Zavárať sa dá takmer všetko

Bratislava, Admin – Jar a leto sú šťastné mesiace pre každého, kto fandí zdravému životnému štýlu. Všade je plno  čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré môžeme mať na tanieri trikrát denne. Ak to však so zdravým jedlom myslíte vážne, leto a skorá jeseň je ideálnym obdobím, ako sa čo najlepšie pripraviť aj na zdravé prežitie zimy. V praxi to znamená, že okrem maškrtenia by ste nemali zabúdať aj na želírovanie, mrazenie a zaváranie.

Ako prežiť zimu naozaj zdravo?

Pre našich predkov bolo leto obdobím horúčkovitých príprav na zimu. Žiadne prázdniny, žiadne dovolenky. Väčšinu pekných a teplých mesiacov strávili obyčajní ľudia starostlivosťou o úrodu a jej uchovávaním na horšie časy. Dnes sme zvyknutí, že máme prístup k „čerstvým“ potravinám hocikedy. Španielske papriky, marocké paradajky, jahody, broskyne a slivky z talianska, či zemiaky z francúzska sú k dispozícii celoročne a my sme si zvykli, že ich môžeme mať kedykoľvek. Všetci však vieme, že zimné dovozové plodiny sa nedajú porovnať s tými domácimi. Recept na uchovanie letných chutí a vôní je pritom minimálne v prípade ovocia jednoduchý: stačí želírovať, zavárať a mraziť.

Uchovávanie potravín sme riešili už v dobe kamennej dobe

Mať dostatok potravín v zásobe bola vždy základná ľudská potreba. Niektoré výskumy poukazujú  na to, že už naši predkovia v paleolite vedeli, že uchovávanie potravín v chlade, ich sušenie či údenie  pomôže predĺžiť ich životnosť. Neskôr začali na konzerváciu používať aj soľ. Rimania konzervovali ovocie v mede. Skutočnú revolúciu v uchovávaní potravín však priniesol až francúzsky vynálezca Nicolas Appert, ktorý koncom 18. storočia vynašiel techniku sterilizácie. Vedomosti sa odvtedy samozrejme posunuli a dnes máme oveľa viac možností, ako uchovávať potraviny na horšie časy.

 Zavárať sa dá takmer všetko

Nakladaná a zaváraná zelenina je ideálnym osviežením zimného jedálničku. Nehovoriac o domácich kompótoch a džemoch z domáceho ovocia, ktoré sú istotne zdravšie, ako tie kupované a stopercentne zdravšie, ako sladkosti z obchodov. Pripraviť si zásobu džemu pre seba a rodinu je dnes navyše otázkou hodinky aj s prípravou a upratovaním. Vďaka produktom na želírovanie s obsahom pektínu stačí džem variť približne 15 minút.

Domáci džem je dobrým darčekom

Pri príprave domácich džemov dbajte na dodržanie správneho pomeru medzi množstvom ovocia, cukrom a želírovacím cukrom. Dávajte si tiež pozor na výber kvalitného a dozretého ovocia – nahnité a nezrelé kúsky z dávky vyhoďte. Nádoby na džem dôkladne sterilizujte, inak hrozí, že v decembri nebudete mať čím potrieť vianočné čajové pečivo. Vydarený džem so správnou chuťou a hustotou  môže slúžiť aj ako originálny darček pre rodinu či priateľov. Ak chcete prekvapiť, siahnite po netradičných kombináciách s rebarborou, šípkami, brusnicami, zázvorom či citrusovými plodmi.

Želírovacie produkty od Dr.Oetker

Klasické džemy s 50 % ovocia
Ideálny na použitie pri kyslejšom alebo menej zrelom ovocí
1 Dr.Oetker Gelfix Klasik  1:1Tradičný želírovací pomocník na výrobu ovocných džemov, marmelád a želé. Jedno balenie postačí na 1 kg ovocia, prípadne 850 ml ovocnej šťavy a 1,150 kg cukru. Už po 6 minútach varenia je džem hotový.

Odporúčaná maloobchodná cena je 0,75 EUR.

Extra ovocné džemy až so 66 % ovocia
Ideálne pri príprave džemov so stredne sladkým alebo stredne zrelým ovocím
2 Dr.Oetker Gelfix Extra 2:1
Tento želírovací prípravok je skvelý na prípravu džemov, marmelád alebo želé s vyšším obsahom ovocia. Postačí vám polovičné množstvo cukru, čo poteší aj priaznivcov zdravšieho životného štýlu. Jedno vrecúško vystačí na 1 000 g ovocia a 500 g cukru a varí sa rovnako iba 6 minút.
Odporúčaná maloobchodná cena je 0,99 EUR.
3  Dr.Oetker Želírovací cukor Extra 2:1
Jedno balenie Želírovacieho cukru Extra 2:1 postačí na 1 kg ovocia alebo 1 l ovocnej šťavy a varí sa len 5 minút. Keďže Želírovací cukor Extra 2:1 obsahuje kompletnú receptúru na spracovanie ovocia, na prípravu džemu, marmelády alebo želé stačí pripadať iba potrebné množstvo ovocia.
Odporúčaná maloobchodná cena je 1,49 EUR. 
Super ovocné džemy až so 75 % ovocia
Na prípravu
džemov s veľmi sladkým alebo veľmi zrelým ovocím
4 Dr.Oetker Gelfix Super 3:1Ak chcete, aby váš džem alebo marmeláda mala intenzívnu ovocnú chuť, tento želírovací prípravok je určený presne Vám. Jedno balenie vystačí na prípravu džemov, marmelád či želé z 1 000 g ovocia a 350 g cukru. Príprava je rýchla, varí sa len 6 minút.
Odporúčaná maloobchodná cena je 1,09 EUR.
5 Dr.Oetker Želírovací cukor Super 3:1
Pokiaľ chcete pri varení džemov, marmelád alebo želé zachovať  výrazný podiel a tým aj chuť ovocia, použite pri ich príprave Želírovací cukor Super 3:1. Jedno balenie vystačí až na 1,5 kg ovocia.
Odporúčaná maloobchodná cena je 1,79 EUR.
Džemy s ovocným cukrom
6 Dr.Oetker Želírovací ovocný cukor
Používa sa na prípravu džemov, marmelád a želé. Tvorí ho ovocný cukor – fruktóza  (97%) a náhradné sladidlá. Jedno balenie vystačí na 700g ovocia a varí sa len 3 minúty. Džemy pripravené s Želírovacím ovocným cukrom Dr.Oetker obsahujú až 75 % ovocia.
Odporúčaná maloobchodná cena je 1,99 EUR.

Užitoční pomocníci nielen pre sladké zaváranie

7 Dr.Oetker Kyselina citrónováKyselina citrónová želíruje, konzervuje a okysľuje. Podporuje želírovací proces. Preto ak džem nie je po uvarení dostatočne tuhý, pridáme do neho ešte 1-2 kávové lyžičky Kyseliny citrónovej. Kyselina citrónová zároveň zvýrazňuje chuť ovocia i zeleniny, ktoré neobsahuje dostatok vlastných kyselín, ako napr. čučoriedky. Možno ju použiť aj na dochutenie šalátov, kompótov či nápojov.Náš tip: Kyselina citrónová je skvelým pomocníkom aj pri odstraňovaní vodného kameňa, napr. v kávovaroch a pod.
Odporúčaná maloobchodná cena je  0,29 EUR. 
8 Dr.Oetker Pomôcka na konzervovanieÚčinne ochraňuje spracovávané ovocie a zeleninu pred plesňami a kvasením a zároveň pôsobí ako konzervačný prípravok. Vhodná do džemov, marmelád, kompótov, sirupov, toppingov aj do nakladanej zeleniny.
Odporúčaná maloobchodná cena je 0,25 EUR.

(Zdroj: Beáta Móriová, SEESAME; Pripravila: Valéria Nagyová)

1 Komentár Zavárať sa dá takmer všetko

  1. Dobry den mam hrozne vela paradajok,rada by som z nich uvarila dzus neviete recept bola som vdacna dakuyjem

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*