7. salón výtvarníkov ZR

Bratislava, Admin, 14. 1. 2013 - Skupina umelcov, ktorá doštudovala s poslednými výdychmi socialistického realizmu a zostala nepovšimnutá kurátormi galérií kapitalistického materializmu už 20 rokov vytvára svoju vlastnú umeleckú skutočnosť prezentovanú na salónoch Záhrobného Realizmu (ZR) a sympóziách

v uzavretom kruhu priateľov. Pri príležitosti 20. výročia prvej písomnej zmienky o Záhrobnom Realizme pripravili v poradí svoj 7. salón, v ktorom prezentujú svoju komplexnú doterajšiu výtvarnú činnosť, sprístupnenú po prvý raz aj verejnosti.  Autori si zvolili za chrám umenia priestory virtuálnej galérie.

        Tomáš Tajták

V niektorých dielach sa zračí chaos hodnôt dnešného sveta, ktorý na druhej strane premieňajú výtvarníci na mýtus o dobrom konci, o víťazstve rozprávkového sveta nad kúzlom prázdnoty.  Takto možno do veľkej miery charakterizovať  aj obrazy Tomáša Čepka. Autor ich do prasknutia naplnil bytosťami, ktoré zachraňujú svet. Sklamanie z nesplnenej úlohy človeka pretavil do mnohých portrétov mačiek – tvorov prekypujúcich harmóniou.

Vily-Strinka        prikazania-Strinka

O hľadaní strateného súladu v umení sa dá hovoriť pri obrazoch Igora Strinku. Jeho starosvetský prístup prichádza ako znovuoživenie súnaležitosti ľudského obsahu diela a výtvarnej štruktúry. Vo svojich námetoch zohľadňuje záhrobie ako skutočnosť, ktorá je ovplyvnená činmi pozemského života. Autor nastoľuje otázku zodpovednosti každého z nás nad posmrtným prežívaním, ktoré si v živote priamo vytvárame. Rad obrazov – Prikázania – hovorí priamo o tejto zodpovednosti. Iné jeho diela prezentujú zodpovednosť  k prírode, ktorú autor zobrazil vo videniach bytostí prírody.

Studenec-Rodina        Tomáš Čepek-Macky

Mnohé vrtochy dnešných čias sa dajú v pokoji prežiť vďaka kruhu rodiny a na tom si zakladá Ondrej Studenec, ktorému táto prostá téma napĺňa obrazy vľúdnosťou a láskavosťou.

Duševné ohrozenie pociťované až telesne sa dá vidieť a prežiť na obrazoch Tomáša Tajtáka. Anjelské povznesenie predstavujú sochy Kataríny Slivkovej. Rozprávkové a hravé sú príbehy Miroslava Kubečku.

Marta Prokopová        Ondrej Slivka

Medzi Záhrobnými Realistami sa objavujú aj mladí tvorcovia – Marta Prokopová so svojimi grafikami Šerosveta či Žofia Strinková s psychoanalytickými portrétmi. Z ďalších autorov možno spomenúť Ondreja Slivku, Ivana Čepeka, Damiána Prokopa ai.

Všetky vystavované diela sú na http://13-13-2013.webnode.sk

 (is)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*