Nedáte dopustiť na ručné umývanie riadu? Robte to takto
Bratislava/Admin – Aj keď je v dnešnej domácnosti umývačka riadu akousi bežnou súčasťou, nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí nedajú dopustiť na klasiku. Okrem toho existuje aj nespočetné množstvo riadu, ktoré do umývačky skrátka nepatrí, takže či chcete alebo nie, opäť skončíme pri tom istom – ručnom umývaní riadu. Poradíme vám, ako umyjete riad ručne bez zbytočného plytvania nielen vody, ale aj času a energie.
Riad sa umýva a špiní asi v každej rodine. Kým niektorí z nás ho umývajú hneď po jeho použití, iní čakajú, kým sa ho trošku nahromadí a umyjú ho naraz. Niektorí umývajú riad pod tečúcou vodou, iní napustia umývadlo plné vody. Ktorý z týchto postupov je správny, a čomu by ste sa mali radšej vyvarovať? Poďme si to všetko rozmeniť na drobné.
Umývanie riadu v plnom dreze
Ak ste zástancom umývania riadu v naplnenom dreze, je potrebné hneď na začiatok uviesť, že by bolo vhodné, aby ste mali v kuchyni takéto drezy dva. Jeden bude pritom slúžiť na umývanie a druhý na oplachovanie. Ak však dva drezy nemáte, použiť môžete aj vedro alebo lavór. Možno ste to nevedeli, ale rozhodujúca je aj teplota vody. Tá na umývanie by mala mať okolo 40 stupňov, na oplachovanie vám poslúži aj vlažná.
Drezy pritom vôbec nemusíte mať naplnené až po samotný okraj, celkom postačí tak do polovice. Prostriedok na umývanie riadu pritom nalejte do drezu až ako posledný, ak by ste to totiž urobili naopak, mohol by vám zbytočne moc napeniť. Pena by mala byť tak akurát, dávkovanie vždy nájdete na obale konkrétneho prostriedku. Je však potrebné upozorniť na to, že ak pena z drezu zmizne, je potrebné opäť pridať čistiaci prostriedok. V prípade, že sa na hladine začnú tvoriť mastné oká, je potrebné vodu vymeniť.
Ak chcete, aby bol výsledok čo najdokonalejší, je viac než nutné dodržať správny postup. Aký je? Riad by ste mali umývať podľa tohto kľúča – najskôr by ste mali siahať po krehkých a menej znečistených riadov. V praxi to znamená to, že najskôr začnete umývať sklo, porcelán, taniere, drevené a plastové riady a až na záver hrnce a panvice, ktoré bývajú spravidla vždy znečistené najviac. Tu len pripomíname, že najviac znečistené riady by ste mali namáčať už hneď varení. Zvyšky tuhých jedál by ste pritom mali vyhadzovať do bioodpadu a tekuté napríklad do toalety. Takto jednoducho predídete tomu, aby ste si nechtiac upchali potrubie.
Takto umyté riady postačí, keď vložíte do odkvapkávača, vďaka čomu sa vyhnete zbytočnej práce v podobe utierania riadu. Poháre po umytí ukladajte na suchú utierku hore dnom, vďaka čomu uschnú bez jediného fľaku.
Radi by sme vyzdvihli skutočnosť, že pri tomto umývaní riadu miniete pomerne málo vody. Tá sa odhaduje okolo 15 až 40 litrov vody v závislosti samozrejme od množstva riadu a dĺžky umývania.
Náš tip: Ak hľadáte jednotku vo svete umývania riadu, stavte na značku Jar. Jar na riad sa teší mimoriadnej popularite už desiatky rokov a zaslúžene. Známa značka navyše uviedla na trh novinku – Jar tablety do umývačky riadu, ktorú iste ocenia aj tí, ktorí nedajú na umývačku dopustiť.
Umývanie riadu pod tečúcou vodou
Neviete si odpustiť umývanie riadu pod tečúcou vodou? Tak potom vám asi nemusíme hovoriť, že čím dlhšie ju máte pustenú, tým sú náklady vyššie. Ak teda chcete, aby vaše náklady boli čo najnižšie, no zároveň ich odmietate čistiť inak, zašpinený riad by bolo vhodné radšej vopred trochu odmočiť.
Vaše náklady však môžu porásť aj vďaka saponátu, ktorého týmto spôsobom umývania miniete oveľa viac. Doplniť na hubku ho pritom musíte zakaždým, keď špongia prestane peniť.
Vodu počas umývania odporúčame vypínať a zapínať až vtedy, keď sa budete chystať riad opláchnuť. Spotreba vody pri tomto type umývania sa pohybuje niekde od 20 do 70 litrov vody v závislosti od dĺžky umývania.
(wp)
Zanechajte nám Váš dotaz