Aj žuvanie má svoje pravidlá

Admin, 21.11.2012 - Po celé storočia žuvali starí Gréci mastixovú gumu (živicu) získavanú z kôry kríka Pistacia lentiscus. Čerstvé rezy vypúšťajú vonnú látku, ktorá tuhne v takzvaný mastix. Gréci využívali vlastnosti, ktoré sa cenia na žuvačke i dnes: pomáhala im čistiť

zuby a dezinfikovať ústnu dutinu.

Indiáni z oblasti Nového Anglicka (severovýchod Spojených štátov) zase hľadali pôžitok v žuvaní tekutiny z ihličnatých stromov (najčastejšie smreku alebo borovice). Táto gumová živica, ktorá sa uvoľňovala po naseknutí kôry, rýchle prilákala pozornosť britských kolonizátorov. Tí sa ako prví pokúsili tento indiánsky zvyk speňažiť. Už na počiatku 19. storočia boli na území Spojených štátov dostupné kôstky bórovej gumy.

Na schopnosť žuvačiek udržať človeka v bdení, plne čulého a uvoľneného,  stavila aj americká armáda. V období oboch svetových vojen boli žuvačky pravidelne dodávané bojujúcim vojakom. Rovnako tak tomu bolo aj v kórejskej alebo vietnamskej vojne. Dodnes je žuvačka súčasťou poľných a bojových dávok amerických posádok na vojenských pozíciách, základniach a bojových lodiach.

Najväčší rozmach žuvačiek v Amerike nastal, keď William J. White, predavač praženej kukurice z Clevelandu zistil, že kombináciou príchutí s kukuričným sirupom sa môžu dosiahnuť akékoľvek príchute. Sirup miešal s chicle (šťava z rastliny Manilkara zapota, tropického vždyzeleného stromu pochádzajúceho zo Strednej Ameriky) a rozhodol sa pre príchuť mäty piepornej. Ešte dnes je mäta pieporná  obsiahnutá asi v 50 % žuvacej gumy predávanej v USA.
Žuvačkový kráľ – William Wrigley junior

So žuvačkami je neodmysliteľne spojené meno Williama Wrigleyho juniora, ktorý na jar roku 1891 prišiel z Filadelfie do Chicaga. Vtedy mal dvadsaťdeväť rokov, vo vrecku 32 dolárov a veľké ambície podnikať “na vlastných nohách”. Svoj obchodnícky talent uplatnil, keď ku každej plechovke s práškom od pečiva, ktorý predával, pribalil žuvačky. Wrigleyho ponuka mala veľký úspech  – zdalo sa, že žuvačka bude žiadanejšia než výrobok, ku ktorému bola pridávaná. Na tento okamih mladý Wrigley čakal. S energiou jemu vlastnou sa pustil do dobývania trhu žuvačiek. O dva roky neskôr (1893) uzreli svetlo sveta značky Wrigley’s Spearmint a Wrigley’s Juicy Fruit, ktoré sa v takmer nezmenenej podobe predávajú dodnes.
O značke Orbit a jej aktivitách

Značka Orbit je poprednou značka žuvačiek bez cukru so zameraním na dentálne benefity. Značka Orbit sa vo svojich aktivitách zameriava hlavne na širokú populáciu, ktorá sa snaží za pomoci odborníkov vysvetliť dôležitosť pravidelnej a správnej dentálnej hygieny.

Orbit Klub

Najväčšou odbornou aktivitou značky je Orbit Klub –  dlhodobý vzdelávací program pre laickú aj odbornú verejnosť. Medzi hlavné aktivity Orbit Klubu patrí napr. vzdelávací seriál E-Zubár, databáza stomatológov a dentálnych hygieničiek, príprava informačných materiálov pre odborníkov a realizácia pravidelných výskumov na tému zubného zdravia.
V roku 2012 usporiadal Orbit Klub druhý ročník celoštátnej akcie s názvom „Orbit – Zdravý úsmev pre každého“. V rámci tohto celoštátneho programu sa mohla široká verejnosť v kamióne vybavenom ordináciami zoznámiť s prácou dentálnych hygieničiek a absolvovať u nich bezplatnú konzultáciu.

Prečo je dobré žuvať

Žuvanie zlepšuje zubné zdravie
Žuvanie žuvačiek bez cukru je vhodné po každom jedle a pití, pomáha redukovať vznik zubného kazu tým, že neutralizuje kyslé prostredie v ústach. Súčasne žuvačka osvieži dych, čím vám dodá pocit istoty v mnohých spoločenských situáciách.

Žuvanie napomáha chudnutiu
Klinická štúdia spoločnosti Wrigley preukázala, že žuvanie žuvačiek bez cukru pred jedlom redukuje pocit hladu a znižuje chuť na sladké. Ľudia, ktorí žuvali pred jedlom, zjedli o 36 kalórií menej než ostatní.

Žuvanie pomáha zvyšovať koncentráciu
Žuvanie ovplyvňuje činnosť mozgu a zvyšuje koncentráciu. Pomáha tiež v sústredení a zvyšuje schopnosť učiť sa, spracovávať a prijímať nové informácie. Žuvačky sú vhodné pre všetkých vodičov – pomáhajú im za volantom venovať sa šoférovaniu čo najlepšie.

Žuvanie zbavuje stresu
Žuvanie pozitívne ovplyvňuje činnosť mozgu  – štúdie preukázali, že žuvanie zvyšuje prietok krvi do mozgu o 25 – 40 %. Dôsledkom toho je uvoľnenie a lepšia mozgová aktivita. Mozog tak má väčšiu schopnosť relaxovať a lepšie zvládať stresové situácie.

Aj žuvanie má svoje pravidlá

Pokiaľ nechceme obťažovať nepatričným mľaskaním a viditeľným prežúvaním, mali by sme vedieť, ako na to. Kto iný nám s tým môže pomôcť, ako odborník na etiketu Ladislav Špaček, ktorý pre značku Orbit pripravil niekoľko jednoduchých rád. Naučte sa žuvať podľa etikety a vyhnete sa tak spoločensky neprístojnému chovaniu.

„Žuvanie nie je v rozpore s pravidlami slušného správania. Udržuje hygienu v ústnej dutine, a dáva nám tak pocit istoty, že neobťažujeme okolie nepríjemným zápachom z úst,“ hovorí Ladislav Špaček.

Čo je podstatou etikety? Ohľaduplnosť, rešpektovanie našich blížnych, empatia, vyhýbanie sa všetkému, čo by mohlo obťažovať naše okolie. Ľudia, ktorí opovrhujú žuvaním, pretože ho považujú za nevkusný zlozvyk, obťažujú svoje okolie oveľa viac než tí, ktorí žuvačku  používajú.

Odporcom žuvania vadia hlavne neestetické pohyby čeľuste a okázalé prevaľovanie žuvačky v ústnej dutine. Tak, ako vyzerajú hokejisti na striedačke, nemôžu vyzerať dámy pri spoločenskej konverzácii. So žuvačkou je to rovnaké ako s mnohými ďalšími vynálezmi: musíme sa ich len naučiť používať, aby sme z nich vyťažili to dobré a prospešné. Takzvané spoločenské žuvanie vyžaduje istú zručnosť a schopnosť.

(ll)

Ladislav Špaček

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*