Zemiakov je dosť. Výpadok slaných snackov nehrozí.
Bratislava, Admin – Slovenský spotrebiteľ obľubujúci slané snacky si môže vydýchnuť. Na rozdiel od Nového Zélandu, ktorý vyhlásil tzv. „krumpľagedon“. Reálne hrozí, že u našich protinožcov nebudú až do konca roka žiadne zemiakové čipsy. Na vine sú intenzívne dažde v dôsledku klimatických zmien, ktoré zničili až pätinu ročnej úrody zemiakov, v najviac postihnutých oblastiach až tretinu. Na Slovensku sa v tomto segmente nič nemení, ani čo sa týka ceny, či kvality slaných pochúťok vyrábaných zo zemiakov.
Jeden z najväčších producentov zemiakových čipsov Intersnack a.s. to vidí jasne: „Spotrebiteľom aj naďalej garantujeme výrobu slaných snackov Slovakia z veľkej časti i zo slovenských odrôd, zbieraných z okolia Trnavy a Dunajskej Stredy. Na výrobu našich čipsov SLOVAKIA spotrebujeme až 3 200 ton zemiakov zo spomínaných slovenských polí, ktoré sú vyberané z najvhodnejších odrôd,“ vysvetľuje Ondřej Široký, marketingový manažér pre CZ a SR zo spoločnosti Intersnack, a.s.
Aktuálne finišuje zber smerujúci do výroby, ktorý začal už v júli. Na sklady putujú zemiaky od septembra až do konca októbra. Manažér odboru agrokultúry spoločnosti Intersnack a.s. Peter Labudík dodáva: „Tento rok nezaznamenávame nárast základných zmluvných cien. Zvýšili sme však príplatky za niektoré odrody zo skladov dodávateľov, ktoré majú vysokú kvalitu, a to vďaka nízkemu obsahu redukujúcich cukrov. Zemiaky používané na výrobu slaných zemiačikov sú vyberané práve na základe obsahu škrobov a redukujúcich cukrov. Dôležitými faktormi sú aj ich veľkosť, tvar, či skladovateľnosť. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že spotrebiteľ sa nemusí báť zvýšenia cien, nakoľko máme dané zmluvné ceny za zemiaky, takže výkyvy sa nás netýkajú.“
Čo je teda treba vedieť o čipsoch a ich zložení? „Dôležité sú predovšetkým suroviny. Ak si vyberáte medzi slanými zemiačikmi, presvedčte sa, či sú pripravované zo skutočných zemiakov. Mnoho ľudí sa ďalej obáva olejov, ktoré sú použité na prípravu čipsov. Produkty Slovakia sú taktiež pripravované výlučne na slnečnicovom oleji s označením HOSO (ide o olej, ktorý pochádza zo špeciálnej odrody slnečnice s vysokým podielom kyseliny olejovej). Rovnako nepoužívame ani prídavné látky, ktoré zvýrazňujú chuť a vôňu, teda glutaman, či iné látky s označením E,“ vysvetľuje Ondřej Široký, marketingový manažér pre CZ a SR zo spoločnosti Intersnack, a.s.
(Zdroj: Eva Sérová, PR BONUS Consulting; Pripravila: Valéria Nagyová)
Zanechajte nám Váš dotaz