Film o zombie otvoril najstarší Filmový festival v Cannes

Grand Theatre Lumiére, kde sa odohrával festival.

Cannes, Admin – V prímorskom meste Cannes sa ako každoročne už po 72-krát zišli tvorcovia a fanúšikovia filmu.V jedenástdňovom maratóne sa tu premietalo 154 filmových premiér. Hotely boli preplnené náročnými hosťami, hair stylistami, make up artistami a designermi pripravenými pomáhať hviezdam pri prezentácií nápaditých rób svetových designerov. Festival prišiel aj s niektorými novinkami – zákaz nosenia nízkych podpätkov pre dámy bol zrušený, porota bola počtom žien zrovnoprávnená. 

Režisér Pedro Almodóvar (tretí zľava) sa predstavil na festivale s filmom Pain and Glory.

Všade pútal pozornosť plagát z filmu nakrúteného v roku 1994 – La Pointe  Courte – režisérky Agnès Varda, ako pocta dielu tejto francúzskej režisérky držiteľky Zlatej Palmy z roku 2015, ktorá odišla do hviezdneho neba 29. marca tohto roku ako 90-ročná.

Thierry Frémaux, prezident festivalu.

Prezident festivalu Thierry Frémaux novinárom vyhlásil na tlačovej konferencii, – Prajem si, aby sa tu každoročne premietali tie najlepšie filmy, ktoré vznikli za posledný rok a Cannes sa stalo medzinárodným centrom  kreativity, kde sa vzájomne všetci inšpirujú.

Minulý rok, keď tu pochodovalo 82 žien z filmového priemyslu a žiadalo svoje zrovnoprávnenie, sme podpísali memorandum, že od roku 2020 sa bude podieľať na festivale 50-50 % mužov a žien. Už teraz je zapojených 48 %. Snažím sa dodržať sľub, ale výber filmov nikdy nebude na báze pohlavia. Ako povedala aj Agnes Varda: – Ja som človek a tak ma posudzujte, nielen podľa toho, že som žena.

V sále sa dokážu všetci prítomní zasmiať i plakať. Literatúra nemá hranice, dokážeme sa preniesť do každého kúta sveta a obsiahnuť všetky generácie.

Alain Delon na workshope.

Je našou povinnosťou uchovať poklady kinematografie pre budúce generácie. Premietame aj zreštaurované filmy a pripomíname ľudí, ktorí celý život obetovali filmu. Jednou z nich, dnes už legendou je aj 83 – ročný Alain Delon. Viem, že jeho ocenenie za celoživotný prínos nie je udelenie Nobelovej ceny a sú rôzne pripomienky k tomuto rozhodnutiu, ale on si to za jeho tvorbu zaslúži. 

Alain Delon si tento rok nakoniec prebral dojatý v slzách Zlatú palmu za celoživotné dielo z rúk svojej dcéry Anušky. Stretol sa aj s fanúšikmi a mal workshop pre mladých tvorcov.

Festival otvoril Jim Jarmuschov film Dead don´t die / Mŕtvi neumierajú. Premietali ho v tom istom čase vo viac ako 400 kinách po celom Francúzsku. Zahrali si v ňom hviezdy ako Tilda Swinton, Selena Gomez, Bill Murray, Adam Driver, Chloe Sevigny. Dej sa odohráva v malom meste, kde sa zjavia zombie a napadnú obyvateľov.

Tento rok porota pod vedením Mexičana A. G. Iňárritu a členov (4 muži a 4 ženy), musela rozhodovať o víťazovi z 21 vybraných filmov, pričom prihlásených bolo 1845.

Zaradených do súťaže bolo 8 debutantov a ostatní i viackrát ocenení skúsení režiséri.

K nim patril Terrence Malick s filmom A Hiden Life, v ktorom sa odohráva príbeh jednoduchej nemeckej rodiny v prostredí 2. svetovej vojny a  jej následkov, keď odmietnu nasledovať Hitlera.

Ken Loach bol na festivale už po 14-krát a odniesol si niekoľko cien s filmom – Sorry we missed you, ktorý rozpráva o ťažkej finančnej situácii obyčajných ľudí v UK. RežisérAbdellatif Kechiche s filmom Mektoub my love Intermezzo je pokračovaním trilógie o láske.

Diváci na festivale.

Film s názvom Les Miserables  bol debutom Ladj Ly, francúzskeho režiséra považovaného za následníka režiséra Spike Lee.  Režisér spracoval príbeh o tom, čo sa udeje, keď sa moc dostane do rúk ľudí, ktorí nevedia čo s ňou, boj dvoch gangov. Prirovnáva klasickú novelu od Victora Huga s rovnakým názvom. Film bol nakoniec ocenený – Prize Ex-Aequo.

Portrét of a lady on FireCeline Sciamma – príbeh mladej maliarky, ktorá dostane zvláštnu zákazku, si odniesol Cenu za najlepší scenár.

Film s názvom Mladý Ahmed od filmárov bratov Dardennovcov, hovorí o dospievaní mladého muslima. Film dostal Cenu za najlepšiu réžiu.

Po získaní Hlavnej ceny na filmovom festivale v Marseille jej dokumentárneho filmu Mati Diop – film Atlantique o senegalských emigrantoch a láske, si odniesol hlavnú cenu – Grand Prix.

Kleber Mendonca brazílsky  režisér prišiel na festival s filmom Bacurau a zmienil sa v rozhovore o kríze v kultúre súčasnej brazílskej vlády, kde už neexistuje ministerstvo kultúry, ale je spojené so športom a dotácie sú krátené na polovicu. Film bol ocenený Prize Ex-Aequo.

Leonardo DiCapria, Brad Pitt a Margot Robbie si zahrali vo filme režiséra Quentina Tarrantina.

Najočakávanejší bol film čierna komédia Quentina TarrantinaOnce upon a time in Hollywood s hviezdnym obsadením Leonarda DiCapria, Brada Pitta a Margot Robbie. Príbeh dvoch kamarátov, ktorí sa snažia pripomenúť a zmeniť zabudnutú slávu filmového priemyslu. Zahral si tu ako svoju poslednú úlohu dnes už nebohý Luke Perry. Potlesk v hľadisku po premietnutí filmu trval až 7 minút a režisér Tarrantino si  šťastne a neformálne potriasal ruky s divákmi.

Nechýbal ani miláčik obecenstva, mladý úspešný kanadský režisér Xavier Dolan s filmom Matthias a Maxim, ktorý rozpráva o spomienkach zo začiatkov formovania jeho osobnosti.

Pedro Almodóvarov film Pain and Glory s účasťou Penélope Cruz a Antoniom Banderasom vytvoril homage starnúceho režiséra, portrét samého seba, ktorý oslávil 70. narodeniny. Snaží sa vyrovnať so svojím tvorivým životom, často plným utrpenia. Zlatú palmu dostal Antonio Banderas za herecké stvárnenie hlavnej úlohy režiséra.

Jessica Hausner – rakúska režisérka vo filme Little Joe, rozpráva príbeh o matke – vedkyni, ktorá objavila kvet šťastia a dala ho synovi. Nečakane sa však všetko zmení. Predstaviteľka hlavnej úlohy Emily Beecham získala Zlatú palmu za ženský herecký výkon.

Marco Bellocchio priniesol životopisný film Zradca – o sicílskej mafii Tommasa Buscetta. Rozpráva príbeh gangstra, ktorý na začiatku osemdesiatych rokov počas druhej svetovej vojny uteká a skrýva sa v Brazílii. Zatknutý a následne vydaný miestnou políciou sa Buscetta rozhodne stretnúť so sudcom Giovanni Falcone, čím sa stane prvou veľkou postavou Cosa Nostra.

Abel Ferrara priniesol film Tomasso, v hlavnej  úlohe Willem Dafoe, rozpráva príbeh amerického umelca žijúceho v Ríme so svojou mladou európskou manželkou a ich trojročnou dcérou. Vo filme hrá  skutočná manželka a dcéra herca Dafoeho.

It must be heaven komédia, kde si cestovateľ z Palestíny pripomína paralely so svojím domovom,  francúzsko – kanadského režiséra Elia Suleimana získal Špeciálnu cenu poroty.

Režisér filmu Dexter Fletcher vytvoril film Rocketman.

Veľkou udalosťou festivalu bol životopisný film Eltona Johna, muzikál – Rocketman režírovaný Dexterom Fletcherom, ktorý pracoval aj na filme Bohemian rapsody v hlavnej úlohe s Taron Egertonom. Film uviedol sám Elton John s partnerom, ktorí boli aj producentmi.

Family Romace, LLC – Werner Herzog sa predstavil po dlhšej odmlke s dokumentom o Japonsku. Hoci reč neovláda, výborne prenikol do spôsobu života v tejto krajine.

Claude Lelouch sa vrátil k svojmu známemu filmu Muž a žena. V novom filme si zahrali Anouk Aimé a J. L. Trintignan, ktorý sa napriek svojmu veku 88 rokov zúčastnil na premiére. Vo filme sa hlavní predstavitelia stretávajú a spomínajú na lásku aj po rokoch s názvom filmu Najlepšie roky života.

Zľava: Dexter Fletcher, Taron Egerton a Richard Madden.

Úspešný bol tiež film Maradona od Asifa KapadiaLa belle époque od Nicolasa Bedosa.

Film Too Old To Die Young – North of Hollywood,West of Hell,  dánskeho režiséra Nicolasa Windinga Refna predstavil časť svojej novej televíznej série a mal aj workshop, na ktorom sa venoval porovnávaniu práce na filme a TV seriáloch.

Workshop s dánskym režisérom Nicolasom Winding Refnom.

Vzácnym hosťom bol Silvester Stallone, ktorý predstavil svoj nový film Last Blood a urobil aj workshop pre mladých nadšencov filmu a tiež odovzdal ocenenie tvorcom.

Hlavnú cenu festivalu Zlatú palmu udelili nakoniec kórejskému režisérovi Bong Joon – Ho za film Paraziti – Gisuengchung – satirický film o súčasnej rozdelenej spoločnosti, kde monštrami sú ľudia.

Počas festivalu boli ulice plné fanúšikov.

Na festivale boli i tento rok dodržané pravidlá  pre Netflix, Amazon. Filmy z ich dielne neboli zaradené do programu. Na každom kroku bdela ochranka a za prísnych bezpečnostných opatrení sa vchádzalo do kinosál.

Policajti a ochranka boli na každom kroku.

Slovensko zastupovali filmy – absolventský film režiséra Martina Gondu – Pura Vida a celovečerný debut – Obeť od režiséra Michala Blaška.

(Zdroj: Danica Pauličková; Vyšlo s prispením Literárneho fondu; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*