Aby vám klimatizácia neškodila
Bratislava, Admin – Časté striedanie rôznych teplôt v interiéri či exteriéri, neodborné zaobchádzanie s klimatizačnou technikou, ale aj zanedbávanie pravidelnej údržby klimatizačnej jednotky, môže napokon vyústiť až do poškodenia ľudského zdravia. Aby ste tomu predišli, prinášame vám pár užitočných rád, ako na to.
Dôležitosť nastavenia teploty a čistoty klimatizácie
Výhodou klimatizácie je najmä to, že si s jej pomocou vieme upraviť teplotu a vlhkosť vzduchu. A práve v tomto bode často vznikajú prvé problémy s využívaním klimatizácie najmä na pracovisku, ale aj v domácom prostredí, pretože každý organizmus je iný. Zatiaľ čo určitá teplota je vyhovujúca pre jedného, môže byť nevhodná pre druhého a spôsobovať mu zdravotné problémy. Zdravotné problémy môže vyvolať nevhodne umiestnená klimatizácia napríklad tak, že chladenie nesmeruje do priestoru, ale priamo na človeka, spôsobuje prievan či príliš vysoký rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím. „Za mimoriadne dôležité považujú odborníci udržiavanie čistoty klimatizačných jednotiek,“ vysvetľuje odborník na klimatizačnú techniku zo spoločnosti Nepa, Radovan Havlovič. Inak sa v nich zhromažďujú vrstvy prachu, plesní, alergénov a rôznych mikroorganizmov, ktoré sa dostávajú do ovzdušia a spôsobujú najrôznejšie zdravotné problémy.
Správne nastavená klimatizácia vám ušetrí množstvo starostí
Teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím by podľa odborníkov nemal prekročiť 5°C až 8°C. Klasické klimatizačné zariadenie vyvoláva nútenú cirkuláciu vzduchu v danom priestore. „Na strane nasávania je vstupný vzduch smerovaný cez filtre, ktoré zachytávajú prachové častice. Je to dôležité najmä v režime chladenia, kde sa na rebrách výparníka vnútornej jednotky kondenzuje voda, ktorá by na seba tieto prachové častice viazala, a tým pádom by sa tvorila živná pôda pre zdraviu škodlivé mikroorganizmy,“ dopĺňa Radovan Havlovič. Niektoré klimatizačné jednotky preto obsahujú aj filtre s vyšším stupňom filtrácie, ktoré dokážu zachytávať aj veľmi jemné častice, ako sú formaldehydy, aerosoly či amoniak.
Ochráňte deti a starších
Rizikovými skupinami sú najmä deti, starí ľudia, ako aj jedinci s oslabenou imunitou, fajčiari a alkoholici. Nutné je tiež dodržiavanie pravidelného pitného režimu a pozor treba dať aj na vetranie klimatizovaných miestností, najmä kvôli výmene vzduchu v miestnosti. Udržiavajte klimatizačnú jednotku čistú, nasmerujte ju smerom do priestoru, umiestnite ju do výšky aspoň 1,5 m a nezanedbávajte pitný režim. Vaša zdravie sa vám za to skutočne poďakuje.
(Zdroj: VAR; Foto: Sinclair; Pripravila: Valéria Nagyová)
Zanechajte nám Váš dotaz