Londýn na jeseň
Admin, 22. 10. 2013 – Mesto Londýn, plné parkov, dostáva farebný nádych a každoročne v tomto období prináša množstvo podujatí najmä zaujímavú kultúru. Jednou z hlavných akcií je Londýnsky filmový festival. Jeho nová riaditeľka, pôvodom z Austrálie, pani Clare Steward, ktorá nastúpila minulý rok,
sa podujala zmeniť koncepciu a rozšírila festival do mnohých častí mesta, aby sa film dostal bližšie k svojim divákom, čím zdvojnásobila počet divákov a tiež príjmy festivalu. Tento rok sa konal 57. ročník, na ktorý komisia vybrala 234 hraných filmov (22 z nich malo svetovú premiéru) a 134 krátkych a dokumentárnych.
Festival otvorili premiérou Kapitán Phillips s výborným hercom Tomom Hanksom, kde dokázal presvedčiť o svojich hereckých kvalitách, ktorý tiež posledný gala večer festivalu uzatvoril ďalšou premiérou filmu Savings Mr Banks. Tu si zahral legendárneho Waltera Disneyho. Partnerkou mu bola Ema Thompson. „Po prečítaní prvej strany scenára som bola taká nadšená svojou postavou autorky Mary Poppins, že som nechcela ani honorár, považujem to za česť stvárniť klasickú anglickú autorku pani Travers,“ povedala novinárom.
Tom Hanks bol na svoju postavu klasika amerického filmu pána Walta Disneyho právom hrdý, lebo všetci na svete ho milujú, ako i jeho najslávnejší film – Mary Poppins. Povedal: „Prišla doba, keď začínam stvárňovať konečne mužov v zrelom veku. Štafetu mladších prebral môj syn, ktorý je tiež hercom. Svoju prácu beriem ako každú inú profesiu. Boli časy, keď som nemal na nájomné a súhlasil som s akýmkoľvek honorárom a úlohou štatistu.“
Ďalší zo známych anglických hercov Ralph Fiennes si vybral postavu Charlesa Dickensa, podľa predlohy knihy – Neviditeľná žena, kde opisuje vzťah k jeho dlhoročnej milenke. Film zároveň aj režíroval a zaradil sa medzi klasické diela anglického filmu. Úlohu anglického autora stvárnil bravúrne, k čomu mu napomohla i dlhoročná skúsenosť v divadle. Za partnerku si vybral mladučkú krehkú herečku Felicity Johnes, ktorú pre film objavil a ako režisér vyprovokoval k maximálnemu hereckému výkonu, za čo si odniesla cenu za objav roku v anglickom filme. Mnohí z anglického publika ani nevedeli, že slávny Charles Dickens sa ku koncu života rozišiel s manželkou, aby začal nový život s touto mladou dámou. Vo vtedajšej spoločnosti bolo totiž nemysliteľné, aby takáto známa osobnosť mala milenku, čo on verejne priznal.
Po úspešnej premiére v Toronte prijali s ováciami aj v Londýne film – 12 rokov otroctva – režiséra tmavej pleti angličana Stevena Mc Queena, ktorý sa pokúsil spracovať tému, ktorá bola po dlhé roky tabu v Amerike – tému otroctva. Útlu knižku pod týmto názvom autora Solomona Northupa našiel náhodou a bol nadšený a zároveň prekvapený, že nikto o nej nevie. Stretnutie s Bratom Pittom, ktorý sa rozhodol film produkovať a zároveň si aj v ňom zahrať, rozhodlo o nakrúcaní a tiež mieste. Bolo to v jeho meste, kde žije so svojou manželkou Angelinou a deťmi – v New Orleanse. Je to príbeh slobodného černocha, ktorý je zajatý, predaný ako otrok a musí znášať všetky útrapy týrania černochov vtedajšieho režimu, až sa mu nakoniec predsa podarí vyslobodiť. Neuveriteľný herecký výkon hlavného predstaviteľa Chiwetela Ejlofora, divadelného herca z Británie, Michaela Fassbenderera a mladučkej Lupity Nyong´o im priniesli nominácie na Oscara za réžiu a herecké výkony.
Po celom meste sa ľudia vozili v autobusoch, na ktorých ich lákala reklama najnovšieho filmu, premietnutého na festivale – Philomena – s ich miláčikom Judi Dench, výbornou, dnes už 80- ročnou herečkou, známou s filmu Jamesa Bonda, režírovanom oscarovým Stephenom Frearsom /The Queen/, aby si išli pozrieť tento film. Sfilmovaný príbeh knihy – Stratené dieťa Philomeny Lee – je podľa skutočnej udalosti. Mladej dievčine z kláštora, ktorá je znásilnená a otehotnie, vezmú rehoľné sestry dieťa a predajú do neznámej rodiny v USA. Celý život dievčina pátra po svojom stratenom synovi, až sa jej ho podarí nakonec nájsť, ale stopa vedie už len k jeho hrobu. Na premiére sa záčastnila aj skutočná autorka románu celá dojatá, že jej príbeh takto ožil a všetci sú jeho svedkami.
Mladé anglické publikum a hlavne jeho ženská časť si nenechali ujsť uvedenie premiéry filmu – Kill your darlings mladučkého režiséra Johna Krokidasa, zo života bohémy v známej americkej Columbia university, kde si zahral úlohu 17- ročného Allena Ginsgerga /Daniel Radkliffe – známy z Harry Pottera/ a jeho partnerov, výborne stvárneného bohéma spisovateľa Luciena Carra /Dare De Hann/ a Jacka Kerouaca /Jack Huston/. Film je nízkonákladový a vznikol za 30 dní, ale aj tak sa dočkal veľkého úspechu vďaka jeho predstaviteľom. Veľa filmov, ktoré mali svoje premiéry na svetových festivaloch v Benátkach, Cannes, tu mali svoju tretiu premiéru ako všetkými dlho očakávaný výborný film Jima Jarmuscha – Only lovers left alive s predstaviteľmi – Tilda Swinton, Tom Hiddlestonom z prostredia úpírov nakrúcaný v opustenom Detroide. Režisérovi trvalo 7 rokov, kým film dokončil pre nedostatok financií. Ale zámer nakrútiť umelecky kvalitný film sa mu napokon vydaril.
K pozoruhodným dielam, ktoré mali už premiéru aj na festivale v Benátkách o neprekonateľnej vôli človeka zachrániť si život a dokázať nekonečné možnosti človeka bol americký film Alfonsa Cuaróna – Gravity s výborným hereckým výkonom Sandry Bullock a film – Všetko je stratené – J.C. Chandora, mladého scénaristu, kde bez akéhokoľvek slova hrá 2 hodiny 78 ročná legenda filmu – herec Robert Redford. Dokázal v ňom svoje herecké kvality a lásku k prírode. Obidvaja sú aj nominovaní za svoje výkony na Oscarov.
Boli tu premietnuté aj experimentálne filmy a mnohé z nich nemajú žiadnu distribúciu a tým sa stali príťažlivými pre publikum, ale aj napríklad víťaz benátského festivalu za dokument Sacro Gra. Množstvo filmov si preberá štafetu premietaní z iných festivalov, ale pre anglické publikum je to úvod do domácej distribúcie. Patrí sem americký film Nebraska od Alexandra Payna, inšpirovaný príbehom jeho otca, Parkland dokument o atentáte na prezidenta Kennnedyho od režiséra – novinára Petra Landesmana, kde si zahral aj mladý Tom Hanks, syn slávneho herca, The Past oscarového Asghara Farhadiho, v hlavnej úlohe a herečkou oscarovou Berenice Bejo ocenenou za najlepší herecký výkon v Cannes, film Modrá je najteplejšia farba, ktorý získal hlavnú cenu Zlatú palmu na festivale v Cannes od režiséra Abdellatila Kechiche s výbornými hlavnými predstaviteľkami Leou Seydoux a Adelou Exarchopoulos. Obidva filmy sú kandidáti na Oscara v kategórii – zahraničný film v roku 2014, Wallesa – man of Hope o poľskej osobnosti revolúcie od režiséra Andreja Wajdu, The Zero Theorem režiséra Terry Gilliama.
„Chcem, aby sa festival stal vstupnou bránou na distribučný trh filmom hlavne z Európy, a preto som vytvorila niekoľko sekcií iba pre tento trh,“ povedala riaditeľka festivalu. Víťazi boli nakoniec tiež iba z Európy a hlavnú cenu si odniesol film IDA od režiséra Pawel Pawlikowski z Poľska. Hlavnú cenu za dokument si prevzal Paul-Julien Robert z Rakúska za film Moji otcovia, moja mama.
Výstavy a kultúrne podujatia
Množstvo súčasného výtvarného umenia bolo sústredené na výstave Frieze Art, kde vystavujú každoročne galérie z celého sveta a publikum si diela môže aj kúpiť. Národná galérie ponúkala Portréty významných umelcov z Viedne a v najväčšej galérii súčasného umenia TATE okrem stálej expozície sú vystavené diela génia Paula Klee. Milovníci videoartu si prišli na svoje na výstave Moving image, kde sa predstavili ako každý rok najznámejší umelci tohto žánru. V Courtauld Galérii vystavovali kresby Durera, v Britskom múzeu bola výstava japonského umenia grafiky – Shunga – sex a láska a výstava zlatých objektov starej zabudnutej civilizácie z Columbie. V modernom Centre Barbican bola prehliadka súčasného tanca na hudbu legendárneho skladateľa Benjamina Brittena v podaní Richard Alston Dance company.
Tak ako na Slovensku sú v Anglicku nespokojní učitelia, ktorí bojujú proti zvýšeniu počtu pracovných hodín. Vláda im chce zvýšiť aj počet odpracovaných rokov do dôchodku. Svoje protesty vyjadrili aj demonštráciou pred parlamentom.
(Príspevok vznikol s prispením Literárneho fondu: Danica Pauličková, akad. maliarka, Foto: archív autorky)
Zanechajte nám Váš dotaz