Výnimočný destilát – koňak
Admin, 06.11.2012 – Koncom októbra navštívil Slovensko ambasádor domu JAS HENNESSY & CO° Fabien Levieux, ktorý prezentoval na konferencii novinárom výrobu koňaku, ako sa má piť a čo z neho sa všetko dá pripraviť. Fabien Levieux po získaní
vysokoškolských titulov v oblasti vinárstva, enológie a medzinárodného obchodu odišiel na vyše šesť rokov zbierať skúsenosti do zahraničia. Po návrate do Francúzska pracoval v koňakovom dome. Neskôr svoje vedomosti a skúsenosti zúročil v spoločnosti JAS HENNESSY & CO° ako ambasádor vychýreného koňakového domu. V súčasnosti po celom svete odborne posudzuje excelentné koňaky tejto značky, približuje ľuďom jedinečné know how jeho výroby a zasväcuje ich do tajov chutí a spôsobu vychutnávania vínnych destilátov značky HENNESSY.
Koňak (cognac) je najznámejším typom brandy. Vyrába sa z hrozna dvojitou destiláciou prekvaseného vínneho muštu. Aby sa liehovina mohla označovať ako koňak, musí spĺňať prísne kritériá stanovené Bureau National Interprofessionel du Cognac v roku 1909:
• Musí pochádzať z okolia mesta Cognac v západnom Francúzsku. Región Cognac sa ďalej delí na šesť oblastí podľa kvality hrozna (uvedené v klesajúcom poradí): Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordiniares. Hrozná z jednotlivých oblastí sa medzi sebou môžu miešať. Ale ak je na koňak použitý iba vinič odrody Ugni Blanc, ktorý bol vypestovaný v oblasti Grande Champagne, destilát môže mať na etikete označenie Première cru du Cognac.
• Môže pochádzať iba z bielych odrôd Folle Blanche alebo Colombard.
• Musí zrieť v dubových sudoch minimálne dva roky od skončenia destilačnej sezóny, teda od 1. apríla.
Koňakové skratky
Za dnes všeobecne rozšírenou klasifikáciou označovania veku koňaku stojí Maurice Hennessy. Táto klasifikácia je všeobecne uznávaná a od roku 1947 aj právne zakotvená. Má to svoje opodstatnenie, pretože napríklad označenie „dvadsaťročný koňak“ je len čiastočne správne. Toľko rokov má totiž len tzv. „materský koňak“. Pôvodný starý koňak musí byť z času na čas omladený a harmonizovaný do finálneho výrobku, za ktorý nesie zodpovednosť pivničný majster.
Koňaky sa podľa veku delia do troch základných kategórií na V.S., V.S.O.P. a X.O.:
V.S. (Very Special) 1 hviezdička – v sude zrel minimálne dva roky
V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) 2 hviezdičky – minimálna doba zrenia 4 roky
X.O. (Extra Old) 3 hviezdičky – obvykle zmes koňakov starších ako 6 rokov
Okrem základnej klasifikácie sú koňaky označované ako Hors d’age:
Hors d’Age (koňak mimo veku) – zmes extra starých koňakov. Ide o veľmi vzácne a drahé koňaky najvyššej kvality aj ceny.
(trum)
Zanechajte nám Váš dotaz