Skrášlite si domov originálmi z ekologického prateľného papiera
BRATISLAVA/ADMIN – Máte už dosť stereotypu a hľadáte niečo originálne, čo osvieži váš domov? Ekologický materiál nazývaný prateľný papier (washable paper) pripomína pravú kožu. Mladá Slovenka Eliška Jedináková z neho sama navrhuje aj šije vrecká pre celú rodinu, podložky pod poháre, originálne eko tašky, obaly na notebooky, ale aj štýlové obaly pre záhradkárov.
Hlavnou zložkou materiálu je celulóza z odpadového dreva s kontrolovanou ťažbou. Ekológovia a dizajnéri ho označujú za materiál budúcnosti, ktorý neobsahuje škodlivé látky a je šetrný k životnému prostrediu. Materiál je hladký, príjemný na dotyk a odolný voči vode.
„Už dávno som mala v mysli množstvo výrobkov, ktoré som chcela vyrábať, ale stále mi chýbal materiál, ktorý by bol niečím iný a výnimočný. Nakoniec som natrafila na prateľný papier a ten si ma okamžite získal. Pracujú s nim dizajnéri v Poľsku, Česku, Taliansku aj v Nemecku. Vďaka jeho vegánskemu zloženiu ho označujú za materiál budúcnosti. Je príjemný, na dotyk pripomína kožu. Dá sa ručne prať, tvarovať a má mnohostranné využitie v domácnosti. Napríklad vrecká z prateľného papiera využijú gazdinky v kuchyni aj muži v kúpeľni. Veľkú eko tašku, do ktorej sa zmestí až 2 kg nákup, ocenia všetky moderné ženy,“ hovorí Eliška Jedináková.
Jedinečnosť materiálu tkvie v jeho zložení. Neobsahuje pentachlórfenol, PVC alebo BPA, nie je zdraviu škodlivý a nezaťažuje životné prostredie. Na Slovensku je tento materiál ešte málo rozšírený. Eliška ponúka na svojom webe Handmade Eliška slovenské výrobky z ekologického materiálu, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. „Vrecká do domácnosti rozžiaria priestor, vyžarujú hravosť, štýl a pocit domova. Novinkou je obal na notebook, ktorý poteší nejedno ženské srdce,“ dodáva Eliška Jedináková.
Materiál sa nezráža, nerozťahuje, nedeformuje a ani sa nezmení po styku s vodou. Po čase vplyvom používania a umývania materiál vyzerá viac pokrčený, ale to mu neberie na kvalite.
Ako využiť farebné vrecká v domácnosti
Eliška začínala svoju tvorbu vreckami. Na začiatku sa potrápila aj mnohými nepodarkami. „Šiť z prateľného papiera je úplne iné ako z tkaniny. Každý jeden vpich musí byť riadne premyslený, inak zostávajú v materiáli viditeľné dierky. Takýto výrobok je už potom nepredajný,“ vysvetľuje E. Jedináková.
Vrecká rôznych farieb šije Eliška sama, každý jeden kúsok je originálny slovenský výrobok. Ponúka rozmery 29 x 26 cm a 20 x 21 cm. Všetky sa dajú zrolovať a prispôsobiť želanému rozmeru. Pekne ukážu napríklad v kúpeľni. Páni uvítajú decentnú tmavú farbu a dámy môžu mať všetku drobnú kozmetiku jednoducho na jednom mieste – vo vrecku.
Kuchyňa je miestom, kde sa stretáva celá rodina. Vytvorte z nej útulné miesto, aby sa každý člen rodiny cítil príjemne. Varešky, čaje aj kapsuly na kávu vyniknú vo vreckách od Handmade Eliška. A pokojne ich využite aj namiesto črepníkov pre svoje bylinky.
Viac informácií o ručne vyrábaných produktoch z prateľného papiera nájdete na:
FB stránke Eliška Jedinákova – Handmade Eliška
——————————————————————————————————————————–Starostlivosť o výrobky z prateľného papiera
- Voda prateľnému papieru v menšom množstve neprekáža, ale pri väčšom množstve vody (napr. dážď alebo keď je vrecko použité ako obal na kvetináč bez spodnej misky alebo črepníka s možnosťou pretečenia vody pri polievaní rastliny) môže materiál presiaknuť. Nie je teda 100 % nepremokavý.
- Po vysušení je materiál znova použiteľný bez poškodenia.
- Výrobky je potrebné umývať ručne, použiť vodu a s mydlo alebo jemný čistiaci prostriedok.
- Neodporúča sa výrobky sušiť v sušičke, priemyselne prať alebo chemicky čistiť.
- Po umytí je potrebné nechať vrecká voľne vysušiť.
- Efektu pokrčenia sa dá predísť tým, že sa prateľný papier vyžehlí cez látku (utierku, vreckovku) na nízkej teplote.
Materiál je certifikovaný na Oeko-Tex Standard 100 a FCS.
Oeko-Tex Standard 100 je medzinárodný testovací a certifikačný systém pre textílie vyrábané iba zo zdravotne vyhovujúcich materiálov podľa kritérií systému STANDARD 100. Tento nezávislý výskumný ústav má po celom svete odborné laboratóriá, kde sa vykonávajú podrobné skúšky textilných výrobkov.
FSC certifikát zaručuje, že drevo bolo vyťažené zodpovedne vzhľadom na životné prostredie a miestnu komunitu. Znamená aj to, že lesní pracovníci boli riadne zaplatení za svoju prácu a že lesný podnik vyvíja aktivity na dlhodobú udržateľnosť lesa. Certifikáciu FSC uznávajú najväčšie environmentálne organizácie vrátane WWF a Greenpeace.
(Zdroj: Petra Mečárová, Komunikačná agentúra 5ka; Pripravila: red.)
Zanechajte nám Váš dotaz