Výstavy jedného diela v sakrálnom priestore
Admin, 06. 11. 2013 - Už pravidelne prichádzajú milovníci umenia do Jezuitskej Kaplnky Sedembolestnej Panny Márie na Poštovej ulici v Piešťanoch, kde sa poriadajú výstavy diel pod názvom Umenie ducha. Ide predovšetkým o výstavy jedného diela zo súčasného umenia v sakrálnom priestore.
November je mesiac, kedy slávime sviatok Všetkých svätých. Tých, ktorí sú uvedení v cirkevnom kalendári, ale aj tých, čo do neho nezmestili. V širšom chápaní sú svätí nielen tí, čo boli Cirkvou oficiálne svätorečení, ale všetci obyvatelia neba. Sviatky svätých sa často viažu k dátumu ich smrti, kedy sa „narodili pre nebo“, vstúpili do nebeského domova. Ako povedala sv. Terezka z Lisieux, „neumieram, vstupujem do života“. Každý svätý mal svoj životný príbeh a v každom sa jedinečne a neopakovateľne prejavil Boží dotyk a Božia láska k tomuto svetu. Jednou z dôležitých cností, spoločnou všetkým svätým, je pokora, ktorá je dôležitou vlastnosťou na životnej ceste každého z nás. Pokora (latinsky humilitas), ktorá je opakom pýchy, nás vedie k uvedomeniu si reality, pravdy o nás samých, k rastúcej dôvere v Božie pôsobenie a otvorenie sa preň.
Ján Mathé hľadá podstatu zobrazenia pokory v trojrozmernom médiu bronzovej plastiky. Ide o jednu z tém, ku ktorým sa opakovane vracal a hľadal spôsoby jej znázornenia. Zobrazil ju ako symbolickú, hlboko k zemi sklonenú postavu, ktorú prepája s abstraktným symbolom kruhu vytvoreným z rúk akoby zopätých v nepretržitej modlitbe. Vytvára univerzálny symbol, nadčasové zobrazenie pokory, ktorú redukoval na podstatné gesto sklonenia sa pred tým, čo nás presahuje. Umožňuje nám tak zamyslieť sa nad významom pokory v našich životoch a prúdením Božieho života v nás. Historička umenia Ľuba Belohradská o tvorbe Jána Mathého napísala: „Erbová vlastnosť sochára Jána Mathého je meditatívnosť… Nestotožnenie sa s materialistickou filozofiou ho viedlo k dobrovoľne zvolenému modusu introvertného životného modelu. … Vonkajším prejavom záľuby v meditatívnej rezonancii zvolených tém je ich cyklická návratnosť, umožňujúca autorovi siahnuť po uplynutí istého časového intervalu k ich novej sochárskej interpretácii.“
Ján Mathé (1992 – 2012 Košice) v rokoch 1945 – 1950 študoval sochárstvo na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Otakar Španihel). Pôsobil v Košiciach, kde sú vo verejnom priestore umiestnené viaceré jeho diela. Medzi základné témy jeho tvorby patrí ľudský život, uvažovanie o jeho zrode, hodnote, ochrane. Rozvíja ich prostredníctvom námetu rodiny a abstraktnými dielami symbolizujúcimi materstvo ako ochranný princíp, ktorý kladie do vzťahu k mariánskej symbolike (Plod života). Významný český teológ a historik umenia Jozef Zvěřina tieto plastiky vo svojej publikácii Teológia agapé uvádza ako ojedinelý príklad sakrálnej abstraktnej plastiky. V roku 2007 Ján Mathé získal Cenu mesta Košice a v roku 2013 Cenu Fra Angelica In memoriam za celoživotný prínos do kresťanského umenia a kultúry. V roku 2013 po ňom bolo pomenované jedno z košických námestí.
(Leo Slaninka, riaditeľ pastoračného centra)
Zanechajte nám Váš dotaz