľadiska k najzávažnejším mikroorganizmom patria tie, ktoré spôsobujú črevné nákazy. Vo vode sa ďalej môžu nachádzať mikroskopické huby, plesne a kvasinky. Tie vyvolávajú najčastejšie povrchové ochorenia kože, nechtov, vlasov a slizníc. Väčšinou sa prejavujú úporným svrbením. Nepríjemným suvenírom z kúpania môžu byť aj infekcie rán a zápaly močových a pohlavných orgánov: „Spoločného kúpania by sa mali s ohľadom na zdravie ostatných kúpajúcich zdržať osoby, ktoré trpia prenosnými ochoreniami,“ upozorňuje Kaňková.
Nezabúdajte na hygienu domácich bazénov
Na hygienu a bezpečnosť počas letných radovánok by sme nemali zabúdať ani v domácich bazénoch. Aj pri nich hrozí riziko nakazenia i vysokej úrazovosti, ktorá neraz môže mať fatálne následky. Preto by sme si aj doma mali osvojiť zvyk sprchovania pred vstupom do bazéna. Na ľahkú váhu netreba brať ani dezinfekciu vody. Hygienickú bezpečnosť jej samotná filtrácia nezabezpečí, preto je vhodné spolu s ňou používať dezinfekčné prostriedky. Jedným z nich je napríklad aj Savo Original obsahujúce látku pod názvom chlórnan sodný. Ten sa pri styku s kyslíkom nabudí a vodu zbaví baktérií, mikroorganizmov a rias. Po tomto chemickom procese sa premení na kuchynskú soľ, takže vo vode nezostane žiadna nežiaduca chemická látka a je bezpečná pre vás aj vaše deti.
Ešte väčšiu starostlivosť by ste vode v bazéne mali venovať v prípade, že doma máte malé deti do 3 rokov. Vtedy je aj doma vhodné dodržiavať nariadenie Úradu verejného zdravotníctva pre verejné kúpaliská, ktoré hovorí, že voda v bazéne pre deti do troch rokov sa musí vymieňať raz denne.
Pravidlá bezpečného kúpania
Aby sa pre vás letné kúpanie nepremenilo na nepríjemný zážitok, mali by ste dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Tu je niekoľko z nich:
Na prírodných kúpaliskách:
- Nevstupujte do neznámej a stojatej či tečúcej vody
- Nevstupujte do vody, ktorá na vás pôsobí odpudivo
- Rešpektujte značenie o zákaze kúpania a upozornenia v okolí vodnatej plochy.
- Nekúpte sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo.
- Nevstupujte do zelenej vody, môže byť premnožená riasami alebo sinicami.
- Nevstupujte do vody, v ktorej okolí sa našli uhynuté vtáky alebo zvieratá.
- Plávajte len tam, kde to dostatočne poznáte a dokážete odhadnúť hĺbku vody.
- Plávajte len po miesta, ktoré sú vyznačené bójkami a strážené plavčíkmi.
- Vchádzajte do vody postupne. Nespôsobujte organizmu šok v podobe prudkého vpádu do studenej vody, keď je vonku horúco. Telu tak privoláte stres a ohrozíte svoje zdravie.
- Nevstupujte do vody pod vplyvom alkoholu, pretože môže spomaliť vaše reflexy.
Na umelých kúpaliskách:
- Pred vstupom do bazéna sa osprchujte a prejdite brodiskom.
- Všímajte si farbu vody, zápach a plávajúce znečistenia na hladine.
- Nevstupujte do vody, ktorá príliš zapácha po moči a chlóre.
- Nevstupujte do bazéna, ktorého steny sú porastené zelenými povlakmi.
Nevstupujte do bazéna, ak viete, že máte prenosné ochorenie.
- Používajte WC! Bazén nie je toaleta!
- Neskáčte do vody na miestach, kde je to zakázané. Ohrozujete tak nielen svoje zdravie, ale aj zdravie ostatných kúpajúcich.
- Ak sa idete kúpať s deťmi, mali by ste ich mať neustále na očiach, pretože pri nich je väčšia možnosť, že dôjde k úrazu.
- Majte na pamäti, že najnižšia prípustná voda v bazéne je 18 stupňov Celzia a najvyššia teplota v plaveckom bazéne 28 stupňov, v neplaveckom 26 a oddychovom 40 stupňov. Ak trpíte srdcovo-cievnym ochorením neodporúča sa, aby ste navštevovali bazén, v ktorom je teplota vody vyššia ako 36 stupňov Celzia.
- Pred návštevou prírodného alebo umelého kúpaliska si overte jeho hygienickú bezpečnosť na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Tip na zdravé kúpanie v domácom bazéne
Najúčinnejšou zbraňou proti nežiaducim mikroorganizmom v bazéne je správna dezinfekciou vody. Použiť na ňu môžete aj klasický čistiaci prostriedok Savo Original, ktorý je na trhu už štyridsať rokov. Ten obsahuje aktívny chlór, ktorý pri styku s nečistotami uvoľňuje aktívny kyslík a dezinfikuje potrebné miesta. Savo Original rozmiešajte v niekoľkých litroch vody a vzniknutým koncentrátom buď pokropte hladinu vody, alebo ho po častiach vlejte na rôzne miesta v bazéne. Pri tejto chemickej reakcii nezostane vo vode žiadna nežiaduca chemická zložka, baktérie ani riasy. Voda v bazéne je bezpečná pre vás ako aj pre vaše deti.
SAVO Original zlikviduje 99,9% baktérií a vírusov vo vašom okolí, je účinné vo vode i na suchu a má bieliace účinky.Viac informácií na: www.savo.eu
(Katarína P.)
Zanechajte nám Váš dotaz