Film je svetová investícia
Admin, 07. 06. 2013 - Filmový festival v Cannes je stretnutím tvorcov filmu z celého sveta. Tu sa sny stávajú skutočnosťou. Každý z nás rád sníva, ale je veľmi ťažké zhmotniť sny a urobiť z nich čosi večné, čo prináša umelecké hodnoty a zážitok pre všetkých.
Malé čarovné prístavné mestečko Cannes sa na niekoľko dní zmení na nepoznanie. Vyrastú tu stany, v ktorých sú zastúpené jednotlivé krajiny sveta. Je plné nadšených milovníkov filmu, fanúšikov. Už od rána možno stretnúť oblečených ľudí do gala, pánov s motýlikom a dámy v dlhých róbach. Lebo iba tak ich vpustia do sály. Popíjajú kávu v kaviarňach lemujúcich ulice a diskutujú o nových filmoch, ktoré ich zaujali. Pokúšajú nadviazať nové kontakty, možno si ich všimnú režiséri. Po uliciach vystupujú pouliční umelci a vytvárajú neopakovateľný kolorit a atmosféru mesta.
Filmové spoločnosti
majú prenajaté celé poschodia v hoteloch, dokonca aj malé vilky alebo najradšej jachty, kde sa večer odohrávajú párty ako i v baroch a miestnych lokáloch. Je to neustály sviatok, kde sa všetci chcú ukázať v tom najkrajšom svetle ako v sne, ktorý sa im práve splnil. Na pláži, kde sú umiestnené stany prezentujúce krajiny sa uzatvárajú kontrakty, nadväzujú kontakty a všetci sú v jednom kolobehu, kde je nad ľudské sily vidieť všetky filmy a miesta, ktoré tento festival ponúka. Je veľmi pozoruhodné ako je všetko výborne zorganizované a vedenie pri výbere filmov dáva príležitosť prezentovať sa tvorcom aj tých krajín, kde film len vzniká. Objavujú najmä nové talenty. Denne vychádza niekoľko časopisov so správami pre distribútorov, rozhovory, reklamy filmov, designérov a pre všetkých sa konajú privátne projekcie.
Cestujú sem tvorcovia a herci svetového mena, aby uzavreli kontrakty pre budúce obdobie. Tu vznikajú budúce miliónové filmové produkcie. Niektoré hviezdy sa objavia aj na červenom koberci aj keď nemajú v súťaži žiadny film. Veď je to dobrá reklama a radi si pozrú prácu kolegov. Ak sa raz niekto tu z nich presadí a dostane cenu, už nikdy sa na neho nezabudne. Má prácu a investori mu veria, že im prinesie zisk. Začnú financovať jeho prácu.
Najnovším trendom v podnikaní je investícia do filmu.
Milionári sa tu stretávajú na svojich jachtách v prístave Cannes, aby vložili svoje investície do filmu, ktorý je pre nich atraktívny, pretože nezávislý film im dnes ponúka 5 % až 10 % ako equity hráč zo zisku a v bankách dostanú len 1 % návratu svojich investícií.
Noví hráči na fimovom trhu
Cassian Elwes a Robert Ogden Barum, ktorí pozdvihli Benaroya Pictures a Annapurna Pictures, pracujú s producentmi, talentovými agentúrami a zahraničnými distribútormi. Ročne financujú 10 až 12 titulov a ich báza je okrem Indie i v L.A. Financovali aj nový film režiséra, premietnutý v Cannes s Robertom Redfordom – Všetko je stratené – od mladého začínajúceho režiséra J.C. Chandora, ktorého Redford stretol na svojom festivale v Sundance.
„Oslovil ma s týmto zaujímavým scenárom, kde vystupuje iba jedna osoba a je úplne bez slov. Je to príbeh človeka, jeho zápas na mori, keď stroskotá jeho loď a začína sa boj o prežitie, akoby trochu pripomínajúci knihu – Starec a more – od E. Hemingweya. Mám rád ticho a to hrá ako aj zvuk, významnú úlohu vo filme, zúčastňuje sa na jeho rytme, tak ako je to aj v živote. Niekedy ľudia rozprávajú zbytočne a aj tak nepovedia, čo chceli. Mnohí stratili hodnoty, v ktorých som vyrastal medzi svetovými vojnami. Dnes sa všetci kamsi náhlia a nevnímajú už prírodu, netušia, ako veľmi im uniká podstata života. V tomto filme žiadne z týchto vecí nie je. Je tu len holý zápas o prežitie. Bola to pre mňa veľká herecká výzva a povedať ľuďom určité posolstvo. Žijem ďaleko od ľudí v horách a som takto šťastný,“ povedal známy dnes už 77 ročný stále vitálny herec.
Financovanie filmu
kombináciou equity, tax income, a zahraničným pre-sales je zaručeným ziskom. Pôvab filmu, záujem oň, bude stále i v rokoch krízy, preto ja atraktívnou investíciou pre superbohatých.
Ruský milionár herec a producent Arkadiy Golubovich a americký producent Tim O´Hair založili novú produkčnú spoločnosť Primeridian Emtertainment. Jedným z prvých filmov bude filmové spracovanie známeho filmového disidenta Alexandra Solzhenitsyna.
Britský chairman Eric Nicoli, ktorý založil EMI si tiež otvoril Wentworth Media&Arts ako privátnu equity spoločnosť a plánujú investovať do filmu $15miliónov.
Nový film – Princezná z Monaka – v hlavnej úlohe s Nicole Kidman bude financovaný francúzskou spoločnosťou Angel Storm – vlastní ju len 34-ročný ambiciózny Pierre-Ange Le Pogam, ktorý má bázu aj v L.A. a spojil sa s čínskym investorom Bruno Wu. Chcú vytvoriť čínsko – európsku produkčnú spoločnosť. Ďalšia nová tvár týchto hráčov filmového priemyslu je Ivan Orlic zo Siena Films, ktorého rodina pochádza z rybárskeho a realitného primyslu. Financuje životopis o známom brazílskom futbalistovi Pelé, ktorého sa už dopredu podarilo predať za niekoľko miliónov práve na stretnutí v Cannes.
Tento rok bol predsedom poroty známy filmár, ktorý začínal ako osvetľovač Steven Spilberg. Narodil sa pred 66 rokmi, presne keď bol založený aj festival. Tak tu spolu oslávili svoje narodeniny. Na plagátoch pôvodom Slovák Paul Newman nežne bozkával svoju budúcu celoživotnú partnerku herečku.
Veľkí umelci nikdy nestarnú a sú ako deti, ktoré sa dokážu nadchnúť a to ich poháňa po celý život vpred. Nevšímajú si prekážky, ktoré im prichádzajú do cesty, lebo sa tešia na okamih práve tu, na červenom koberci, kde často i so slzami v očiach vnímajú vďačnosť svojho publika a zmysel svojej práce. Vôbec si nevšímajú vrásky a šediny, ako sa to darí Romanovi Polanskému, ktorému sa splnil sen spracovať námet z prostredia divadla, v ktorom vyrastal -Venus in fur, kde tiež vystupujú len 2 postavy – herečka, ktorú stvárňuje jeho manželka a režisér v podaní M. Amalrica, ktorý ako všetci vravia, sa na neho veľmi podobá. Akoby si chcel každý z nich splniť svoj detský sen a vrátiť sa kamsi na začiatok.
Jim Jarmuschov film vznikal 7 rokov, tento raz sa mu nadarilo zohnať financie na film o upíroch – Only lovers left alive, kde je tiež zašifrované posolstvo o večnosti života a ten majú asi len upíri. Hlavný hrdina je taktiež znepokojený týmto svetom, ktorý škodí prírode.
Alanovi Delonovi/77/, ktorému tu uviedli jeho prvý film tlieskalo dlho nadšené publikum a dostal cenu za celoživotnú tvorbu.
Na vozíčku prišiel Bernardo Bertolucci, ktorý uviedol svoj film – Posledný imperátor a pôvabná nestarnúca Kim Nowak, ktorá sa prihovorila k divákom pri uvedení zdigitalizovanej verzie filmu – Verdigo od A. Hitchcoca.
Hlavnú cenu Zlatú palmu si tento rok trochu prekvapivo pre niektorých, odniesol francúzsky film – Modrá je najteplejšia farba – Život Adely časť1. a 2. režiséra Abdellatif Kechiche, ktorý sa narodil v Tunise. Hlavné postavy si zahrali Adela Exarchopoulos a Lea Seydoux.
Výborne zahral postavu pianistu Liberace známu najmä v USA vo filme režiséra Stevena Sodebergha – Behind the candelabra- dnes už vyliečený z ťažkej choroby a usmiaty Michael Dauglas. Oslávil 66 rokov a taktiež sa teší na ďalšie umelecké príležitosti.
Slovensku sa podarilo získať 3. cenu v sekcii Cinefondation udeľovanú študentom pre mladého umelca Matúša Vizvára za animovaný film Pandy.
Možno podnikatelia na Slovensku tiež budú viac investovať do filmu, nových talentov v umení a výsledok sa nepochybne dostaví.
Foto: 1. Stanový tabor v Cannes, 2. Porota, 3. Jachty bohatých v mestečku,4. Diváci v róbach na ulici, 5. Porota na stretnutí s novinármi
Text a Foto Danica Pauličková
Zanechajte nám Váš dotaz