Priblížte deťom matematiku hravým spôsobom
Bratislava, Admin – Podľa nemeckého vedca Carla Friedricha Gaussa (1777 – 1855) je matematika kráľovnou vied a teória čísiel je kráľovnou matematiky. Mnohí žiaci si s ňou však nevedia poradiť. Veľakrát si povedia, že na ňu nemajú tie správne gény, alebo považujú za problém práve vyučujúceho. Existujú však spôsoby ako sa ju hravo naučiť a využiť pri tom možno napríklad aj spoločenské hry.
Najnovšie výskumy odhaľujú zmeny v mozgu
Kognitívny neurológ Vinod Menon zo Standforskej univerzity testoval spolu s kolegami tri skupiny ľudí, ktorým ukázal jednoduché príklady zamerané na sčítanie jednociferných čísel. Do prvej skupiny zaradil deti vo veku 7 až 9 rokov, do druhej deti vo veku 14 až 17 rokov a poslednú skupinu tvorili dospelí vo veku 19 až 22 rokov. Počas výskumu si vedci všimli zmeny, ktoré sa začali prejavovať pri testovaní tých istých detí s ročným odstupom. Ako deti rástli, prestali používať pri sčítavaní prsty a využívali viac svoju pamäť. Pohyby pier a rúk sa počas riešení úloh pomaly vytratili. Podľa výslednej štúdie publikovanej v časopise Nature Neuroscience môžu zmeny v hipokampe – oblasti mozgu spojenej s tvorbou pamäti – vysvetliť, prečo sa niektoré deti naučia matematické operácie rýchlejšie ako ostatné. Rovnako objasňujú, ako deti prechádzajú pri riešení príkladov od počítania na prstoch k vyťahovaniu faktov z pamäti. Štúdia takisto potvrdila rozdiely medzi spôsobmi, ako detský a dospelý mozog rieši matematické problémy. Deti totiž pri riešení rovnakého typu matematického problému používali odlišné oblasti mozgu ako dospelí.
Hravá matematika
Pre najmenších sú vhodné hry, v ktorých sú čísla znázornené graficky. Napríklad ako číslicu, bodky na kocke alebo ako počet predmetov. U detí takáto hra upevňuje istotu v rozpoznávaní čísel vyjadrených rôznymi spôsobmi. „Pre staršie deti pokojne zvoľte o čosi náročnejšiu hru Rummikub. Je veľmi podobná americkému žolíkovi, no namiesto kariet sa hrá s kameňmi, na ktorých sú znázornené čísla. Cieľom je vyskladať kamene do postupných radov alebo skupín. Kto myslí logicky, má vyhraté,“ vysvetlila Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik Praha.
Zabavia sa naozaj všetci
Na precvičenie matematiky je ideálnou tiež hra Numerabis. Princíp je veľmi podobný pexesu, avšak na doštičkách sú namiesto obrázkov zobrazené čísla. Akú matematickú úlohu budú hráči riešiť, zistia po hodení dvoch hracích kociek. Musia napríklad otočiť doštičky, na ktorých sa nachádzajú len nepárne čísla. K správnemu vyriešeniu úloh je potom potrebné odkryť dve, niekedy až tri doštičky. Čím menej doštičiek sa na stole nachádza, tým je ťažšie úlohy splniť.
Myslite na to, že vaše deti potrebujú po celom dni v škole zmenu. Ak ich budete nútiť do úloh navyše, vaša snaha môže mať často bumerangový efekt. Keď však spojíte oddych so zábavou, a dokonca s nenásilným a nenápadným učením, budete spokojní nielen vy, ale aj vaši školáci. Výrok slávneho génia Alberta Einsteina hovorí za všetko: „Hlavy mladých ľudí sa nemajú napchávať faktami, menami a vzorcami. Účelom výchovy je naučiť ľudí myslieť a dať im výcvik, ktorý nemôžu nahradiť žiadne učebnice. Je naozaj zázrakom, že moderná výchova úplne nezadusila svätú zvedavosť, ktorá je základom výskumu.“
(Zdroj: Mia Krivánková, Kharisma, Pripravila: Valéria Nagyová)
Zanechajte nám Váš dotaz